Connect with us

ACTUALITATE

Negocierile cu Beretta, aproape finalizate. Ministrul Economiei: ”Vom avea o armă de asalt de ultimă generaţie pentru Armata Română”

Publicat

arma

Ministrul Economiei, Niculae Bădălău, a declarat marţi, într-o conferinţă de presă susţinută la Reghin, că speră ca în această săptămână să se prezinte în şedinţa de guvern cu finalizarea negocierilor cu producătorul italian Beretta pentru lansarea producţiei de Beretta ARX în România, la Plopeni.

„Săptămâna asta sper să intru în şedinţa de guvern şi cu încheierea negocierilor cu Beretta şi vom avea o Beretta ARX, deci vom avea o armă de asalt de ultimă generaţie pentru Armata română. Lucrurile încep să evolueze şi în zona asta. (…) Industria de apărare, aşa cum vă spuneam, este o industrie strategică şi ministerul are, prin două elemente, prin Romarm şi separat, în afara Romarm, companii Romaero, unde am creat un hub şi unde facem mentenanţă. (…) Avem Avioane Craiova, unde vom moderniza cele 20 de aparate Şoim, pe care militarii de pe F-16 vor face antrenamente. Avem fabrica de la Făgăraş pe care o repornim, greu, dar încercăm să o repornim. Fabrica de pulberi, în momentul ăsta România face importuri de pulberi şi avem Sadu şi Cugirul, unde vom încărca atât muniţie uşoară, cât şi muniţie grea. Plus restul. Unde avem rachete – nu pot să vă vorbesc mult, pentru că iar o să spună colegii mei că încalc protocoalele de siguranţă -, dar vreau să vă spun că avem rachete pe care le exportăm în SUA şi mentenanţa la absolut tot. Avem la UMB, unde lucrăm Piranha 5; cu toate dificultăţile, va fi o maşină de luptă extrem de bună pentru teatrele de operaţiuni, care va salva multe vieţi, sunt convins, de militari”, a arătat Niculae Bădălău.

Ministrul a subliniat că România are nevoie de o industrie de apărare puternică, nu doar din perspectivă strategică, ci şi din perspectivă economică.

„În cadrul ministerului am industria de apărare, o industrie care a fost neglijată mulţi ani şi care, pentru prima dată, în acest an are un buget de 11 ori mai mare. (…) Avem nevoie de o industrie de apărare puternică, nu numai că e strategică, dar şi produce o valoare în economie. Avem IAR Braşov, care iar începe să fie renumit, producem pentru Armata Română, avem IOR Bucureşti, care bate la sistemele de 18 şi Zeiss şi Swarovski. (…) Toată producţia IOR Bucureşti se exportă în SUA. Adică economia românească a început să conteze, a început să fie cunoscută, produsele româneşti au început să apară, totul e să fie sprijinite”, a afirmat Bădălău. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Nova APASERV Botoșani: Va fi întreruptă furnizarea apei potabile în localitatea Hlipiceni

Publicat

va fi sistată furnizarea apei potabile în comuna ungureni și

Publicitate

S.C. Nova Apaserv S.A. Botoșani informează consumatorii că, începând de astăzi, 22 august 2025, ora 1700, va fi întreruptă furnizarea apei potabile în localitatea Hlipiceni, pe o perioadă estimată de 24 ore.

Această măsură este necesară pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de distribuție din material PEHD, cu diametrul de 140 mm, situată în zona satului Hlipiceni.

„Ne cerem scuze pentru neplăcerile create utilizatorilor din…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Cursuri gratuite de limba engleză pentru cadrele didactice din județul Botoșani -un parteneriat reușit între Cambridge Star și Casa Corpului Didactic

Publicat

foto: cursuri gratuite de limba engleză pentru cadrele didactice din

Publicitate

În perioadele 14–18 iulie și 18–22 august 2025, Cambridge Star, în parteneriat cu Casa Corpului Didactic Botoșani, a organizat cu succes două sesiuni ale cursului gratuit de inițiere în limba engleză, adresat cadrelor didactice din învățământul preșcolar și primar din județul Botoșani. Deși inițial era planificată o singură grupă, interesul ridicat al profesorilor a dus firesc la extinderea programului cu o a doua serie.

Cursul s-a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Seism de suprafață în Gorj, magnitudine 4,2. INFP a actualizat datele

Publicat

cutremur 1.jpg

Publicitate

Seismologii au revizuit în scădere la 4,2, de la 4,4 anterior, magnitudinea cutremurului de suprafață produs vineri după-amiaza, la ora 14:18, în Oltenia, județul Gorj.

Totodată, a fost revizuită și adâncimea la care s-a produs seismul, de la 15 kilometri (km) la 13,8 km.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor orașe: 11 km nord-vest de Târgu Jiu, 70 km nord-est de Drobeta-Turnu Severin, 72 km sud de Hunedoara, 861 km sud de Deva și 92 km…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

PNRR: Proiectele care rămân la finanțare după discuțiile premierului cu ministerele

Publicat

pnrr: proiectele care rămân la finanțare după discuțiile premierului cu

Publicitate

Guvernul a anunțat primele concluzii în urma rundelor de discuții purtate cu ministerele Sănătății, Educației și Mediului privind proiectele propuse prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Analiza are ca obiectiv stabilirea clară a proiectelor care vor rămâne la finanțare și a celor care vor fi ajustate sau eliminate, informează alba24.ro.

Ce proiecte rămân la finanțare prin PNRR. Guvernul a făcut precizări în urma primei…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe