Connect with us

EVENIMENT

Miniștrii din Guvernul Ciucă, audiați în comisiile parlamentare de specialitate

Publicat

Miniştrii propuşi să facă parte din Guvernul Nicolae Ciucă sunt audiaţi miercuri în comisiile parlamentare de specialitate. Liderii PSD, PNL și UDMR au anunțat că votul de învestitură va fi dat joi în plenul reunit al celor două Camere ale Parlamentului.

Miniştrii propuşi să facă parte din Guvernul Nicolae Ciucă sunt audiaţi miercuri în comisiile parlamentare de specialitate. Premierul desemnat Nicolae Ciucă a depus marţi, la Parlament, lista Executivului PSD-PNL-UDMR şi programul de guvernare.

Fiecare ministru propus este audiat, în şedinţă comună, de comisiile permanente de specialitate din cele două Camere ale Parlamentului. În urma audierii, comisiile întocmesc aviz comun consultativ.

Liderii celor trei formațiuni au convenit ca votul de învestitură ă fie dat joi în plenul reuit al celor două Camere ale Parlamentului.

Audierile au început la ora 10, cu miniștrii propuși la Cultură, Agricultură și Sport, Lucian Romașcanu, Adrian Chesnoiu și Eduard Novak. Ultimii vor fi audiați miniștrii propuși la Apărare Națională, Familie și Antreprenoriat, Vasile Dîncu, Gabriela Firea și Daniel Cadariu, între 17.10-17.45.

Lista Guvernului PNL - PSD - UDMR este următoarea:

prim-ministru - Nicolae Ciucă

vicepremier, ministrul Transporturilor şi Infrastructurii - Sorin Grindeanu

vicepremier - Kelemen Hunor

ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei - Cseke Attila

ministrul Finanţelor - Adrian Câciu

ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene - Dan Vîlceanu

ministrul Economiei - Florin Spătaru

ministrul Antreprenoriatului şi Turismului - Constantin-Daniel Cadariu

ministrul Energiei - Virgil Popescu

ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale - Adrian Chesnoiu

ministrul Sănătăţii - Alexandru Rafila

ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor - Tanczos Barna

ministrul Educaţiei - Sorin Cîmpeanu

ministrul Muncii şi Solidarităţii Sociale - Marius Budăi

ministrul Familiei, Tineretului şi Egalităţii de şanse - Gabriela Firea

ministrul Culturii - Lucian Romaşcanu

ministrul Cercetării, Inovării şi Digitalizării - Florin Roman

ministrul Sportului - Eduard Novak

ministrul Justiţiei - Cătălin Predoiu

ministrul Afacerilor Interne - Lucian Bode

ministrul Apărării Naţionale - Vasile Dîncu

ministrul de Externe - Bogdan Aurescu.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Cod Galben de frig în Alba și mare parte din țară. Temperaturile vor coborî până la minus 18 grade Celsius. Recomandările ISU Alba

Publicat

cod galben de frig în alba și mare parte din

Județul Alba și toată jumătatea de Nord a țării se află în weekend sub incidența unui Cod Galben de ger (temperaturi extrem de scăzute pe întreg teritoriul județului) și viscol.

Zone afectate: Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova și la munte.

În intervalul menționat în Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova și la munte vremea va deveni deosebit de rece, geroasă îndeosebi în timpul nopților și dimineților.

Vor fi temperaturi maxime ce se vor...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Salvatorii ISU Alba, zeci de misiuni în ultimele 24 de ore. Cele mai multe au fost urgențe medicale

Publicat

pomperii din alba, la datorie în ultimele 24 de ore:

Salvatorii ​ISU Alba au participat la zeci de misiuni în ultimele 24 de ore. Dintre acestea, cele mai multe cazuri au fost medicale, dar și cauzate de condițiile meteo de ninsoare și ger.

Echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență "Unirea" al județului Alba au intervenit în 63 de situații de urgență și au acționat împreună cu Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență (SVSU) pentru gestionarea efectelor fenomenelor hidro-meteorologice.

CITEȘTE ȘI Vremea...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Zăpada a pus stăpânire pe județul Cluj. Două școli țin cursurile online din cauza avariilor

Publicat

deszapezire 1.jpeg






Prefectul județului Cluj, Maria Forna, a transmis vineri dimineață o informare privind situația infrastructurii rutiere, a rețelelor de utilități și a unităților de învățământ afectate de condițiile meteo și avariile tehnice din ultimele ore.

Deși județul se confruntă cu ninsori, niciun drum județean, național sau tronson de autostradă nu este blocat sau închis circulației publice.

„La nivelul...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vremea până în 9 februarie: cât ține gerul și perioadele cu ninsori. Prognoza meteo pe patru săptămâni

Publicat

vremea până în 2 februarie. gerul bobotezei și ninsori, apoi

Vremea până în 9 februarie: temperaturile vor fi deosebit de scăzute în următoarea perioadă. Valorile vor scădea mult sub zero grade până la mijlocul săptămânii viitoare.

Duminică și luni sunt anunțate minime de până la -15 grade la altitudini mici. Cel mai frig va fi în Transilvania și la munte. Temperaturile maxime vor fi negative.

Potrivit prognozei prezentate vineri de meteorologi, gerul va dura până vineri, 15 ianuarie, când se încălzește ușor. Maximele vor urca...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe