EVENIMENT
Neluțu Sabău, antrenorul U Cluj, după meciul cu FCSB: Am jucat prea puțin pentru un joc cu un adversar așa de important

Antrenorul Universității Cluj, Ioan Ovidiu Sabău spune că echipa va încerca să ajungă în Cupele Europene, pentru că “sunt puncte în joc”.
Asta după ce sâmbătă, U Cluj a pierdut pe Arena Națională, în fața FCSB cu 1-0. Universitatea Cluj se află acum pe locul 4 cu 29 de puncte.
Neluțu Sabău, antrenorul U Cluj, după meciul cu FCSB: Am jucat prea puțin
“Nu-i suficient să-ți dorești, trebuie să și joci, iar noi am făcut-o prea puțin pentru un joc…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Renovarea Cetății Trascăului și a conacului din Colțești. Care este stadiul lucrărilor de peste 2 milioane de euro

Cetatea Trascăului și Conacul Thorotzkay-Rudnyanszky din Colțești sunt incluse într-un amplu proces de renovare și punere în valoare. Cu o istorie veche de peste 700 de ani, obiectivul turistic este reabilitat printr-o investiție de peste 2 milioane de euro.
Detalii despre proiect și stadiul lucrărilor a dat, pentru alba24.ro, primarul comunei Rimetea, Deák-Székely Szilárd-Levente.
Potrivit sursei citate, contractul de finanțare a fost încheiat în toamna anului 2022, iar…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Sprijin pentru familiile românilor decedați în străinătate: MAE ar putea plăti pentru repatriere

Sprijin pentru familiile românilor decedați în străinătate: Camera Deputaților a adoptat un proiect prin care Ministerul Afacerilor Externe (MAE) va putea folosi integral taxele din serviciile notariale pentru repatrierea românilor decedați în străinătate, atunci când familiile nu își permit costurile.
Proiectul de lege are ca obiect de reglementare modificarea alin. (4) al art. 18 din Legea nr. 36/1995, precum și completarea Legii nr. 198/2008, în sensul instituirii…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Preşedintele Academiei Române, clujeanul acad. Ioan Aurel Pop, şi ministrul Educaţiei şi Cercetării, prof. dr. Daniel David, n-au onorat cu prezenţa, joi, evenimentul de deschidere a Zilelor Academice Clujene, manifestare de tradiţie a Clujului, la care particpă peste 1.000 de autori din ţară şi străinătate, specialişti din 20 de ţări, şi în care vor fi prezentate aproximativ 450 de lucrări ştiinţifice.
…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Bărbat din Șona, prins de polițiști băut la volan, pe o stradă din Blaj. A fost reținut de oamenii legii

Un bărbat de 39 de ani din Șona a fost reținut de polițiștii din Blaj după ce a fost prin în timp ce conducea un autoturism, cu 1,17 mg/l alcool „la bord”.
Potrivigt IPJ Alba, la data de 9 octombrie 2025, polițiștii rutieri din municipiul Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 39 de ani, din localitatea Șona, cercetat pentru conducere sub influența alcoolului.
Joi, 9 octombrie 2025, în jurul orei 10.40, polițiștii rutieri…
Citește mai mult pe Alba24.ro