EVENIMENT
Ministrul Eduard Novak anunţă sprijin din partea Franţei pentru sportul românesc
Ministrul Sportului, Eduard Novak, a anunţat, luni, pe pagina sa de Facebook, că în cadrul discuţiilor cu ministrul Sportului din Franţa, Roxana Mărăcineanu, a stabilit mai multe direcţii ale viitoarei colaborări dintre cele două instituţii.
Novak a precizat că una dintre măsuri va consta în posibilitatea ca antrenorii români să poată participa la cursuri de pregătire în Franţa.
"În cadrul vizitei oficiale în Franţa, am convenit astăzi cu doamna Roxana Mărăcineanu, ministru delegat al Sporturilor, să centrăm colaborarea viitoare pe următoarele direcţii strategice, în care vom primi sprijin din partea autorităţilor franceze:
1. Participarea antrenorilor români la cursuri de specializare susţinute de specialişti francezi.
2. Posibilitatea ca loturile de cadeţi şi juniori din România să participe la stagii de pregătire în centre olimpice din Franţa.
3. Organizarea de schimburi de experienţă între specialiştii din cele două ministere de resort, în urma cărora anumite exemple de bune practici din sistemul sportiv francez să poată fi implementate şi în România.
4. Organizarea de schimburi de experienţă în domeniul integrării persoanelor cu dizabilităţi şi al dezvoltării sportului paralimpic, pentru integrarea, în România, a bunelor practici din Franţa. Reglementările legale franceze sunt asemănătoare cu cele româneşti, în ceea ce priveşte integrarea pe piaţa muncii a persoanelor cu dizabilităţi, totuşi aplicarea lor se face mult mai eficient, iar acesta trebuie să fie un deziderat şi pentru noi", a scris Eduard Novak.
El a afirmat că protocolul de colaborare dintre cele două instituţii vine în sprijinul implementării Strategiei Naţionale pentru Sport.
"Acest protocol de colaborare între ministere vine în sprijinul dezvoltării şi implementării Strategiei Naţionale pentru Sport. Franţa este unul dintre liderii mondiali ai acestui domeniu, cu rezultate de excepţie atât pe plan competiţional, cât şi ca organizator de evenimente sportive de anvergură, iar experienţa şi bunele practici ale acestei ţări pot fi o sursă de inspiraţie pentru noi. Îi mulţumesc doamnei ministru Roxana Mărăcineanu pentru primire şi pentru deschiderea manifestată şi sunt convins că această colaborare va marca un moment important în istoria sportului din cele două ţări", a adăugat Eduard Novak. AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO: Alba Iulia, acoperită de zăpadă. A nins ca în povești ore întregi. Cum arăta orașul în timpul nopții
Peste noapte, Alba Iulia a fost cuprinsă de o ninsoare abundentă, care a adus în oraș un peisaj de iarnă autentică, așa cum nu s-a mai văzut de ani buni.
Fulgi de zăpadă mari și deși au căzut neîntrerupt timp de mai multe ore și au format un strat gros de zăpadă, depus uniform pe străzi, trotuare, parcuri și acoperișuri.

Orașul s-a îmbrăcat complet în alb, iar străzile aproape ireale au creat o atmosferă de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Echipa de fotbal CFR Cluj pleacă în cantonament în Spania. Când e programat primul meci din Superligă
Echipa de fotbal CFR Cluj se va reuni, sâmbăă, 3 ianuarie, la Cluj-Napoca, iar duminică, jucătorii vor pleca în Spania, la Oliva Nova, unde se vor pregăti până pe 14 ianuarie.
În cadrul cantonamentului de iarnă, clujenii vor disputa mai multe meciuri de pregătire contra unor echipe internaționale.
Primul meci al CFR Cluj din returul Superligii va avea loc pe 18 ianuarie, de la ora 17,45, acasă, pe stadionul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Pârtia albastră de la Mărișel, de 2000 de m, se deschide sâmbătă. Vești bune pentru schiorii clujeni
Reprezentanții Mărișel Ski Bike Resort din comuna clujeană Mărișel anunță vești bune pentru schiori. Astfel, datorită ninsorilor din ultimele zile, începând de sâmbătă, 3 ianuarie, se deschide pârtia albastră, care are 2000 de m, până jos la Telescaun.
”Se lucreaza in continuare la partia rosie sa o putem deschide cat de curand”, arată aceștia.
Potrivit prognozei meteo, sâmbătă temperatura în...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Când se întorc elevii la școală din vacanța de iarnă. Când au liber din nou, pentru vacanța de schi
Când se întorc elevii la școală: Vacanța de iarnă 2025-2026 se încheie pe 7 ianuarie, iar joi, 8 ianuarie este prima zi de școală din Modulul 3, așa cum prevede structura anului școlar 2025-2026.
ȘCoala începe joia pentru că marți și miercuri sunt sărbători, respectiv Boboteaza (pe 6 ianuarie) și Sfântul Ioan Botezătorul (7 ianuarie).
Urmează o perioadă de cursuri din 8 ianuarie 2026, până vineri, 6 februarie 2026, respectiv vineri, 13 februarie 2026, sau vineri, 20...
Citește mai mult pe Alba24.ro
