Connect with us

EVENIMENT

Ministrul Sănătății: ”Nimeni nu va sări rândul la vaccinare. Politicienii nu au prioritate”

Publicat

vlad voiculescu

Mai multe personalități se vor implica în campania de comunicare pe tema vaccinării anti-Covid-19, declară la RFI noul ministru al Sănătății, Vlad Voiculescu.

El atrage atenția că ”orice relaxare ar fi o greșeală mare acum, în perioada sărbătorilor”. Vlad Voiculescu spune că ”prioritatea absolută este în mod evident gestionarea pandemiei și pregătirea campaniei de vaccinare. Primul vaccin va sosi pe 26, adică practic poimâine (…). Cred că orice relaxare din partea noastră, a tuturor, personal și evident, orice relaxare din partea autorităților ar fi o greșeală mare acum, în perioada sărbătorilor”.

Ministrul Sănătății precizează că ”vom avea destule personalități care se vor vaccina, cu siguranță, dar nimeni nu va sări rândul. Primii vor fi cei din personalul medical, care au prioritate, nu politicienii, nu oricine altcineva”.

Întrebat dacă se va vaccina în fața camerelor de filmat, pentru a da un exemplu, Vlad Voiculescu a răspuns: ”Da, sigur că da, dar atunci când îmi va veni rândul, deși mi-ar plăcea să fiu vaccinat astăzi, deja”.

Președintele României, direct implicat în campania de comunicare privind vaccinarea

Întrebat dacă vor fi cooptate personalități în campania de vaccinare, noul ministru a răspuns: ”Nu am nici o îndoială în privința asta și da, va fi o campanie de comunicare, pe care am de gând să o pregătesc, împreună cu colegii de la celelalte ministere și împreună cu președintele României, care este direct implicat”.

Vlad Voiculescu: ”Atât timp cât nu mai sunt locuri la ATI, nu putem să vorbim despre nici o măsură de relaxare”

Vlad Voiculescu spune în ce condiții vor fi redeschise școlile: ”Nu am o estimare, dar este o prioritate deschiderea școlilor, deîndată ce situația epidemiologică o va permite. Dacă ne uităm în alte state europene, vedem că școlile nu au fost închise așa de rapid ca la noi. Pe de altă parte și sistemul nostru sanitar vedem că a ajuns deja la limită, iar în perioada următoare va trebui să vedem care sunt pașii pe care va trebui să-i facem pentru redeschiderea școlilor mai degrabă mai devreme, decât mai târziu (…). Atât timp cât nu mai sunt locuri la ATI, nu putem să vorbim despre nici o măsură de relaxare”.

Ministrul precizează că nu intenționează o privatizare a Sănătății, așa cum i s-a reproșat: ”E o idee foarte interesantă. Nu am vorbit niciodată despre privatizare, nu am vorbit niciodată despre scumpiri ale unor servicii medicale sau orice din categoria asta. Cred că e o reminiscență a discursului PSD și a discursului stângii despre ceea ce a făcut PDL în 2007-2008 și presupun că tot rostogolesc această minciună, pentru că oamenii încă au o oarecare teamă. Deci nici gând, nu se pune problema de privatizare a vreunui sistem de sănătate, totală sau parțială, nici gând”.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

38 de locuitori din Unguraș vor primi câte 20.000 de euro pentru eficiență energetică. Primarul Alin Rotar: A fost un efort mare

Publicat

alin rotar primar unguras.jpg






38 de locuitori au comunei Unguraș din județul Cluj au fost declarați eligibili în cadrul programului REPowerEU – Componenta 17, a anunțar primarul comunei.

Aceștia vor primi fiecare câte un voucher de 20.000 de euro pentru lucrări de eficientizare energetică.

Ce lucrări vor fi decontate cu voucherul de 20.000 de euro

Potrivit primarului comunei Unguraș, Alin Rotar, fondurile vor acoperi intervenții…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Consiliul Concurenței: măsura plafonării adaosurilor comerciale la produse alimentare a depășit termenul legal

Publicat

consiliul concurenței: măsura plafonării adaosurilor comerciale la produse alimentare a

Consiliul Concurenței: Măsura plafonării adaosurilor la anumite categorii de produse alimentare a depășit termenul legal de aplicare în conformitate cu Legea Concurenței. Această măsură este justificată doar de situații absolut excepționale, se arată în Raportul privind evoluția concurenței în sectoare cheie, lansat de Consiliul Concurenței.

Prin această situație, se amplifică riscurile de a genera efecte nefavorabile asupra pieței și a conduce la adaptări nedorite ale…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Daniel David cere analiză la Liceul Bălcescu din Cluj, unde ar fi fost un incident violent. Directorul neagă. ISJ: Dezinformare

Publicat

liceu nicolae balcescu 2.jpg






Ministrul clujean al Educaţiei, Daniel David, a solicitat o analiză a modului în care „au răspuns reprezentanții Liceului Teoretic Nicolae Bălcescu din Cluj-Napoca și autoritățile educaționale locale la cazul unui incident petrecut recent în școală”.

Potrivit unor informații apărute în spațiul public, un copil mic ar fi fost bătut și umilit de colegi și s-ar fi ales cu un deget rupt. Atât directoarea…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Incendiu în Lancrăm: Acoperișul unei case, cuprins de flăcări

Publicat

femeie găsită decedată după incendiu într o locuință din ampoița. ce

Un incendiu a izbucnit duminică, 16 noiembrie, în jurul orei 21.00, pe raza localității Petrești. 

Din primele informații, pompierii din Sebeș intervin pe strada Mihai Viteazul, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință. Potrivit reprezentanților ISU Alba, incendiul se manifestă la acoperișul locuinței, pe o suprafață de aproximativ 10 metri pătrați. 

La fața locului pompierii intervin pentru localizarea și stingerea în totalitate a focului.

Pompierii din…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe