Connect with us

EVENIMENT

Mii de copii din România au ambii părinți plecați la muncă în străinătate. Câți minori au ajuns în sistemul de protecție socială

Publicat

mii de copii din românia au ambii părinți plecați la

Mii de copii din România au ambii părinți plecați la muncă în străinătate. Sunt peste 9.000 de astfel de cazuri, potrivit celor mai recente date centralizate de Autoritatea Naţională pentru Protecţia Drepturilor Copilului şi Adopţie (ANPDCA). A crescut numărul minorilor care au intrat în sistemul de protecție socială.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

La Zlatna vor fi amplasate șase stații de încărcare pentru vehicule electrice. Locații și valoarea investiției. Licitație, în SEAP

Publicat

la teiuș se vor amenaja șase stații de reîncărcare pentru

La Zlatna urmează să fi amplasate șase stații de încărcare pentru vehicule electrice, printr-o investiție de peste 1,1 milioane de lei. 

Primăria Zlatna a lansat pe 15 mai, în platforma SEAP, o licitație pentru construirea a șase staţii de încărcare vehicule electrice în oraș.

Valoarea totală a contractului este estimată la 1.179.883,1 lei, fără TVA. Investiția este finanțată prin AFM. 

Potrivit documentației, fiecare stație trebuie să asigure minimum două puncte…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Tânăr din Dej a căzut cu mașina de pe un pod în Valea Salcă. A rupt parapetul de protecție

Publicat

whatsapp image 2025 05 16 at 00.01.57 e1747370430520.jpeg

O mașină a căzut, joi seară, în Valea Salcă din Dej, după ce a derapat pe pod și a rupt parapetul de protecție. 

Primele informații arată că șoferul, un tânăr, circula cu viteză pe podul peste Valea Salcă și a pierdut controlul volanului.

Mașina în care se afla a derapat, a rupt parapetul și  a căzut în vale cu roțile în sus.

Șoferul a reușit să iasă singur din mașină.

Vom reveni cu detalii.

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

16 mai: Ziua Internațională a Trăitului Împreună în Pace

Publicat

16 mai: ziua internațională a trăitului Împreună în pace

16 mai: Ziua Internațională a Trăitului Împreună în Pace, marcată anual pe 16 mai, reprezintă un important moment de reflecție asupra valorilor fundamentale care susțin armonia socială la nivel global.

Această zi, instituită oficial de Organizația Națiunilor Unite în 2017, prin Rezoluția 72/130, invită toate națiunile, organizațiile și indivizii să promoveze reconcilierea și solidaritatea pentru construirea unei lumi pașnice.

Inițiativa creării acestei zile…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Zeci de arhitecți cer Primăriei Cluj-Napoca achiziționarea Palatului Telefoanelor și includerea pe lista monumentelor istorice

Publicat

palatul telefoanelor 1.jpg

Aproape 50 de arhitecți și activiști cer Primăriei Cluj-Napoca, printr-o scrisoare deschisă, achiziționarea Palatului Telefoanelor, includerea sa pe lista monumentelor istorice și deschiderea pentru publicul larg.

Aproape 50 de arhitecți și reprezentanți ai mediului asociativ solicită Primăriei și Consiliului Local Cluj-Napoca achiziționarea Palatului Telefoanelor, clasarea clădirii pe lista monumentelor istorice și deschiderea ei pentru publicul larg pentru…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe