Connect with us

ACTUALITATE

NASA a descoperit apă pe faţa vizibilă a Lunii

Publicat

NASA a confirmat în premieră, cu ajutorul Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA), prezenţa apei pe faţa vizibilă a Lunii. Această descoperire, anunţată luni de Agenţia spaţială americană printr-o conferinţă de presă, indică faptul că apa selenară ar putea exista la nivelul întregii suprafeţe a Lunii, nu doar în regiunile reci şi umbrite ale acesteia.

SOFIA a detectat molecule de apă (H2O) în craterul Clavius, unul dintre cele mai mari cratere lunare vizibile de pe Pământ, situat în emisfera sudică a Lunii, precizează un comunicat publicat pe site-ul nasa.gov. Observaţiile precedente care vizau suprafaţa lunară au detectat anumite forme de hidrogen, dar nu au putut să facă distincţia între cele existente în apă şi cele prezente într-o „rudă” a sa apropiată din punct de vedere chimic, hidroxil (OH). Datele colectate din acel crater dezvăluie prezenţa apei în concentraţii cuprinse între 100 şi 412 părţi per milion – aproximativ echivalentul unei sticle de apă având capacitatea de 354,8 mililitri -, captivă într-un metru cub de scoarţă selenară.

Rezultatele studiului au fost publicate în cel mai recent număr al revistei Nature Astronomy.

„Aveam indicii conform cărora H2O – apa pe care o cunoaştem – ar putea fi prezentă pe faţa vizibilă a Lunii”, a declarat Paul Hertz, directorul Astrophysics Division de la Science Mission Directorate din cadrul sediului general al NASA, situat în Washington. „Acum ştim că se află acolo. Această descoperire schimbă cunoştinţele noastre despre suprafaţa Lunii şi ridică o serie de întrebări interesante despre resursele relevante pentru explorarea spaţiului îndepărtat”, a adăugat expertul american.

Prin comparaţie, deşertul Sahara are o cantitate de apă de 100 de ori mai mare decât aceea detectată de SOFIA la nivelul scoarţei selenare. În pofida acestor cantităţi mici, descoperirea anunţată de NASA generează noi întrebări despre felul în care se formează apa şi despre modul în care ea persistă în condiţiile dificile şi lipsite de aer ce există la suprafaţa satelitului natural al Terrei. AGERPRES

1 Comentariu

1 Comentariu

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

VIDEO Botoșani: Femeie surprinsă în timp ce leagă un câine cu sârmă și îl târăște, sub privirile îngrozite ale martorilor

Publicat

video botoșani: femeie surprinsă în timp ce leagă un câine

Publicitate

O scenă șocantă a fost filmată într-o localitate din județul Botoșani, unde o femeie a fost surprinsă în timp ce lega un câine cu sârmă și îl târa pe pământ. În înregistrarea video, martorul care filmează imploră femeia să elibereze animalul și să găsească o altă soluție, avertizând-o că acțiunile sale îi pot provoca moartea câinelui.

Imaginile, care au stârnit indignare pe rețelele sociale, surprind momentul în care animalul,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Autoturism căutat de autoritățile franceze, indisponibilizat de polițiștii botoșăneni

Publicat

autoturism căutat de autoritățile franceze, indisponibilizat de polițiștii botoșăneni

Publicitate

Un autoturism dat în urmărire de autoritățile franceze a fost identificat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, în comuna Răchiți.

 

Acesta era căutat pentru a fi folosit ca probă într-o procedură penală, iar valoarea sa este de aproximativ 15.000 de euro.

 

Urmează ca polițiștii botoșăneni să transmită informațiile, prin canalele specifice, autorităților din Franța, pentru a dispune măsurile ce se impun.

Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Șofer din Dorohoi, prins făcând „taxi la negru”. Polițiștii i-au suspendat dreptul de a conduce autovehicule, pentru o perioadă de 6 luni

Publicat

taxi ilegal la darabani! Șofer de 64 de ani, amendat

Publicitate

Marți, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat o acțiune de control pe un drum public din comuna Mihai Eminescu. În timpul verificărilor, oamenii legii au oprit un autoturism condus de un bărbat de 54 de ani, din municipiul Dorohoi.

Surpriza a apărut în momentul în care polițiștii au constatat că șoferul transporta trei persoane în regim taxi, fără a deține autorizația necesară pentru acest tip de activitate. Practic, acesta…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Fotbal: FC Botoșani l-a achiziționat pe mijlocașul Andrei Dumitru

Publicat

fotbal: fc botoșani l a achiziționat pe mijlocașul andrei dumitru

Publicitate

Născut pe 28.10.2006, la Toronto, în Canada, mijlocaşul central de 1.85 m a semnat un contract cu „roş-alb-albaştri” pe o perioadă de trei ani, scrie alba24.ro.

Dumitru a venit la FC Botoşani prin transfer de la formaţia FC Toronto II.

Anterior experienţei pe care a avut-o la FC Toronto II, noul mijlocaş central al FC Botoşani a jucat tot în Canada pentru TFC Academy.

Noul jucător al „roş-alb-albaştrilor” are prezenţe în naţionalele U17…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe