EVENIMENT
Navigatori români, răpiți de pirați în largul coastelor statului Benin, în Africa

Un vas cu navigatori români a fost răpit de pirați în largul coastelor statului Benin. Ministerul Afacerilor Externe a convocat celula de criză.
Presa internațională a transmis că răpirea vasului cu navigatori români a avut loc joi în largul coastelor statului Benin, fiind implicată nava „Davide B”.
Nava are un echipaj de 21 de persoane, format din cetățeni ucraineni, români și filipinezi. De Poli a confirmat că 15 membri au fost luați de pe navă, iar restul de șase sunt în siguranță și rămân la bord.
În acest incident ar fi fost răpiți mai mulți navigatori, iar printre ei sunt și cetățeni români.
În acest context, la Ministerul Afacerilor Externe a fost deja convocată Celula de criză interinstituțională pentru a se începe demersurilor necesare „pentru verificarea situației, confirmarea informațiilor referitoare la cetățenia și identitatea persoanelor răpite și întreprinderea acțiunilor specifice în astfel de cazuri”.
Adrian Mihălcioiu, de la Sndicatul Navigatorilor, a declarat, la Aleph News, că zona în care au fost răpiți navigatorii este extrem de periculoasă.
Golful Guineea a devenit în ultima perioadă de timp un loc foarte periculos pentru navigație pentru că acolo se întâmplă foarte multe atacuri împotriva navelor comerciale de către formațiuni înarmate, bande de pirați, acești teroriști ai mărilor, care nu de puține ori atacă și nu pleacă cu mâna goală de la navă, tot timpul găsesc navigatori pe care îi iau ostatici și apoi cer răscupărare. Se întâmplă și lucruri grave cu navigatorii care sunt în mâinile piraților. Am avut navigatori careau decedat până când să fie eliberați”, a spus Mihălcioiu.
Sursa: Mediafax
EVENIMENT
Sesizările în cazuri de hărțuire în universități vor putea fi depuse anonim. Modificări la Codul de etică universitară

Ministerul Educației a pus în dezbatere un proiect ce aduce modificări la Codul-cadru de etică și deontologie universitară. Prin aceste schimbări, la comisiile de etică din universități vor putea fi înregistrate sesizări anonime în cazuri de hărțuire sexuală și morală.
În prezent, Codul-cadru prevede că toate sesizările trebuie să fie însoțite de semnătura celui care sesizează, datele de identificare ale acestuia, o motivare argumentată, scrie edupedu.ro.
Modificări…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Scădere dramatică a audiențelor pentru Nicușor Dan. Președintele României, surclasat de RTV și Realitatea TV

La aproape patru luni de la preluarea mandatului de președinte al României, aparițiile televizate ale lui Nicușor Dan par să nu mai trezească interesul românilor.
Cifrele de audiență înregistrate recent confirmă o scădere semnificativă a popularității TV a președintelui, telespectatorii alegând, în schimb, alte programe.
Luni, 15 septembrie 2025, Nicușor Dan a fost invitatul lui Mihai Gâdea, la Antena 3…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Horațiu Potra ar face demersuri pentru a obține azil în Rusia. Precizările procurorului general

Mercenarul Horațiu Potra ar face demersuri pentru a obține azil în Rusia. Procurorul general Alex Florența a declarat marți că există indicii în acest sens.
Horațiu Potra, dat în judecată alături de Călin Georgescu și alte 20 de persoane, este dat în urmărire internațională, cu mandate de arest preventiv.
Potra ar fi contactat ambasada Rusiei…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Cea mai prestigioasă competiție de jazz din Europa va avea loc în Parcul Central. Concurează artiști din 10 țări

Cea de-a 8 ediție a Jazz in the Park Competition, cea mai prestigioasă competiție de jazz din România, aduce în Parcul Central din Cluj-Napoca tinere talente care vor face atmosferă și vor încerca să cucerească publicul în perioada 19-21 septembrie.
Competiția a devenit cel mai important concurs de jazz din sud-estul Europei, oferind artiștilor oportunitatea de a fi remarcați și sprijiniți.
Record absolut….
Citește mai mult pe Cluj24.ro