Connect with us

ACTUALITATE

Nici ciocolata elveţiană nu a scăpat de şocul pandemiei

Publicat

Ciocolata elveţiană nu a scăpat de şocul pandemiei, consumul acestui produs emblematic al ţării cantoanelor coborând anul trecut la cel mai scăzut nivel din ultimii 40 de ani, arată datele publicate de Asociaţia producătorilor elveţieni de ciocolată (Chocosuisse), informează AFP.

Conform acestor date, pentru prima dată după 1982, consumul mediu de ciocolată în Elveţia a coborât în 2020 sub pragul de 10 kilograme pe cap de locuitor. Elveţienii, primii consumatori mondiali de ciocolată, au mâncat anul trecut 9,9 kilograme de ciocolată pe cap de locuitor, cu 6,9% mai puţin decât cele 10,4 kilograme consumate în 2019, a precizat Chocosuisse.

Pandemia Covid-19 a afectat şi producţia de ciocolată a Elveţiei, care a scăzut cu 10% comparativ cu 2019, până la 180.000 de tone. În consecinţă, exporturile de ciocolată (care sunt responsabile pentru 70% din cifra de afaceri a producătorilor elveţieni de ciocolată) au scăzut cu 11,5% până la 126.000 de tone.

Amploarea reculului consumului se explică, în parte, şi prin numărul mai mic de turişti care au vizitat Elveţia, ceea ce a afectat datele statistice anuale, a precizat preşedintele Chocosuisse, Urs Furrer.

Pentru a evalua consumul de ciocolată pe cap de locuitor, volumul vânzărilor de ciocolată în fiecare ţară este împărţit la numărul locuitorilor, iar acest calcul tinde să „umfle” cifrele cu privire la Elveţia, unde tabletele şi pralinele de ciocolată fac parte din suvenirurile pe care turiştii le aduc cu ei în valize la întoarcerea din ţara cantoanelor.

„Nu putem contabiliza exact consumul pe locuitor (fără a-i include pe turişti) pentru că la un punct de comercializare vânzătorul nu ştie dacă o persoană care a cumpărat ciocolată locuieşte în ţară sau dacă acea persoană este sau nu un turist”, a spus Urs Furrer.

La fel ca şi în alte ţări, consumul de ciocolată în Elveţia a scăzut odată cu criza sanitară, ca urmare a modificării obiceiurilor de consum, între telemuncă şi restricţiile sanitare.

„Consumul a scăzut de asemenea în locurile unde există foarte mult trafic, precum gări sau centru oraşelor”, a spus Urs Furrer. În plus, pe fondul distanţării sociale, s-au redus ocaziile pentru reuniuni de familie astfel că „vânzările de praline sub formă de cadouri au scăzut şi ele”, a adăugat Urs Furrer.

Separat, firma Lindt & Sprüngli, unul dintre cei mai renumiţi producători elveţieni de ciocolată, a publicat marţi rezultatele pe anul 2020 care arată o scădere de 10,9% a cifrei de afaceri până la 4,02 miliarde de franci (3,63 miliarde de euro). AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Statul pune tunurile pe cazările din Botoșani: Impozite duble pentru proprietari din turism care închiriază pe Booking și Airbnb

Publicat

statul pune tunurile pe cazările din botoșani: impozite duble pentru

Publicitate

Proprietarii din Botoșani care au pensiuni și obțin venituri din închirierea pe termen scurt a locuințelor, prin platforme precum Booking sau Airbnb, se pregătesc de reguli noi. Ministerul Finanțelor a publicat un proiect de lege care modifică regimul fiscal pentru veniturile obținute din activități independente de cazare, dar și pentru închirierea a 1-7 camere aflate în locuințe proprietate personală.

Documentul prevede schimbări importante în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Un botoșănean din Ibănești a fost trimis în judecată la cinci ani după ce și-ar fi ucis mama

Publicat

un botoșănean din ibănești a fost trimis în judecată la

Publicitate

Un bărbat de 34 de ani, din comuna Ibănești, județul Botoșani, va fi judecat pentru o faptă cutremurătoare, după ce și-ar fi agresat violent mama, provocându-i decesul.

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Botoșani au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a inculpatului A.F.M., sub acuzația de „violență în familie sub forma lovirilor sau vătămărilor cauzatoare de moarte”.

Anchetatorii au stabilit că incidentul a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Românii din străinătate trimit tot mai puțini BANI acasă. Transferurile au scăzut drastic față de anii trecuți

Publicat

românii din străinătate trimit tot mai puțini bani acasă. transferurile

Publicitate

Numiți ani la rând cu lipsă de respect „căpșunari” sau „stranieri”, în esență oameni activi care nu și-au mai găsit de muncă în România și au trebuit să caute calea migrației, românii din străinătate trimit astăzi tot mai puțini bani acasă. Datele Băncii Naționale a României arată o scădere vizibilă a transferurilor în 2025, față de anii precedenți, relatează alba24.ro.

Astfel, în anul 2025 transferurile de bani trimise în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat din Bucecea, reținut pentru violență în familie și amenințare

Publicat

bărbat din bucecea, reținut pentru violență în familie și amenințare

Publicitate

Un bărbat din orașul Bucecea a ajuns în arestul poliției, după ce și-a agresat mama în propria locuință. Incidentul a avut loc pe 14 august 2025 și a fost investigat de polițiștii din cadrul Poliției Orașului Bucecea, care au emis pe numele acestuia o ordonanță de reținere pentru 24 de ore.

Potrivit anchetatorilor, în aceeași zi, bărbatul se afla la domiciliul comun cu mama sa, moment în care ar fi agresat-o fizic, provocându-i leziuni ce au…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe