Connect with us

ACTUALITATE

Ministrul de finanţe britanic a confirmat faptul că Regatul Unit doreşte să se rupă CU TOTUL de Uniunea Europeană

Publicat

brexit

Ministrul de finanţe britanic, Sajid Javid, a avertizat companiile că trebuie să se împace cu ideea că nu va exista o armonizare cu normele Uniunii Europene odată ce Regatul Unit va fi părăsit blocul comunitar, informează sâmbătă EFE şi dpa.

Confruntat cu sectorul de afaceri care face presiuni pentru menţinerea unui comerţ fluid şi fără taxe cu UE, ministrul britanic a confirmat într-un interviu publicat sâmbătă de cotidianul Financial Times ceea ce premierul Boris Johnson lăsase deja să se înţeleagă: şi anume că Regatul Unit doreşte să se rupă cu totul de Uniunea Europeană, comentează EFE.

„Nu va exista o armonizare, nu vom respecta reguli, nu vom fi în piaţa unică şi nu vom fi în uniunea vamală – şi vom face acest lucru până la sfârşitul anului”, a declarat Javid, insistând că toate companiile – farmaceutice, auto, aerospaţiale şi alimentare – vor trebui să se adapteze la această nouă realitate. La urma urmei, au avut la dispoziţie trei ani să se pregătească pentru o schimbare în relaţiile comerciale cu UE, a remarcat înalta oficialitate britanică, făcând referire la referendumul din 2016 când britanicii au votat în favoarea ieşirii ţării lor din UE.

Javid recunoaşte că „unele companii vor avea de câştigat, iar altele nu” de pe urma rupturii cu blocul european, însă subliniază că ceea ce contează acum este că au certitudinea Brexit-ului, şi prevede că, pe termen lung, economia britanică „va fi una dintre cele mai de succes economii de pe Pământ”.

Cu toate că nu menţionează ce norme europene doreşte să păstreze şi pe care doreşte să le elimine, Javid spune că pentru serviciile financiare va căuta să obţină o echivalare normativă „axată pe rezultate”, cu alte cuvinte, să obţină aceleaşi rezultate, dar cu un cadru legal diferit.

Javid a mai explicat că viziunea sa pentru economia britanică post-Brexit, care se va reflecta în primul buget de stat, din 11 martie, se bazează pe un „capitalism uman”, care se traduce prin potenţarea înaltelor calificări ale britanicilor, pe de-o parte, şi dezvoltarea zonelor defavorizate ale Regatului Unit, pe de altă parte.

Ministrul de finanţe britanic intenţionează să obţină creştere economică prin investiţii guvernamentale majore, îndeosebi în infrastructura regiunilor defavorizate, precum Midlands şi nordul Angliei, unde Partidul Conservator, din care Javid face parte, a înregistrat rezultate bune la scrutinul de luna trecută.

Pe viitor, mult mai mulţi bani vor fi investiţi în pregătirea specialiştilor, măsură pentru care Javid are în vedere o creştere a impozitelor pe termen mediu cu speranţa de a stimula creşterea economică şi de a creşte productivitatea.

Regatul Unit urmează să părăsească Uniunea Europeană la 31 ianuarie. În timpul unei perioade de tranziţie, care durează până la finalul anului 2020, Londra şi Bruxellesul trebuie să ajungă la un acord cu privire la viitoarea relaţie. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Poliția Locală Botoșani: Amenzi de peste 24.000 lei pentru mizerie, neglijență și comerț ilegal

Publicat

poliția locală botoșani: amenzi de peste 24.000 lei pentru mizerie,

Publicitate

În ultimele două săptămâni, polițiștii locali de la Botoșani au aplicat nu mai puțin de 12 sancțiuni contravenționale, însumând 8800 lei, pentru nerespectarea regulamentelor privind curățenia și întreținerea spațiilor publice din municipiul reședință de județ.

Printre faptele sancționate s-au numărat aruncarea deșeurilor la întâmplare și folosirea necorespunzătoare a mobilierului urban, încălcând prevederile HCL nr. 44/2025.

În…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Marcel Ciolacu: Dacă trebuie să fac puşcărie pentru Autostrada Moldovei, o accept fără regrete

Publicat

marcel ciolacu: dacă trebuie să fac puşcărie pentru autostrada moldovei,

Publicitate

„Frica de ”junk” – motiv pentru austeritate oarbă?! Cine profită, de fapt, de panica indusă populaţiei şi firmelor româneşti? Am plătit preţul politic pentru greşelile mele. Am făcut un pas în spate, convins că, după un an super-electoral, care s-a prelungit nepermis de mult, România are nevoie de noi lideri. Decidenţi care, încărcaţi cu energie şi credibilitate, să poată continua traiectoria de dezvoltare a ţării. Aud, însă, tot…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bătaie pe terasa unui local din Albești: Doi tineri reținuți de polițiști

Publicat

trei bărbați s au luat la bătaie într un bar din municipiul

Publicitate

Doi tineri de 27 și 31 de ani, din comuna Albești, au fost reținuți pentru 24 de ore de polițiștii Secției Rurale Hlipiceni, fiind cercetați pentru lovire sau alte violențe.

Potrivit anchetatorilor, incidentul a avut loc pe terasa unui local public din localitate. Pe fondul unui conflict spontan, cei doi ar fi agresat un tânăr de 25 de ani, tot din Albești. Victima a suferit răni care au necesitat îngrijiri medicale.

Cei doi au fost duși în arestul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat de 74 de ani, condamnat pentru tentativă de omor, dus la închisoare

Publicat

bărbat de 45 de ani, din dorohoi, dus cu escortă

Publicitate

Un bărbat de 74 de ani, din comuna Tudora, a fost prins de polițiștii Secției Rurale nr. 1 Botoșani, pe numele lui fiind emis un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea.

Acesta fusese condamnat la 5 ani de închisoare de Tribunalul Botoșani pentru tentativă de omor. A fost găsit în localitatea de domiciliu, reținut și apoi dus la Penitenciarul Botoșani, unde va începe executarea pedepsei.


Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe