EVENIMENT
Misiunile pompierilor în ultimele 24 de ore: Intervenţii în 35 de localităţi pentru înlăturarea efectelor generate de vremea rea

Pompierii militari au intervenit, în ultimele 24 de ore, în 35 localităţi din 15 judeţe pentru înlăturarea efectelor generate de vremea rea, informează Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă.
Conform sursei citate, intervenţiile au avut loc în judeţele Argeş, Bacău, Bihor, Buzău, Cluj, Dâmboviţa, Galaţi, Hunedoara, Ialomiţa, Maramureş, Mureş, Satu Mare, Suceava, Tulcea şi Vrancea, acţionându-se în sprijinul populaţiei şi administraţiei publice locale pentru evacuarea apei din 25 case, 64 curţi, 24 subsoluri/beciuri, de pe 4 străzi, de la 2 operatori economici şi din 5 anexe gospodăreşti.
Totodată, pompierii militari au acţionat pentru degajarea a 17 copaci rupţi de vântul puternic, două autoturisme fiind avariate din cauza pomilor.
„O altă intervenţie care a presupus atenţie din partea salvatorilor a avut loc tot în judeţul Dâmboviţa, în localitatea Fieni, unde o fermă de cai a fost inundată, iar viaţa cabalinelor a fost pusă în pericol.
Pentru gestionarea situaţiei, colegii noştri au evacuat 17 cai într-o zonă mai înaltă. În acest moment nu mai sunt în desfăşurare intervenţii pentru înlăturarea efectelor generate de vremea rea”, precizează IGSU.
Misiunile pompierilor în ultimele 24 de ore: În cursul zilei de luni au fost emise 37 mesaje de avertizare a populaţiei
În contextul fenomenelor hidrometeorologice prognozate, în cursul zilei de luni au fost emise 37 mesaje de avertizare a populaţiei pentru 22 de judeţe.
„Concomitent cu misiunile de înlăturare a efectelor produse de vremea nefavorabilă, pompierii militari au acordat măsuri de prim ajutor pentru 1.450 de persoane, au acţionat pentru stingerea a 45 de incendii, precum şi în 282 de cazuri în sprijinul comunităţilor.
Totodată, echipajele de descarcerare au fost solicitate să intervină pentru extragerea persoanelor dintre fiarele contorsionate ale autovehiculelor implicate în 8 accidente rutiere.
În urma acestor evenimente rutiere, 4 persoane şi-au pierdut viaţa. Pentru acoperirea în cele mai bune condiţii a misiunilor din dinamică, 328 de pompieri salvatori şi 216 de mijloace tehnice se află la graniţa cu Republica Moldova şi Ucraina, pentru gestionarea afluxului de persoane care intră pe teritoriul României”, se menţionează în informarea IGSU. Agerpres
EVENIMENT
VIDEO. Cluj-Napoca vibrează în acorduri de chitară. Aproape 500 de muzicieni cântă la unison în Piața Unirii

Cluj-Napoca a devenit, sâmbătă, 5 iulie 2025, capitala chitarelor, odată cu desfășurarea evenimentului Cluj Guitar Day, organizat de comunitatea „Pune Mâna pe Chitară”. Sute de chitariști de toate vârstele și nivelurile de experiență, au umplut Piața Unirii pentru un manifest dedicat muzicii și pasiunii comune pentru chitară.
Atmosfera electrizantă este completată de prezența unor invitați speciali pe scenă: Adi Despot (Vița de Vie), Coiotu’ și Balauru’…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Lae Dreghici, cascadorul din Alba Iulia, întâlnire cu foștii colegi de generală, la 58 de ani de la terminarea școlii

Sâmbătă, pe malul râului Sebeș, în zona localității Oarda de Jos, foștii colegi de generală ai lui Lae Dreghici, cascadorul din Alba Iulia, s-au întâlnit pentru a sărbători 58 de ani de la terminarea școlii gimnaziale.
„Astăzi, foștii colegi care am terminat școala generală în 1967, după 58 de ani, ne-am reîntâlnit să vedem în ce stadiu suntem fiecare. Eram două clase paralele, am fost cam 30 și 30 de elevi. Dintre noi, 12 au decedat”, a declarat unul dintre cei…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
ACCIDENT grav pe DJ 107 I – Transapuseana. O persoană rănită, după un impact între două motociclete. Trafic blocat

Un accident rutier grav s-a produs sâmbătă, în jurul orei 18:15, pe DJ 107 I – Transapuseana. O persoană a fost rănită după o coliziune între două motociclete.
Potrivit IPJ Alba, traficul rutier pe DJ 107 I – Transapuseana este blocat din cauza unui eveniment rutier. Din primele date este vorba despre o coliziune între două motociclete.
O persoană este în stare de inconștiență.
…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Bărbați din Cugir, REȚINUȚI de polițiști. S-au bătut pe terasa unui hotel, au distrus mobilierul și au amenințat un angajat

Doi bărbați în vârstă de 38 respectiv 37 de ani din Cugir au fost reținuți de polițiști pentru lovire sau alte violențe, tulburarea ordinii și liniștii publice, distrugere și amenințare.
Potrivit IPJ Alba, la data de 5 iulie 2025, polițiștii din Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de doi bărbați, în vârstă de 38, respectiv 37 de ani, ambii din orașul Cugir, cercetați pentru săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe, amenințare,…
Citește mai mult pe Alba24.ro