EVENIMENT
Mega scandalul imobiliar de la Alba Iulia: O sumă mare de bani din firma avocatului Jidveian, mutată într-un cont din Cipru

Apar noi detalii în cazul mega scandalului imobiliar din Alba Iulia, unde în prim plan se află fostul subprefect de Alba și avocat, Ovidiu Jidveian. Într-o motivare a Tribunalului Alba apare o mențiune: o sumă mare de bani a fost mutată din conturile firmei, într-un cont din Cipru. De asemenea bani din firmă au fost mutați în contul personal al acestuia,
Este vorba despre motivarea instanței în care magistrații au pus sechestru pe toate bunurile și conturile lui Ovidiu…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Aruncări la țintă, tenis de masă și handbal la „Străzi Deschise” în Someșeni. Strada Bărc III, spațiu de mișcare și relaxare

Clujenii sunt invitați duminică, 12 octombrie, între orele 14:00 și 19:00, pe strada BĂRC III din cartierul Someșeni care se transformă într-un loc dedicat comunității, mișcării și naturii prin multiple activități sportive.
Evenimentul „Străzi Deschise – Strada BĂRC III”, este o inițiativă care transformă spațiul urban într-un loc de joacă, relaxare și activități prietenoase cu mediul….
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Licitație ”cu scântei” la Alba Iulia: Mai multe firme se luptă pentru un contract de peste 2,5 milioane de lei. Faza pe instanță

Mai multe firme se bat în instanță și la CNSC pentru un contract de peste 2,5 milioane de lei din partea Primăriei Municipiului Alba Iulia. Mai exact este vorba despre un proiect de amplasare a 15 stații de reîncărcare pentru vehicule electrice în Alba Iulia.
Deși licitația a fost lansată în urmă cu aproape un an, pe 27 noiembrie, încă nu a fost declarat un câștigător, deoarece companiile participante la licitație au formulat contestații.
Este vorba despre trei firme:…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
EXCLUSIV. Scrisoare de 61,7 milioane euro, pierdută în hățișurile justiției clujene. Avantaj: Ioan Varga, finanțatorul CFR Cluj

Dosarul scrisorii pierdute de un om de afaceri german, adresată finanțatorulului echipei de fotbal CFR Cluj, Ioan Varga, prin care l-a somat să îi returneze un împrumut de peste 60 de milioane de euro, pare să se fi împotmolit de 3 ani tocmai la nivelul instituțiilor care trebuie să asigure aflarea adevărului. Parchetul de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca a răspuns, la cererea Cluj24 privind stadiul dosarului, că…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Prognoza pentru iarna 2025-2026: Combinația de factori climatici globali sugerează revenirea unei ierni clasice

Prognoza pentru iarna 2025-2026 indică semnele unei ierni mai reci în Europa. Combinația de factori climatici globali sugerează revenirea unei ierni clasice.
Prognoza pentru sezonul de iarnă 2025/2026 arată o probabilitate crescută pentru o iarnă mai rece peste părți din Europa, conform unei analize bazate pe analogii cu ierni similare din trecut, transmite siteul Severe-Weather, specializat în prognoze pe termen lung.
Această prognoză se bazează pe analiza mai multor factori…
Citește mai mult pe Alba24.ro