Connect with us

ACTUALITATE

Microparticulele de plastic din apa de băut, risc ''scăzut'' pentru sănătatea umană

Publicat

sursa foto: facebook

Microparticulele de plastic din apa potabilă prezintă un risc ''scăzut'' pentru sănătatea oamenilor, la nivelurile înregistrate în prezent, fiind însă necesare studii suplimentare pentru a oferi asigurări consumatorilor, a precizat joi Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), potrivit Reuters.

Studii realizate pe parcursul anului trecut referitoare la particulele din plastic detectate în apa de la robinet şi în cea îmbuteliată au stârnit îngrijorare în rândul publicului, însă datele disponibile până în prezent par încurajatoare, a precizat agenţia ONU din domeniul sănătăţii în primul său raport asupra unor potenţialelor riscuri pentru sănătate asociate cu ingerarea microplasticelor.

Microplasticele pătrund în sursele de apă potabilă în special prin deversarea apelor reziduale, a mai precizat OMS. Potrivit probelor analizate, microplasticele descoperite în anumite cazuri în apa îmbuteliată par să fie rezultatul, cel puţin parţial, al procesului de îmbuteliere sau de ambalare, prin folosirea dopurilor din plastic, se mai spune în raport.

"Mesajul principal este de a asigura consumatorii de apă potabilă din întreaga lume că, pe baza acestei evaluări, estimăm un risc scăzut", a precizat Bruce Gordon, din cadrul departamentului pentru sănătate publică al OMS, într-o întâlnire de informare.

OMS nu a recomandat monitorizarea de rutină a microplasticelor din apa de băut. Studiile viitoare ar trebui să se axeze însă pe probleme precum ce se întâmplă cu aditivii chimici din particulele intrate în tractul gastrointestinal, se mai spune în raport.

Cele mai multe particule de plastic din apă au dimensiuni mai mari de 150 de micrometri în diametru şi sunt eliminate din organism prin excreţie, în timp ce ''particulele mai mici au o probabilitate mai mare de a traversa peretele intestinal şi de a ajunge la alte ţesuturi'', se mai spune în raport.

Temerile privind urmările asupra sănătăţii s-au concentrat asupra particulelor mai mici, a precizat Jennifer De France, expert tehnic în cadrul OMS şi unul dintre autorii raportului.

"Pentru aceste particule de dimensiuni mai mici, în cazul cărora datele existente sunt insuficiente, trebuie să ştim mai multe despre ce anume este absorbit, distribuţia şi impactul acestora", a mai spus aceasta.

Sunt necesare mai multe studii referitoare la riscurile cauzate de expunerea la microplastice în mediul înconjurător - ''în apa de băut, aer şi alimente'', a precizat ea.

"Nu există date disponibile care să arate că microplasticele reprezintă un pericol pentru sănătatea umană, dar acest lucru nu înseamnă însă că sunt inofensive", a precizat Alice Horton, cercetătoare în domeniul microplasticelor în cadrul Centrului Naţional Britanic de Oceanografie, într-o declaraţie pe marginea raportului OMS.

"Este important să punem temerile privind expunerea la microplasticele din apa de băut în context: suntem expuşi tot timpul la microplastice în viaţa de zi cu zi provenind de la un număr mare de surse, apa potabilă fiind doar una dintre acestea", a mai spus ea.

Poluarea cu plastic este atât de răspândită în mediul înconjurător încât o persoană ar putea ingera cinci grame pe săptămână, echivalentul unui card de credit, este concluzia unu studiu realizat în iunie, la cererea organizaţiei nonguvernamentale WWF International. Potrivit acestui studiu, cea mai importantă sursă de ingerare a plasticului este apa potabilă, o altă sursă importantă fiind fructele de mare.

În cazul apei, cel mai mare pericol pentru sănătate este reprezentat de agenţii microbieni - proveniţi inclusiv de la apele reziduale ale fermelor de animale, care pătrund în sursele de apă potabilă - şi pot provoca boli diareice, în special în ţările sărace, care nu au sisteme de tratare a apei, potrivit OMS.

Circa 2 miliarde de persoane consumă apă contaminată cu fecale, ceea ce cauzează aproape 1 milion de decese anual, a precizat Gordon, adăugând: ''Această problemă trebuie să fie în centrul atenţiei organismelor de reglementare din toată lumea''. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Șoc și durere: O tânără din Corni și fetița sa au murit într-un accident. Familia este căutată pentru a ajunge la morga din Deva

Publicat

Șoc și durere: o tânără din corni și fetița sa

Publicitate

O situație dramatică mobilizează, în aceste ore, comunitatea din județul Botoșani. Preoteasa Anamaria Macuc a lansat un apel public urgent pentru identificarea și contactarea membrilor familiei Corinei Maria Matraș, născută la data de 14 august 1999, în localitatea Corni, județul Botoșani.

Corina, în vârstă de 26 de ani, a crescut în centrul de plasament de la Pomârla și și-a găsit sfârșitul ieri, într-un accident rutier extrem de grav, în...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Zeci de percheziții într-un dosar de corupție și acte de identitate false. O rețea ar fi sprijinit persoane din Moldova, Ucraina și Rusia

Publicat

botoșani: zeci de percheziții într un dosar de corupție și acte

Publicitate

Astăzi, polițiștii din cadrul IGPF, împreună cu cei din cadrul ITPF Iași și Sighetu Marmației au descins la 73 de adrese din județul Botoșani, unde au fost efectuate percheziții domiciliare, scrie într-o postare Sindicatul Europol. Aceștia continuă acțiunile pentru destructurarea unei rețele care ar fi sprijinit persoane din Moldova, Ucraina și Rusia să obțină acte de identitate românești pe baza unor informații false. Rețeaua funcționa cu...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

După 5 ani: Botoșănean trimis în judecată pentru tentativă de omor calificat, după ce a intrat în trei mașini cu 142 km/h

Publicat

incident șocant în suceava: Șofer de ride sharing înjunghiat de un

Publicitate

Parchetul de pe lângă Tribunalul Botoșani a anunțat astăzi că a dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a inculpatului I.A.A., în vârstă de 33 de ani, din municipiul Botoșani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de „tentativă la omor calificat”.

Potrivit anchetatorilor, incidentul s-a petrecut în seara zilei de 1 iunie 2020, în jurul orei 22:35, când bărbatul ar fi condus un autoturism Audi A4 pe Bulevardul Mihai Eminescu...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

PERICOL REAL! Zilele cu temperaturi pozitive slăbesc gheața de pe râuri, lacuri și bălți

Publicat

pericol real! zilele cu temperaturi pozitive slăbesc gheața de pe

Publicitate

Pompierii avertizează asupra unui pericol care adesea este ignorat. Temperaturile au început să crească, ceea ce ar crea contextul slăbirii pojghiței de gheață formate peste lacuri, bălți, râuri. pompierii recomandă tuturor să nu riște, indiferent cât de sigură pare gheața.
PERICOL REAL! Zilele cu temperaturi pozitive slăbesc gheața de pe râuri, lacuri și bălți. Deși pare solidă, se poate rupe în orice moment.
Gheața nu anunță când...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe