EVENIMENT
MINI-VACANȚĂ de SFÂNTA MARIA la Mănăstirile din Alba. LISTA completă și informații de contact

În data de 15 august se sărbătorește Adormirii Maicii Domnului şi cu prilejul acesteia românii au parte de un week-end prelungit. Pentru cei care nu au reuşit încă să-şi planifice o vacanţă la mare sau în străinătate, mănăstirile din judeţul Alba reprezintă o variantă ieftină şi accesibilă de petrecere a zilelor libere.
Citește Sfânta Maria 2019: MESAJE și URĂRI pentru familie, colegi, prieteni. Pentru toți cei care-şi sărbătoresc ziua numelui
Lăcaşurile de cult din judeţ primesc pelerini şi în regim de cazare, în limita locurilor disponibile.
Turiştii care vor să participe la slujba din data de 15 august, oficiată la Catedrala Ortodoxă a Reîntregirii din Alba Iulia şi apoi doresc să viziteze oraşul, se pot caza la pensiuni din oraş.
Pentru cei care vor să petreacă un week-end departe de agitaţia urbei, Mănăstirea Râmeţ este una dintre alegerile potrivite. Pentru a ajunge aici, trebuie să o luaţi pe DN1 (E81) Alba lulia, spre nord, de la Teiuş (16 km) mergeţi la stânga din intersecţia spre Stremţ (4 km), Geoagiu de Sus (5 km) şi Valea Mănăstirii (7 km).
Casa de oaspeţi din incinta mănăstirii le stă la dispoziţie turiştilor care vin în grup de maxim 10 persoane, contra unei sume de bani. În cazul în care turiştii vor fi mai puţin numeroşi, aceştia puteu fi cazaţi şi în chiliile mănăstirii, însă recent acoperișul acestora a ars.
Vezi alte MESAJE de Sfânta Maria 2019. Felicitări și urări pentru prieteni, familie şi cunoscuţi, de ziua numelui
La Mănăstirea Oaşa, din judeţul Alba se poate ajunge dinspre Alba Iulia – Sebeş, pe DN67C – Transalpina. Mănăstirea Oaşa nu percepe taxe de cazare, însă cei care doresc să petreacă câteva zile de relaxare în mijlocul unei „oaze de linişte, încojurată de păduri, cu văi şi lacuri” pot contribui, dacă vor, cu produse alimentare, din care urmează a fi pregătită masa pentru credincioşii care vor participa la slujbă.
De acolo se poate vizita ușor și Transalpina, distanța este de puțin peste 20 de km.
Un alt lăcaş de cult care mai găzduieşte turişti este Mănăstirea Sfântul Ilie din Albac. Aceasta este aşezată într-un loc pitoresc de pe Valea Arieşului, într-o poieniţă a pădurii de conifere.
La Mănăstirea Albac se poate ajunge pe DN 75, la intrarea în localitatea Albac dinspre Câmpeni. Veţi găsi mănăstirea pe partea stângă a drumului. În cazul în care nu veţi mai găsi locuri de cazare disponibile la mănăstire, pensiunile turistice din zonă vă stau la dispoziţie.
La mănăstirile Dumbrava, Lupşa şi Rimetea găsiți greu locuri de cazare disponibile, însă credincioşii sunt aşteptaţi să participe la slujbă și se pot caza la pensiunile din apropiere.
Accesul la Mănăstirea Dumbrava se face de pe DN 1 Aiud (spre Turda)-Unirea (16 km), după 5 km spre stânga (către satul Dumbrava), 1 km.
Un alt lăcaş de cult care mai găzduieşte turişti este Mănăstirea Sfântul Ilie din Albac. Aceasta este aşezată într-un loc pitoresc de pe Valea Arieşului, într-o poieniţă a pădurii de conifere.
La Mănăstirea Albac se poate ajunge pe DN 75, la intrarea în localitatea Albac dinspre Câmpeni. Veţi găsi mănăstirea pe partea stângă a drumului. În cazul în care nu veţi mai găsi locuri de cazare disponibile la mănăstire, pensiunile turistice din zonă vă stau la dispoziţie.
La mănăstirile Dumbrava, Lupşa şi Rimetea găsiți greu locuri de cazare disponibile, însă credincioşii sunt aşteptaţi să participe la slujbă și se pot caza la pensiunile din apropiere.
Accesul la Mănăstirea Dumbrava se face de pe DN 1 Aiud (spre Turda)-Unirea (16 km), după 5 km spre stânga (către satul Dumbrava), 1 km.
În apropierea Mănăstirii Dumbrava, vă puteţi caza la una dintre pensiunile din localităţiile Unirea şi Aiud.
Accesul la Mănăstirea Lupşa se face urmând traseul DN 74 Alba Iulia – Zlatna – Abrud (70 km), apoi pe DN 75 spre Baia de Arieş.
Cazare Lupşa: pentru 80 de lei pe noapte, vă puteţi caza la una dintre pensiunile din localitatea Lupşa.
La Mănăstirea Rimetea puteţi ajunge pe următorul traseu: pe DJ 107M Aiud – Rimetea (27 km), apoi încă 4 km spre Buru sau DN 75 Turda (spre Baia de Arieş) – Buru, apoi DJ 107M stânga spre Rimetea, 4 km până la mănăstire, care se află între localităţile Buru şi Rimetea.
La Rimetea, oferta de cazare este foarte bogată, iar mâncarea din zonă, cu influențe din bucătăria maghiară, este extraordinară.
Citește LISTA Mănăstirilor din Alba în ziarul Alba24.ro
EVENIMENT
Dr. Andrei Coșeriu, specialist în chirurgie plastică și reparatorie, acum la Clinica Doctor Cibu din Alba Iulia (P)

Chirurgia plastică este o specializare foarte complexă ce acoperă o plajă largă de intervenții reconstructive și estetice de remodelare facială și corporală.
Domnul doctor Andrei Coșeriu este chirurg plastician specializat în chirurgia feței, sânilor și a sechelelor post-bariatrice.
După mai mulți ani formatori petrecuți în centrul universitar Cluj-Napoca, acesta și-a desăvârșit activitatea profesională în străinătate, lucrând în centre chirurgicale de referință…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Doi clujeni, în conducerea Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei. Acțiuni pentru schimbarea actualei Constituții

Alianța Națională pentru Restaurarea Monarhiei (ANRM), principala organizație non-guvernamentală dedicată ideii monarhice din România, s-a întrunit recent la Biblioteca Națională a României, sala Doina Cornea, pentru congresul membrilor săi, la care au participat și invitați dornici să cunoască modalitatea de acțiune și perspectiva restaurării formei tradiționale de guvernământ, monarhia constituțională, în viitorul apropiat.
În cadrul congresului a fost…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Angajat al Primăriei Jidvei, condamnat pentru că făcea rachiu și coniac de casă: Cum ”s-a trezit” cu poliția în pivniță

Un bărbat din Jidvei, angajat al primăriei, a fost recent condamnat de magistrații Judecătoriei Blaj. Motivul pentru care a ajuns în fața instanței a fost detaliat de magistrați în motivarea instanței.
Mai exact, bărbatul producea alcool acasă, în gospodăria sa, iar apoi îl vindea. Din câte se pare acesta făcea coniac și rachiu de casă pe care le vindea fără a avea documente legale. În data de 26 iunie 2025, magistrații Judecătoriei Blaj l-au condamnat pe bărbat, în…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Tarife mai mari pentru transport cu autobuzul pe mai multe trasee din Alba. Care vor fi noile prețuri la bilete și abonamente

Transportul cu autobuzul va fi mai scump pe mai multe trasee din județul Alba. Sunt propuse noi prețuri la bilete și abonamente.
Este vorba despre trasee operate de firma Excelent Trans, în zonele Aiud, Ocna Mureș și Blaj.
Propunerea intră la aprobare în ședința Consiliului Județean Alba din 7 iulie.
Sunt vizate traseele:
- cod 11: Aiud-Ponor-Geogel
- cod 13: Aiud-Hopârta-Turdaș
- cod 14: Aiud-Beța
- cod 18: Aiud-Mirăslău-Lopadea Veche
- cod 22: Ocna Mureș-Noșlac-Găbud
- cod 23: Ocna…
Citește mai mult pe Alba24.ro