Connect with us

ACTUALITATE

Ministrul Mediului: ITP pentru mașina ce stă în curtea unui cetățean va fi scos. Bugetul pentru Programul ”Rabla”

Publicat

Ministrul Mediului, Graţiela Gavrilescu, a anunţat sâmbătă că inspecţia tehnică periodică (ITP) solicitată în Programul Rabla va fi eliminată pentru "o maşină care stă în curtea unui cetăţean".

"Am hotărât, făcând o analiză clară, la rece, şi am emis ordinul de ministru prin care ITP-ul pentru o maşină care stă în curtea unui cetăţean să fie scos. Dacă eu am maşina în curte nu o să mă mai duc să plătesc o taxă în plus când pot să mă duc să o dau pentru a achiziţiona o maşină nouă. (...) De săptămâna trecută ordinul este deja postat pe site", a spus Graţiela Gavrilescu, al Antena 3.

Vezi și Codul Rutier: Care sunt regulile pentru ITP în 2022. Intervalul și condițiile pentru inspecția tehnică la mașini

Ea a precizat că acesta decizie a fost luată pentru a nu bloca un sistem care se derulează de foarte mult timp şi care "funcţionează foarte bine".

"Interesul nostru este să le scoatem de peste tot, din parcări, din curţile oamenilor, nu avem nevoie să blocăm acest sistem care este derulat de foarte mult timp şi care funcţionează foarte bine şi în sensul în care facem şi eforturi financiare pentru ca în fiecare an să reuşim să dublăm numărul de prime de casare. Atunci ar fi fost aşa, să zicem, un joc care nu ar fi fost corect", a precizat Gavrilescu.

Anul trecut, Ministerul Mediului a anunţat că începând din 2019 cei care vor dori să beneficieze de ajutorul de la stat pentru înlocuirea maşinii vechi erau obligaţi să ducă la casat numai maşini cu ITP valabil. Aceasta era considerată o condiţie obligatorie în ceea ce priveşte casarea unei maşini şi stoparea poluării, deoarece ITP-ul dădea dreptul proprietarului de autovehicul de a circula pe drumurile publice.

Guvernul a aprobat vineri bugetul Administraţiei Fondului pentru Mediu, ceea ce a permis continuarea programelor guvernamentale 'Rabla clasic' şi 'Rabla plus.

Programul Rabla va beneficia în acest an de suma de 322 milioane de lei, ceea ce înseamnă că aproximativ 35.000 de persoane fizice şi juridice vor putea să achiziţioneze o maşină nouă.

"Vă informez că au fost adoptate de Guvern sumele pentru proiecte de interes de naţional. La Programul Rabla suma este de 322 milioane de lei. Asta înseamnă că aproximativ 35.000 de români vor putea să îşi achiziţioneze o maşină nouă şi nu numai persoanele fizice, dar şi persoanele juridice vor putea să acceseze Programul Rabla", a anunţat, vineri, ministrul Mediului, Graţiela Gavrilescu, la finalul şedinţei de Guvern.

Ea şi-a exprimat speranţa că în jur de 5 - 6 aprilie va fi lansat Programul Rabla clasic, pentru care prima de casare va fi de 6.500 de lei.

"Continuăm şi anul acesta reînnoirea parcului auto cu maşini nepoluante, maşini 100% electrice sau hibrid plug in sau hibrid, pentru care Guvernul a adoptat suma de 93 milioane de lei, buget care va putea să fie accesat atât de persoanele fizice, cât şi juridice", a spus ministrul Mediului.

AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Prin modificările propuse la Legea dreptului de autor, artiștii pot câștiga mai mult

Publicat

prin modificările propuse la legea dreptului de autor, artiștii pot

Publicitate

Ministrul Culturii, Andras Demeter, afirmă, într-o declarație acordată AGERPRES, că prin modificările propuse de Ministerul Culturii (MC) la Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe, autorii și artiștii nu vor avea nimic de pierdut și chiar pot câștiga mai mult.

Precizările ministrului Culturii survin unor opinii pro și contra modificărilor propuse de MC la Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Meteorologii avertizează: Luna ianuarie 2026 ar putea aduce valuri de aer polar în România

Publicat

meteorologii avertizează: luna ianuarie 2026 ar putea aduce valuri de

Publicitate

Un episod timpuriu de încălzire stratosferică ar putea influența vremea din prima lună a anului viitor. Luna ianuarie 2026 ar putea fi marcată de episoade de frig accentuat, temperaturi sub normalul perioadei și ninsori consistente, în Europa, America de Nord și inclusiv în România.

Evoluția este legată de perturbarea vortexului polar, în urma unui fenomen rar de încălzire stratosferică, potrivit analizelor meteorologice internaționale.

Ce s-a...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

ISU Botoșani: 11 incendii produse în locuințe și gospodării. Aproape o sută de intervenții ale pompierilor de Crăciun

Publicat

isu botoșani: 11 incendii produse în locuințe și gospodării. aproape

Publicitate

În perioada 25–28 decembrie 2025, pompierii botoșăneni au desfășurat 96 de misiuni.

Acestea au vizat:

· acordarea asistenței medicale de către echipajele SMURD, în 62 de situații;

· 22 de alte intervenții, precum: transportul persoanelor supraponderale, deblocarea ușilor, înlăturarea efectelor produse de vântul puternic, patrularea pentru identificarea persoanelor fără adăpost, în vederea prevenirii cazurilor de hipotermie;

· acordarea...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat de 49 de ani, din Frumușica, reținut pentru încălcarea ordinului de protecție provizoriu

Publicat

gethumb.details.jpg

Publicitate

La data de 28 decembrie 2025, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 8 Flămânzi au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele unui bărbat, de 49 de ani, din comuna Frumușica, cercetat pentru comiterea infracțiunii de încălcarea ordinului de protecție.

 

În urma probatoriului administrat, s-a stabilit faptul că, la data de 27 decembrie 2025, bărbatul s-ar fi deplasat la locuința fratelui său, situată în comuna...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe