EVENIMENT
Ministrul Sănătăţii recomandă părinţilor să nu-şi trateze singuri copiii cu antibiotice pentru a preveni infectarea cu SARS-CoV-2
Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a spus, duminică, la Iaşi, că îi sfătuieşte pe părinţi să nu îşi trateze copiii acasă cu antibiotice pentru a preveni infectarea cu SARS-CoV-2 fără a avea recomandarea unui medic.
„Legătura pe care am recomandat-o şi o recomand este medicul de familie. Formele asimptomatice sau uşor simptomatice pe care le prezintă copiii sunt cele care trebuie gestionate prudent. Sunt protocoale, sunt tratamente pentru fiecare caz în parte, pentru fiecare grupă de vârstă şi pentru fiecare mod de manifestare.
Recomand în continuare… prevenţia nu se face printr-un antibiotic dat de acasă de părinţi. Evaluarea se face de un medic de familie. Fiecare dintre copii se află în evidenţa unui medic de familie. Haideţi să luăm legătura cu medicul de familie, mai ales că avem o ordonanţă care spune că asimptomaticul sau simptomaticul fără comorbidităţi este cel care intră în monitorizarea medicului de familie. Cred că primul moment ar trebui să fie acea monitorizare, luare în evidenţa medicului de familie şi tratament în consecinţă”, a declarat ministrul.
Potrivit acestuia, a început să crească numărul de infectări cu noul coronavirus şi în rândul copiilor.
„Dacă la începutul acestei pandemii spuneam că patologia la copii este foarte rară, patologia de la 0 la 19 ani era cam 6,5% din totalul de infectaţi, acum vedem că şi la 0-9 ani sau şi la 10-19 ani avem o creştere”, a declarat ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru. Agerpres
EVENIMENT
Mamele abuzate vor putea călători în străinătate cu copiii, fără acordul agresorului. Legea a fost deblocată în Parlament
Proiectul de lege care permite mamelor aflate sub protecție legală să călătorească în străinătate cu copiii fără acordul agresorului a fost deblocat în Parlament, anunță inițiatorii USR Oana Țoiu și Iulian Lorincz. Propunerea legislativă vizează mamele care dețin un ordin de protecție și care, în prezent, sunt obligate să obțină o procură semnată la notar chiar de persoana împotriva căreia instanța le-a acordat protecție.
Oana Țoiu, deputată USR și ministră de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
A furat un coș de lucernă și 11 lei dintr-un dozator de lapte: Faptele unui bărbat din Alba Iulia, trimis în judecată
Un bărbat din Alba a fost trimis în judecată pentru furt, după ce în urmă cu patru ani a furat un coș de lucernă de pe un teren, pe care apoi l-a transportat cu căruța în locuința sa din cartierul Bărăbanț.
De asemenea va mai ajunge în fața instanței și pentru furtul a 11 lei, dintr-un tonomat de lapte. Deși faptele s-au petrecut în luna septembrie a anului 2021, o trimitere în judecată a avut loc în 25 noiembrie 2025.
Mai exact, bărbatul va ajunge în fața…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
1 Decembrie la Cluj. Istorie, literatură și momente culturale pentru toate vârstele la Casa de Cultură a Studenților
Cluj-Napoca se pregătește să devină, luni, 1 decembrie 2025, epicentrul culturii românești, odată cu prima ediție a Galei Editurii Școala Ardeleană, organizată cu ocazia Zilei Naționale a României.
Evenimentul, desfășurat la Casa de Cultură a Studenților „Dumitru Fărcaș”, promite o zi întreagă de lectură, omagii editoriale, lansări de carte, recitaluri poetice, momente muzicale și proiecții de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Sfântul Stelian, cunoscut drept ocrotitorul copiilor, este prăznuit în Calendarul Ortodox pe 26 noiembrie.
Sfântul Stelian s-a născut în secolul al VI-lea, la Adrianopolis, în provincia Paflagonia din Asia Mică (pe teritoriul Turciei de astăzi), într-o familie foarte bogată.
Cunoscut drept protector al copiilor, este prezentat în tradiția creștină ca fiind sfințit încă din pântecele mamei sale și dăruit cu puritate și iubire, potrivit crestinortodox.ro.
Ajuns la…
Citește mai mult pe Alba24.ro



