EVENIMENT
Ministrul Sănătății: Nu introducem niciun fel de restricţii, avem doar recomandări
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a declarat, miercuri, 11 ianuarie 2023, că nu vor fi introduse niciun fel de restricţii în România în contextul noului val de COVID-19 din China.
Rafila a fost întrebat la TVR Info dacă există riscul reintroducerii de restricţii, în contextul discuţiilor legate de China şi de cei care călătoresc din această ţară în Europa.
„Nu. Una este să controlezi, de exemplu, fluxul de pasageri într-o zonă afectată de circulaţie intensă a tulpinii (de coronavirus – n.r.) şi altceva este să discuţii despre restricţii. Eu am spus foarte clar că nu introducem niciun fel de restricţii, avem doar recomandări. (…)
Singurele, dacă vreţi, restricţii, dar aş pune ghilimele, sunt legate de activitatea din spitale în care personalul trebuie să fie echipat corespunzător, să poarte mască şi oricine vine în contact cu pacientul trebuie să facă acelaşi lucru ca să reducă riscurile pentru pacient.
La fel, limitarea pentru o perioadă scurtă a vizitelor, poate două – trei săptămâni, în funcţie de situaţia locală, şi lucrul acesta, decizia managerului este generată de consultarea cu Direcţia de sănătate publică locală. Este o măsură obişnuită care se ia întotdeauna în timpul unei epidemii de gripă”, a explicat ministrul.
Ministrul Sănătății: Nu introducem niciun fel de restricţii, avem doar recomandări. „Nu am declarat epidemie de gripă”
El a amintit că autorităţile române nu au declarat epidemie de gripă în această iarnă, având în vedere că acest demers ar duce la impunerea unor restricţii ca urmare a prevederilor legale adoptate în 2020.
„Nu am declarat epidemie de gripă. Dacă eram în urmă cu patru ani declaram epidemie.
Între timp, a apărut un act normativ, la începutul anului 2020, o lege, 136, care introduce, atunci când se declară stare de epidemie, o serie întreagă de restricţii, cum ar fi izolarea obligatorie, carantina.
Nu cred că sunt măsuri potrivite pentru perioada în care ne găsim.
Nu sunt justificate nici din punct de vedere medical şi nu sunt justificate nici din punct economic şi social”, a menţionat Alexandru Rafila. Agerpres
Locuitorii din comunele Feleacu și Gheorghieni, ambele situate în imediata apropiere a municipiului Cluj-Napoca, se pregătesc pentru o întrerupere semnificativă a serviciului de distribuție a gazelor naturale.
Sistarea, programată pentru joi, 13 noiembrie, va dura nu mai puțin de cinci ore și este impusă de necesitatea efectuării unor lucrări de mentenanță și modernizare la rețeaua națională de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Postul Nașterii Domnului 2025, cunoscut și ca Postul Crăciunului, va începe anul acesta mai devreme, în data de 14 noiembrie și se va încheia în 24 decembrie.
Este unul dintre cele patru mari posturi de peste an, rânduit de Biserica Ortodoxă pentru pregătirea sufletească a credincioșilor înaintea sărbătorii Nașterii Mântuitorului Iisus Hristos, potrivit basilica.ro.
Timp de 41 de zile, credincioșii sunt chemați la înfrânare, rugăciune, fapte bune și împăcare cu…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Șofer sub influența alcoolului, implicat într-un accident rutier pe strada Plopilor. 5 mașini au fost avariate
În cursul serii de marți, 11 noiembrie, polițiștii Biroului Rutier Cluj-Napoca au intervenit la un accident rutier produs pe strada Plopilor, eveniment soldat doar cu pagube materiale.
Din primele verificări efectuate la fața locului, s-a stabilit că un bărbat de 45 de ani, din Cluj-Napoca, care încerca să pătrundă pe strada Plopilor dinspre o alee, nu ar fi acordat prioritate de trecere unui autoturism condus de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Amendă pentru o firmă care a transmis SMS-uri nesolicitate către clienți. Spam cu oferte pe telefon
O companie din România care se ocupă de fabricarea și comercializarea produselor de mobilier și decorațiuni a fost amendată de Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP).
Potrivit unui comunicat al instituției, amenzile au fost aplicate după ce o persoană fizică a reclamat că a primit SMS-uri comerciale nesolicitate.
Amenzile
ANSPDCP a finalizat, în luna octombrie 2025, o investigație la operatorul Whitedecor SRL și a constatat…
Citește mai mult pe Alba24.ro

