EVENIMENT
Moarte teribilă în Hunedoara. Un muncitor a murit în cimitir
Un muncitor de 54 de ani a murit joi în cimitirul din orașul Brad, județul Hunedoara. Utilajul pe care lucra s-a răsturnat, iar bărbatul a fost prins sub acesta.
Polițiștii din Hunedoara au fost sesizați joi că în cimitirul din Brad a avut loc un accident de muncă, soldat cu decesul unei persoane.
Ajunși la fața locului, polițiștii au constatat că un bărbat de 54 de ani, din comuna Buceș, angajat al unei firme, care lucra în cimitirul ortodox pe un cilindru compactor, a pierdut controlul utilajului pe o aleea în rampă, care s-a răsturnat.
Bărbatul, surprins sub utilaj, a murit.
Polițiștii au deschis în acest caz un dosar pentru ucidere din culpă. MEDIAFAX
Aurul a ajuns la un preț record: Leul s-a depreciat în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Națională a României la 5,896 de lei.
Gramul de aur s-a scumpit cu 15 lei, până la valoare acord de 643 de lei, potrivit Băncii Naționale a României.
Cotația aurului a atins un nou nivel record pe piețele internaționale. În Europa s-a registrat o creștere de 1,5%, la 4.578 $ pe uncie.
Pe parcursul anului trecut, prețul metalului galben a crescut cu 65%, cea mai mare creștere...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO Prefectura Alba: Se intervine pentru deszăpezire pe tronsoanele de drumuri naționale din județ. Recomandări pentru șoferi
Reprezentanții Prefecturii Alba au transmis că marți după-amiaza, în contextul avertizărilor meteorologice și al ninsorilor abundente, se intervine pe toate tronsoanele de drumuri naționale din județ pentru menținerea siguranței traficului rutier.
Potrivit acestora, SDN Alba acționează cu utilajele de deszăpezire și combatere a poleiului pe următoarele sectoare de drum:
- DN 1R, km 62–80 – combatere și deszăpezire, în acțiune 1 ATB;
- DN 75, km 29–60 – combatere și...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Radu Moisin, nemulțumit de modul în care Ministerul Sănătății a gestionat proiectul Spitalului Regional de Urgență Cluj
Deputatul PNL de Cluj, Radu Moisin, s-a declarat foarte nemulțumit de modul în care Ministerul Sănătății a gestionat proiectul construirii Spitalului Regional de Urgență Cluj, în cazul căruia procedura de licitație a fost anulată de CNSC, iar ofertele trebuie reevaluate.
Radu Moisin a declarat, marți, că Ministerul Sănătății și Agenţia Naţională pentru Dezvoltarea Infrastructurii în Sănătate (ANDIS)...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
17-18 ianuarie: Competiții 4X Cross pentru schi, snowboard și mountain bike, la Păltiniș Arena. Traseu și premii
Păltiniș Arena organizează în weekendul 17 - 18 ianuarie 2026, două competiții 4X Cross, dedicate pasionaților de schi, snowboard și mountain bike.
Complexul de schi și agrement Păltiniș Arena pregătește un weekend dedicat sporturilor de viteză și spectacolului pe zăpadă.
Ambele evenimente sunt deschise publicului, spectatorii având acces cu telescaunul pe bază cartelei de puncte, disponibilă la casierie.
Sâmbătă, 17 ianuarie: Ski & Snowboard 4X Cross
Potrivit...
Citește mai mult pe Alba24.ro
