EVENIMENT
Mureş: 27 de percheziţii în trei dosare privind nerespectarea regimului materiilor explozive

Poliţiştii din Mureş au efectuat, marţi, 27 de percheziţii în trei dosare penale privind nerespectarea regimului materiilor explozive.
Potrivit unui comunicat al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Mureş, descinderile au fost făcute de Serviciul Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Reghin.
„În urma percheziţiilor, poliţiştii mureşeni au descoperit şi indisponibilizat 320 de kilograme de articole pirotehnice, în valoare de 20.400 de lei, din categoriile P1, T1, F1, F2 şi F3, pe care persoanele bănuite ar fi intenţionat să le comercializeze fără drept”, se precizează în comunicat.
Poliţiştii efectuează cercetări pentru operaţiuni cu articole pirotehnice efectuate fără drept şi comercializarea către publicul larg a articolelor pirotehnice destinate a fi utilizate de către pirotehnicieni. Agerpres
Citește Romania24.ro pe Google News

O pană de curent a afectat mai multe străzi din Alba Iulia, joi, 9 octombrie 2025, în jurul orei 10.20. De asemenea semnalul de telefonie de la Orange a căzut în același timp. Momentan nu se știe dacă cele două avarii au legătură între ele.
În mai multe zone din oraș s-au înregistrat întreruperi succesive timp de câteva minute, apoi a furnizarea de energie electrică s-a întrerupt complet.
Din câte se pare este vorba despre o avarie provocată, iar de constructorii de pe…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Spitalul Regional de Urgență Cluj, în aer. Licitația a fost contestată de 4 firme, inclusiv câștigătorul

Atribuirea contractului pentru al doilea pachet de lucrări la Spitalul Regional de Urgență Cluj a intrat într-un blocaj major, după ce patru firme participante la licitație au contestat rezultatul, inclusiv câștigătorul CCN.
Contractul, estimat la 2 miliarde de lei, a atras inițial nouă oferte depuse până la termenul limită din 16 decembrie 2024. După 9 luni de evaluare, clasamentul inițial a fost: Leviatan…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Salbă de medalii pentru lotul de taekwondo din Alba Iulia la Cupa României: 21 de sportivi au intrat pe suprafața de luptă

Un lot de 21 de sportivi din Alba Iulia au participat în weekend-ul ce a trecut la Cupa României de Taekwondo, desfășurată la Miercurea Ciuc. Aceștia au reprezentat trei cluburi sportive din județ: CS Unirea, CSM Unirea și Revolution Academy Alba Iulia.
Sportivii sunt antrenați de antrenorul Alin Moldovan. Aceștia au reușit mai multe clasări pe podium. De la medalii de aur la medalii de bronz.
Cine sunt sportivii și ce locuri au obținut
- Boloage Alecsandru Dorin – locul 1…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Care sunt cele mai sparte parole din lume. Combinația de caractere utilizată milioane de persoane

Care sunt cele mai sparte parole din lume. Deși importanța parolelor sigure este bine cunoscută, utilizatorii din întreaga lume continuă să aleagă coduri de acces simple și previzibile, punând în pericol securitatea conturilor lor.
Platforma Truffa.net a întocmit un clasament al celor mai piratate parole la nivel global, relevând că secvențele numerice simple rămân cea mai mare vulnerabilitate, potrivit Mediafax.
Potrivit studiului, cea mai piratată parolă din lume este…
Citește mai mult pe Alba24.ro