Connect with us

ACTUALITATE

Ministrul Finanțelor: România are nevoie de programe dedicate pentru a atrage forţă de muncă din alte ţări

Publicat

Eugen Teodorovici

Ministrul Finanţelor publice, Eugen Teodorovici, spune că România are nevoie de programe dedicate pentru a atrage forţă de muncă din celelalte state membre, dar şi din ţări care ar putea adera la UE ori din afara spaţiului european.

Ministrul finanțelor publice, Eugen Teodorovici a participat la Luxembourg, la un dejun de lucru ministerial pe tema mobilității forței de muncă, organizat în marja reuniunii Consiliului UE pentru Ocuparea Forței de Muncă, Politică Socială, Sănătate și Consumatori (EPSCO). Participarea președintelui în exercițiu al Consiliului pentru Afaceri Economice și Financiare (ECOFIN) la un eveniment al Consiliului EPSCO vine în continuarea demersurilor acestuia de promovare a acestei teme pe agenda publică a Uniunii Europene.

„Am dat curs invitației Consiliului UE în domeniul Ocupării Forței de Muncă, Politică Socială, Sănătate și Consumatori (EPSCO) de a participa la această discuție pe tema migrației pe piața forței de muncă pornind de la dezbaterea pe care am inițiat-o pe această temă la reuniunea informală a Consiliului Afaceri Economice și Financiare (ECOFIN) de la București. Mobilitatea forței de muncă și efectele ei – atât pozitive cât și negative – reprezintă o preocupare pe mai multe paliere pentru care trebuie să găsim soluții imediate, în interesul tuturor statelor membre”, a precizat în intervenția sa ministrul Teodorovici.

În cadrul întâlnirii, ministrul finanțelor a avansat o serie de soluții care ar putea fi luate în considerare pentru atenuarea efectelor negative legate de deficitul forței de muncă în țările sursă sau de migrația forței de muncă înalt calificate (brain-drain).

”În contextul necesității întăririi mobilității forței de muncă, una dintre libertățile fundamentale ale pieței unice, răspunsul nostru trebuie să vizeze o strategie pe 2 nivele, cu măsuri naționale și europene. O soluție în cazul României, dar nu numai, ar fi elaborarea unor programe dedicate, inclusiv politici fiscale, în scopul atragerii de forță de muncă din celelalte state membre, din țări angajate în dialog cu UE în vederea aderării, precum și din afara spațiului european.”, a afirmat ministrul Eugen Teodorovici.

sursa: Alba24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Lăsata Secului pentru Postul Crăciunului: Ultima zi în care se mănâncă de dulce până la Crăciun.

Publicat

lăsatul secului pentru postul crăciunului 2025, săptămâna aceasta

Publicitate

Lăsata Secului marchează începutul Postului Crăciunului. Astfel, joi, 13 noiembrie 2025, creștinii se bucură de ultima zi în care mai pot consuma alimente „de dulce”.

Din rânduielile bisericești aflăm că se lasă sec în seara de 14 noiembrie, însă, dacă această dată cade miercurea sau vinerea, cum este în acest an, se lasă sec cu o zi mai înainte, scrie crestinortodox.ro.

„Lăsatul secului” sau “alimentele de sec” se referă…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Percheziții în municipiul Botoșani: Doi tineri, reținuți de polițiști pentru comiterea de infracțiuni informatice

Publicat

video: familie întreagă, din botoșani, care s ar fi autoizolat de

Publicitate

Miercuri, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au emis ordonanță de reținere, pentru 24 de ore, pe numele a doi tineri, de 24 și 32 de ani, din municipiul Botoșani, cercetați sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt, efectuarea de operaţiuni financiare în mod fraudulos, accesul ilegal la un sistem informatic, efectuarea de operaţiuni financiare în mod fraudulos.

 

Din cercetări, a reieșit faptul că cei doi, la data de 6…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Programul național de fertilizare in vitro (FIV) va putea fi, în sfârșit, finanțat din fonduri europene

Publicat

un bebelus din botosani e in stare grava la spital dupa ce mama i a desfundat nasul 1000x600.webp.webp

Publicitate

Programul național de fertilizare in vitro (FIV) va putea fi, în sfârșit, finanțat din fonduri europene, aceasta fiind o veste bună pentru mii de familii care trăiesc cu speranța de a-și împlini visul de a avea un copil, a anunțat joi ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Petre-Florin Manole.

‘Programul național de fertilizare in vitro (FIV) va putea fi, în sfârșit, finanțat din fonduri europene. Este o veste bună…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Acțiune pentru siguranța tinerilor cu prilejul evenimentului „Toamna Bobocilor ”

Publicat

acțiune pentru siguranța tinerilor cu prilejul evenimentului „toamna bobocilor ”

Publicitate

În noaptea de 12 spre 13 noiembrie 2025, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Botoșani cu sprijinul jandarmilor au desfăşurat o acțiune pentru prevenirea infracțiunilor stradale, a creșterii vizibilității elementului polițienesc și a descurajării comiterii de fapte antisociale în zona cluburilor, barurilor și discotecilor de pe raza municipiului Botoșani, cu prilejul evenimentului ,,Toamna Bobocilor”.

 

Activitățile s-au desfășurat…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe