EVENIMENT
Ministrul Muncii a confirmat creșterea pensiilor cu 40%, de la 1 septembrie

Ministrul Muncii şi Protecţiei Sociale, Violeta Alexandru, a confirmat joi seara, la postul public de televiziune, că pensiile vor creşte cu 40% de la 1 septembrie 2020.
Întrebată de moderator dacă pensiile vor creşte cu 40% de la 1 septembrie, Violeta Alexandru a răspuns: „Cresc pensiile”.
„Aşa este legea. (…) Îmi pare rău, trebuie să o spun: PSD întreţine această frică, PSD întreţine întrebările încontinuu pe acest subiect. Dimpotrivă, banii sunt în buget. (…) Cresc pensiile. Este lege în vigoare. Da, vom creşte pensiile”, a declarat ministrul Muncii, la TVR 1, fiind pentru prima dată de la preluarea mandatului când oficialul de la Muncă afirmă acest lucru.
Până în prezent, Violeta Alexandru a răspuns invariabil la întrebarea privind majorarea pensiilor, susţinând doar că va respecta legea în vigoare. Legislaţia prevede mărirea cu 40% a punctului de pensie de la 1 septembrie 2020.
Ulterior, ministrul Muncii a apreciat că răspunsul său a clarificat subiectul creşterii pensiilor cu 40% de la 1 septembrie 2020.
„Putem să agreăm şi pentru pensii că am dat răspunsul suficient de clar?”, a reacţionat ministrul Muncii. AGERPRES
EVENIMENT
Premieră la Muzeul de Istorie din Alba Iulia: Un vestigiu arheologic surprinzător din vechiul Apulum va fi expus publicului

O piesă unică din Dacia Romană va fi expusă în premieră la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Exponatul va putea fi văzut pentru prima dată de sâmbătă 17 mai, de la ora 19.00.
Piesa a fost descoperită de arheologul Radu Ota, în luna mai a anului 2023, cu ocazia lucrărilor mobilitate urbană din cartierul Partoș, în locul unde se află un important oraș al Daciei romane, colonia Aurelia Apulensis. Este vorba despre Priapus, un zeu al virilității și fertilității…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Expoziție de fotografii din India și carte despre arta picturii corporale cu Henna, de Zilele Clujului

Centrul Clujean pentru Studii Indiene din cadrul UBB propune, ca parte a Zilelor Clujului, între 21 și 31 mai 2025, două evenimente deosebite, co-organizate cu sprijinul Ministerului Culturii din India și al Ambasadei Indiei în România, la Turnul Croitorilor, Centrul de Cultură Urbană Cluj.
Primul este expoziția Samsara, a fotografului Horia-Mihai Gligor, deschisă între 21-31 mai. Expoziția poate fi vizitată zilnic între orele 10-20.
Expoziția „Samsara”…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Ninge pe Transfăgărășan: Stratul de zăpadă măsoară sâmbătă 16 centimetri la Bâlea Lac, la peste 2.000 de metri altitudine în Munții Făgărașului, unde temperatura este de minus 3,3 grade, potrivit meteorologilor.
În zona Cascadei Bâlea, la o altitudine mai mică, pe Transfăgărășan ninge, au arătat drumarii de la Direcția Regională de Drumuri și Poduri Brașov, cei care se ocupă de deszăpezirea șoselei.
Deszăpezirea Drumului Național 7C – Transfăgărășan a…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
George Simion și-a închis contul de TikTok și a anunțat că își închide și pagina de Facebook

Candidatul AUR, George Simion, și-a închis sâmbătă contul de TikTok, cu o zi înainte de alegerile prezidențiale. La scurt timp, pe contul de Facebook a apărut mesajul prin care anunță că urmează să închidă și această pagină de pe rețeaua de socializare.
”Pentru a respecta ziua tăcerii, voi închide și acest cont de socializare. Cel de TikTok este deja închis și nu am niciun altul care să îmi aparțină. Rog pe toată lumea să procedeze la fel” a scris George…
Citește mai mult pe Alba24.ro