Connect with us

ACTUALITATE

Ministrul de Externe ucrainean: Reluarea exporturilor de cereale este o uşurare pentru lume

Publicat

dmitro kuleba
Arhivă foto

Reluarea exporturilor de cereale ucrainene, pentru prima dată după începerea invaziei ruse, este ”o uşurare pentru lume”, a reacţionat luni ministrul de externe ucrainean Dmitro Kuleba, potrivit AFP şi DPA.

”Lumea răsuflă uşurată în această zi, în special amicii noştri din Orientul Mijlociu, Asia şi Africa, întrucât primele cereale ucrainene părăsesc Odesa după luni de blocadă rusă. Ucraina a fost întotdeauna un partener de încredere şi va rămâne aşa dacă Rusia respectă partea sa de acord”, a scris Kuleba pe Twitter.

La rândul său, ministrul infrastructurii ucrainean Oleksandr Kubrakov a menţionat pe Facebook: ”Astăzi, Ucraina, alături de parteneri, face încă un pas către prevenirea foametei în lume”.

El a precizat că nava Razoni este încărcată cu 26.000 de tone de porumb şi că alte 16 nave aşteaptă deja în porturi de la Marea Neagră să plece.

Ministerul Apărării turc a anunţat că Ucraina a reluat luni exporturile de cereale pe mare odată cu plecarea unei nave încărcate cu porumb din portul Odesa, în conformitate cu termenii unui acord internaţional semnat la Istanbul cu Rusia.

„Nava cargo Razoni, sub pavilion panamez, a părăsit portul Odesa la ora 06:17 GMT cu destinaţia portul Tripoli din Liban. Nava este aşteptată să sosească la Istanbul în data de 2 august şi îşi va continua marşul spre destinaţie, după inspecţiile care vor fi efectuate la Istanbul”, a adăugat ministerul citat.

Rusia şi Ucraina au semnat în 22 iulie, la Istanbul, un acord cu privire la instaurarea unor culoare securizate cu scopul de a permite exportul de cereale blocate în Ucraina. Acordul va fi valabil timp de 120 de zile, timp în care pot fi transportate cele circa 25 de milioane de tone din silozurile ucrainene înaintea strângerii noii recolte.

Navele şi încărcătura ar urma să fie inspectate la Istanbul, sub autoritatea Centrului comun de coordonare (CCC), care a fost inaugurat oficial săptămâna trecută în metropola turcă, conform acordului semnat pe 22 iulie de Ucraina şi Rusia, cu medierea Turciei şi a ONU.

Pe 24 februarie, Rusia a lansat o agresiune militară neprovocată şi nejustificată contra Ucrainei. Moscova susţine că este vorba despre o ”operaţiune militară specială de denazificare” a ţării vecine şi de protejare a comunităţii rusofone din estul Ucrainei. Agerpres

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Atenție în trafic! COD GALBEN de ceață prelungit în județul Botoșani

Publicat

atenție în trafic! cod galben de ceață prelungit în județul

Publicitate

Meteorologii au extins avertizarea de cod galben de ceață pentru întreg județul Botoșani până la ora 12:00. Din cauza fenomenelor meteo, vizibilitatea pe drumurile din zonă scade frecvent sub 200 de metri, iar pe alocuri poate coborî chiar sub 50 de metri, ceea ce îngreunează considerabil deplasarea.

În aceste condiții, ISU Botoșani îi îndeamnă pe șoferi să circule cu prudență sporită, să reducă viteza și să respecte cu strictețe regulile…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Intrarea în Biserică a Maicii Domnului

Publicat

calendar ortodox 2025: intrarea în biserică a maicii domnului

Publicitate

Ana, cea pururea pomenită care, mai toată viaţa ei nu a putut să nască copii, luând îndemn din sfintele cărţi la cele ce s-au petrecut cu cealaltă Ana, care şi ea nu putea naşte, maica proorocului Samuel, ruga împreună cu bărbatul ei, Ioachim, pe Stăpânul firii, să le dăruiască lor un prunc, făgăduind că, dacă le va împlini ce¬rerea, îndată îl vor dărui şi închina lui Dumnezeu. Şi aşa a născut Sfânta Ana pe ceea ce s-a făcut…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Accident la Vorona! Un tir s-a răsturnat după o manevră a șoferului care a rămas încarcerat

Publicat

accident la vorona! un tir s a răsturnat după o manevră

Publicitate

Un bărbat a fost rănit după ce tirul pe care îl conducea s-a răsturnat pe marginea DJ 208C, în localitatea Vorona. Accidentul a avut loc în această dimi nuneață.

 

La fața locului au ajuns, în cel mai scurt timp, pompierii din cadrul Detașamentului Botoșani, cu o autospecială de stingere, una de descarcerare și ambulanța de terapie intensivă mobilă SMURD.

 

Salvatorii au constatat că șoferul era încarcerat. Cu ajutorul accesoriilor…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Cerul României, colorat de praful saharian: Fenomen vizibil în următoarele zile

Publicat

cerul româniei, colorat de praful saharian: fenomen vizibil în următoarele

Publicitate

România va fi traversată în următoarele zile de o masă de aer încărcată cu particule de praf saharian, un fenomen spectaculos, dar totodată obișnuit atunci când circulația atmosferică aduce spre Europa aer din nordul Africii.

Administrația Națională de Meteorologie anunță că, până pe 23 noiembrie, cerul va căpăta pe alocuri o nuanță gălbuie, iar depunerile vor fi vizibile mai ales odată cu apariția ploilor.

Meteorologii explică faptul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe