EVENIMENT
Nicușor Dan: Angajații STB care au încercat să iasă pe traseu au fost agresați
Angajații care au încercat să iasă pe traseu, în cea de-a treia zi a grevei angajaților de la STB, declarată ilegală de instanță, au fost agresați, a anunțat primarul general al Capitalei Nicușor Dan.
Primarul a spus că pentru șoferii și vatmanii care vor să iasă la muncă și sunt împiedicați de colegii lor a fost înființat un număr de telefon special, care păstrează confidențialitatea, și care permite intervenția imediată a poliției – 0800800868. El a mai promis ajutor juridic pentru orice persoană care se teme de acțiuni viitoare ale sindicatului, despre care a adăugat că este convins „că își trăiește ultimele zile”.
Nicușor Dan spune că a avut loc o întâlnire a membrilor Adunării Generale a Acționarilor STB și a Consiliului de Administrație al societății care au decis măsuri ferme în situația de criză din prezent.
Angajații care nu respectă hotărârea judecătorească pot face obiectul unui dosar penal, dar și sancțiuni prevăzute în contractul colectiv de muncă, ca merg până la desfacerea contractului de muncă, a mai spus primarul.
Primarul a spus că valoarea pierderilor înregistrate de companie va fi comunicat de CA, dar a adăugat că STB încaseză zilnic 4 milioane de lei.
Angajații STB sunt de trei zile în grevă, solicitând demisia directorului general al societății.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
Bărbat din Alba, fost angajat la Kaufland, condamnat după ce a primit șpagă cu elicopterul de la un om de afaceri din Bihor
Un bărbat din Ocna Mureș, județul Alba, fost angajat al Kaufland Turda, a fost condamnat de magistrații Tribunalului Alba, pentru luare de mită. Mai exact acesta a primit șpagă de la un om de afaceri din Bihor pentru a accepta marfa chiar dacă aceasta era de o calitate mai slabă decât standardele minime.
Mai exact acesta a primit șpagă de la afeceristul Gal Dumitru, iar o parte din bani chiar au fost duși la Ocna Mureș de către afacerist cu elicopterul.
Spaga era luată pentru…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Horoscop săptămânal 15 – 21 decembrie 2025: În această ultimă săptămână completă înainte de Crăciun, universul ne invită să ne pregătim nu doar cadourile, ci și sufletele pentru marea sărbătoare.
Cu energia de final de an care pulsează intens, astrele ne ghidează către introspecție și bilanț, dar și către bucuria momentelor petrecute alături de cei dragi.
Mercur în Săgetător ne încurajează să comunicăm deschis și sincer, în timp ce Venus ne amintește că…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Vacanța de Crăciun 2025, cea mai lungă vacanță din anul școlar. Când va începe și câte zile libere vor avea elevii și profesorii
Vacanța de Crăciun 2025, cea mai lungă vacanță din anul școlar. Elevii vor intra în vacanța de Crăciun sâmbătă, 20 decembrie 2025, imediat după încheierea celui de-al doilea modul de cursuri. Vacanța de iarnă se va încheia miercuri, 7 ianuarie 2026.
Este cea mai lungă vacanță din anul educațional 2025 – 2026, oferind 19 zile libere consecutive atât elevilor, cât și cadrelor didactice.
Reamintim că anul școlar 2025 – 2026 este organizat în cinci module de învățare,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Moțiunea de cenzură ”România nu este de vânzare – fără progresiști la guvernare”, dezbătută și votată luni în plenul Parlamentului
Moțiunea de cenzură ”România nu este de vânzare – fără progresiști la guvernare” urmează să fie dezbătută și votată luni, în plenul reunit al Parlamentului.
Inițiativa parlamentară a fost prezentată, cu o săptămână în urmă, de senatorul Ninel Peia.
În moțiune se cere demisia ”Guvernului progresist” condus de Ilie Bolojan, pe motiv că ”a demonstrat incapacitatea de a gestiona finanțele, sănătatea, educația, protecția socială, justiția și administrația…
Citește mai mult pe Alba24.ro




