Connect with us

EVENIMENT

Ministrul Sănătății: Nu e o criză de ibuprofen şi paracetamol la noi în ţară. Există atât variantele pentru adulţi, cât şi de uz pediatric

Publicat

rafila ministrul sanatatii
Arhivă foto

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a declarat marţi,  10 ianuarie 2023, după întâlnirea cu distribuitorii de medicamente, că în România nu este o criză de paracetamol şi ibuprofen, menţionând că urmează să fie stabilită o procedură prin care toate farmaciile să fie aprovizionate cu orice formă disponibilă a acestor medicamente, indiferent de denumirea comercială.

„Concluzia este că nu este o criză de paracetamol şi ibuprofen. În momentul de faţă, faţă de alte state, în România nu avem aceste probleme datorită fabricilor de medicamente care produc aici, în ţara noastră, aceste substanţe şi există atât variantele pentru adulţi, cât şi variantele pentru uz pediatric”, a afirmat Rafila.

El a spus că urmează să aibă loc o ultimă întâlnire cu marii distribuitori de medicamente, pentru a se stabili procedura prin care farmaciile să fie aprovizionate cu paracetamol şi ibuprofen.

„În această după-amiază va avea loc ultima întâlnire cu marii distribuitori ca să putem să stabilim cu dânşii o procedură în care toate farmaciile să fie aprovizionate cu orice formă disponibilă de ibuprofen sau de paracetamol, indiferent de denumirea comercială.

Chiar dacă denumirea comercială, de multe ori, este atractivă şi oamenii cunosc mai bine una dintre aceste denumiri, important este ca populaţia să aibă disponibilitate la medicamente care conţin în mod similar substanţa activă, în acelaşi dozaj sau pe aceeaşi cale de administrare şi cu siguranţă, împreună cu dânşii, vom găsi cele mai bune soluţii, încât să nu discutăm despre discontinuitatea acestor produse pe piaţă”, a adăugat ministrul.

Ministrul Sănătății: Nu e o criză de ibuprofen şi paracetamol la noi în ţară. Ce spune Rafila despre prețurile medicamentelor

Rafila a precizat că la această întâlnire nu s-a vorbit despre preţurile medicamentelor, menţionând că discuţiile pe această temă au început luni şi vor fi propuse mai multe măsuri Guvernului în perioada următoare.

„Astăzi nu am vorbit despre preţul medicamentelor.

Am început să discutăm ieri despre această problemă şi sunt lucruri de bun simţ, pentru că sunt şi producătorii de medicamente şi, spuneam mai devreme, numeroasele fabrici de medicamente din România la care costurile de producţie au crescut odată cu creşterea preţurilor la utilităţi şi la materiile prime.

Sunt mai multe lucruri pe care le vom propune în perioada următoare şi, cu siguranţă, unele dintre ele vor fi sprijinite şi la nivelul Guvernului, pentru că, în mod evident, adaptarea la rata inflaţiei, care a fost aplicată pe categorii de bunuri şi servicii, de ea trebuie să beneficieze şi producătorii de medicamente generice din România şi o să vedem alte măsuri legate de politica de preţ”, a mai spus ministrul.

El a menţionat că există un grup de lucru privind politica de preţ în România.

Ministrul Sănătății: Nu e o criză de ibuprofen şi paracetamol la noi în ţară. Ce a spus despre suspendarea de către România a exportului de medicamente

„Am făcut cred că multe progrese încât să eliminăm ceea ce numim dublă referenţiere sau să nu luăm în considerare referenţierea la molecule care nu există pe piaţa din România şi să găsim preţul cel mai bun, dacă se poate, nu pentru producători, ci preţul cel mai bun pentru populaţia din România la care pot găsi medicamentele şi nu mai dispar medicamentele de pe piaţă, cum s-a întâmplat în ultimii mai mulţi ani”, a evidenţiat Alexandru Rafila.

Întrebat în legătură cu nemulţumirea exprimată de distribuitorii europeni de medicamente în privinţa suspendării de către România a exportului de medicamente, Rafila a spus: „E punctul nostru de vedere”.

„Am văzut şi eu mai multe comentarii, nu vreau să intru în niciun fel de politică, dar una dintre motivaţii este că una dintre molecule nu se exportă.

Dacă nu se exportă, înseamnă că nimeni nu este afectat, aşa că mi se par nişte comentarii care ar putea să fie mai bine formulate”, a arătat ministrul. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Nicușor Dan, primul discurs din funcția de președinte al României, în fața a mii de oameni: E victoria voastră

Publicat

nicusor dan presedinte 1.jpg

Nicușor Dan a susținut primul discurs după ce a câștigat alegerile prezidențiale.

Dan a ținut discursul în fața a mii de oameni care sunt în stradă la București și care au scandat, pe lângă numele președintelui, și “Europa”. S-a scandat și “Rusia, nu uita, România nu-i a ta”

Nicușor Dan, primul discurs din funcția de președinte al României, în fața a mii de oameni: E victoria voastră

Nicușor Dan este președintele României, și a mulțumit…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO Victoria lui Nicușor Dan, sărbătorită la Alba Iulia la Obeliscul lui Horea, Cloșca și Crișan: Nu a fost ușor a fost Nicușor

Publicat

video victoria lui nicușor dan, sărbătorită la alba iulia la

Victoria lui Nicușor Dan la alegerile prezidențiale din mai 2025 a fost sărbătorită la Alba Iulia, în fața Obeliscului dedicat lui ”Horea, Cloșca și Crișan”. 

În orașul în care Nicușor Dan a câștigat alegerile prezidențiale cu 23.615 voturi, adică un procent de 61,89% versus 14.543 de voturi, 18,11%, un grup de albaiulieni au ieșit să sărbătorească victoria. 

Au fost prezenți cei doi inițiatori ai marșului pro-Europa și pro Nicușor Dan, din oraș, directorul…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vot cu urna mobilă în Alba 2025 prezidențiale turul 2: peste 150 de pacienți au votat la Spitalul Județean din Alba Iulia

Publicat

scrisoare de mulțumire a unei paciente pentru medicul elena chira

Vot cu urna mobilă în Alba 2025 prezidențiale turul 2: peste 150 de pacienți au votat în secțiile Spitalului Județean de Urgență din Alba Iulia, la alegerile prezidențiale 2025, în 18 mai.

Dintre cei 159 pacienți care și-au exprimat duminică dreptul la vot, 121 sunt internați în secții din sediul principal al spitalului, pe Bd. Revoluției. Alte 38 de cereri pentru vot cu urna mobilă în spital au fost înregistrate în secții exterioare ale unității medicale.

Vot la…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Kelemen Hunor: Felicitări din suflet lui Nicușor Dan! Maghiarii au votat în număr foarte mare noul președinte al României

Publicat

kelemen hunor 2.jpg

Președintele UDMR, Kelemen Hunor îl felicită pe Nicușor Dan, noul președinte al României.

Acesta a spus că este foarte mândru de comunitatea maghiară care l-a votat pe candidatul independent atât în țară cât și în străinătate.

Kelemen Hunor: Felicitări din suflet lui Nicușor Dan!

“Maghiarii au votat în număr foarte mare noul președinte al României, atât în țară, cât și în diaspora. Acest rezultat mă bucură mult și sunt foarte mândru de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe