Connect with us

EVENIMENT

Minivacanţă de 6 zile pentru bugetari, de Paşte şi 1 Mai. Guvernul a dat liber şi pe 30 aprilie

Publicat

birou gol

Guvernul a stabilit ca data de 30 aprilie 2019 să fie zi liberă pentru salariaţii din sectorul bugetar, potrivit unei hotărâri aprobate vineri, având în vedere că miercuri, 1 mai, este zi liberă nelucrătoare conform Codului Muncii, potrivit unui comunicat al Ministerului Muncii şi Justiţiei Sociale.

Conform comunicatului, măsura este adoptată şi pentru recuperarea capacităţii de muncă a angajaţilor, dar şi pentru stimularea turismului, potrivit Agerpres.

Prevederile actului normativ nu se aplică în locurile de muncă în care activitatea nu poate fi întreruptă. Pentru recuperarea zilei de 30 aprilie, instituţiile publice îşi vor prelungi timpul de lucru până la data de 31 mai, potrivit planificărilor stabilite.

Astfel, angajaţii din sectorul bugetar se vor bucura de 6 zile libere, cu ocazia Sărbătorilor Pascale şi 1 Mai.

Prima și a doua zi de Paște sunt prin lege zile libere, la fel ca şi Vinerea Mare şi Ziua Muncii, 1 Mai. Anul acesta, şi 30 aprilie va fi zi liberă.

Minivacanţa de Paşte şi 1 Mai 2019:

vineri – 26 aprilie (Vinerea Mare)

sâmbătă – 27 aprilie

duminică – 28 aprilie – Paștele Ortodox

luni – 29 aprilie (a doua zi de Paște)

marţi – 30 aprilie

miercuri – 1 Mai

Calendar zile libere rămase în 2019:

1 iunie (sâmbătă) Ziua Copilului

16 iunie (duminică) Rusalii

17 iunie (luni) A doua zi de Rusalii

15 august (joi) Adormirea Maicii Domnului

30 noiembrie (sâmbătă) Sfântul Andrei

1 decembrie (duminică) Ziua Națională a României

25 decembrie (miercuri) Crăciun

26 decembrie (joi) Crăciun

Sărbătorile legale în România sunt zilele declarate prin lege ca fiind nelucrătoare, altele decât zilele de week-end. În zilele de sărbătoare legală nu se lucrează, cu excepția unităților sanitare și a celor de alimentație publică, precum și a unităților în care activitatea nu poate fi întreruptă datorită procesului de producție sau specificului activității. Salariații care lucrează în astfel de unități au dreptul la compensarea cu timp liber corespunzător, acordat în următoarele 30 de zile.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Lista drumurilor din județul Alba, pe care vor fi amplasta radare de supraveghere a traficului, luni 18 august

Publicat

radarele pe trepied fac primele ”victime” în județul alba. câți

Polițiștii din Alba au anunțat lista drumurilor din județ, pe care se vor afla radare de suraveghere a traficului. 

Amplasarea radarelor în data de 18 august 2025:

  • Drumul Naţional 1- Alba Iulia – Sântimbru –– Oiejdea – Galda de Jos – Teiuş – Aiud – Inoc – limită cu judeţul Cluj
  • Drumul Naţional 1- Sebeş – Cut – Cunţa – limită judeţul Sibiu
  • Drumul Naţional 7 – Săliştea –– Șibot – limită cu judeţul Hunedoara
  • Drumul Naţional 67C – Sebeş…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Pericol la Cluj. Avertizare hidrologică extremă pe Someșul Mic. Risc major de inundații. Nu utilizați podurile

Publicat

inundatii 4 e1688317616975.jpg






Inspectoratul pentru Situații de Urgență Cluj a emis o avertizare hidrologică privind scurgeri importante de pe versanți, torenți și viituri rapide, care pot produce efecte severe de inundații pe râul Someșul Mic, în aval de Acumularea Fântânele.

Avertizarea este valabilă până duminică, 17 august 2025, la ora 24.00.

Autoritățile avertizează populația să nu utilizeze podurile și căile rutiere expuse…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Zelenski nu merge singur la Casa Albă. Lideri Europei participă la discuțiile cruciale cu Donald Trump, după întâlnirea cu Putin

Publicat

trump zelenski bun.jpg






Granițele nu pot fi modificate cu forța, a transmis duminică Ursula von der Leyen, care l-a primit pe Volodimir Zelenski la Bruxelles. De altfel, von der Leyen, dar și mai mulți lideri europeni au anunțat că vor fi alături de președintele Ucrainei la întrevederea cu Donald Trump de luni, la Casa Albă, după întâlnirea acestuia cu Vladimir Putin în Alaska.

Tot duminică a avut loc o reuniune a „Coaliției de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Un nou Cod Portocaliu de furtuni în mai multe localități din Cluj. Mesaj Ro-Alert emis de ISU 

Publicat

grindina dej2.jpeg






Un mesaj de avertizare prin sistemul Ro-Alert a fost transmis de Inspectoratul  pentru Situații de Urgență, vizând fenomene meteo de COD PORTOCALIU, valabil astăzi, până la ora 18:45.

Zonele afectate sunt Cătina, Țaga, Sânmărtin, Geaca și Buza.

Ploi și grindină

Conform avertizării, se vor semnala averse torențiale care pot acumula peste 25–40 l/mp, grindină de medii dimensiuni (2–4 cm), descărcări…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe