Connect with us

ACTUALITATE

Micii cercetători. Elevi din 12 școli clujene, implicați în crearea unei hărți interactive privind calitatea surselor de apă

Publicat

apa potabila.jpg

Elevii clujeni, din 12 unități de învățământ preuniversitar din județ, coordonați de către profesorii care predau disciplina biologie, au participat la activitățile din cadrul Proiectului Citizen Science – Calitatea apei, care a avut ca scop monitorizarea calității apei, provenite din sursele altenative ale apei de băut, aflate în aria județului Cluj.

Proiectul este inițiat de Facultatea de Știința și Ingineria Mediului, în cadrul programului ReCoN-nect-The Green Deal – Research Comunication to Communities.

Din ipostaza micilor cercetători, elevii au prelevat probe de apă și au determinat cu ajutorul kit-urilor de specialitate 10 parametri de calitate a apei din fântâni și izvoare, aducând astfel o contribuție semnificativă pentru realizarea unei hărți interactive de prezentare a calității surselor de apă, din diferite localități ale județului Cluj.

Participarea elevilor clujeni la activitățile proiectului a contribuit la dezvoltarea deprinderilor de cercetare și investigare a mediului înconjurător, constituind adevărate și unice experiențe de învățare pentru elevii clujeni implicați.

elevi apa 1

Aceștia provin de la Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” Cluj-Napoca; Colegiul Național „Mihai Viteazul” Turda; Colegiul Național „Emil Racoviță”Cluj-Napoca; Colegiul Național „Gheorghe Șincai” Cluj-Napoca; Liceul Teoretic „Lucian Blaga” Cluj-Napoca; Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu” Cluj-Napoca; Liceul Teoretic ELF Cluj-Napoca; Liceul Teoretic „Octavian Goga” Huedin; Colegiul Tehnic „Anghel Saligny” Cluj-Napoca; Colegiul Tehnic „Ana Aslan” Cluj-Napoca; Școala Gimnazială „Mihai Vodă”, comuna Mihai Viteazu; Școala Gimnazială Chiuiești; Școala Gimnazială…
Vezi mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfântul Cuvios Filaret cel Milostiv

Publicat

calendar ortodox 2025: sfântul cuvios filaret cel milostiv

Publicitate

Acest sfânt s-a născut în Galatia (Asia Mică), din părinți binecredincioși, Gheorghe și Ana care l-au crescut în lumina faptelor bune. Filaret s-a căsătorit cu Teozva, o fată ce provenea dintr-o familie bogată. După căsătorie, Filaret și Teozva au locuit în satul Amnia din Paflagonia (Asia Mică). Dumnezeu le-a binecuvântat casa cu un băiat (Ioan) și două fete (Ipatia și Evantia).

Averea lui Filaret a crescut din zi în zi, prin muncă…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

A candidat și a învins: George Simion, reales președinte al partidului AUR în cadrul Congresului Național de la Alba Iulia

Publicat

a candidat și a învins: george simion, reales președinte al

Publicitate

Alianța pentru Unirea Românilor și-a reconfirmat duminică liderul, după ce George Simion a obținut un nou mandat în fruntea partidului, în cadrul Congresului Național organizat la Alba Iulia. Simion a fost singurul candidat înscris în competiție, iar votul delegaților a consolidat poziția sa în fruntea formațiunii, relatează alba24.ro.

Evenimentul a început cu un moment simbolic. Președintele Consiliului Național de Conducere al AUR, Petrișor…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Rezultatele tragerilor la LOTO de duminică, 30 noiembrie 2025

Publicat

rezultatele tragerilor la loto de duminică, 30 noiembrie 2025

Publicitate

LOTERIA ROMÂNĂ a continuat, duminică, 30 noiembrie 2025, seria extragerilor Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc.

Numerele extrase, 30 noiembrie 2025:

Loto 6/49: 23, 18, 41, 8, 25, 45

Loto 5/40: 15, 33, 40, 6, 3, 19

Noroc: 9 7 7 2 8 1 0

Noroc Plus: 0 8 3 1 3 2

Publicitate

Super Noroc: 4 1 7 2 1 4

Joker: 37, 4, 18, 10, 5 + 14


Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Emoție și bucurie duhovnicească în Parohia Satu Nou, Dorohoi. Părintele Grigore Andrei Silviu este noul paroh

Publicat

foto: emoție și bucurie duhovnicească în parohia satu nou, dorohoi.

Publicitate

Un moment de rugăciune și presărat cu multă emoție și bucurie duhovnicească a avut loc în Protopopiatul Dorohoi la instalarea noului paroh al parohiei Satu Nou din orașul Dorohoi. În biserica cu hramul „Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil” din cartierul Satu Nou al orașului Dorohoi s-a săvârșit slujba Vecerniei unită cu Litia de către un sobor de preoți în frunte cu părintele Protopop Ionuț Ștefan Apetrei, scrie slovacrestina.com.

La…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe