EVENIMENT
Noapte neagră pe DN 11, județul Brașov. Trei accidente rutiere, aceeași cauză: cai lăsați liberi
Trei accidente rutiere au avut loc la distanță de câteva minute pe DN 11, în județul Brașov. Cauza a fost însă aceeași: cai lăsați liberi pe șosea.
Potrivit IPJ Brașov, primul incident a avut loc joi noaptea, in jurul orei 00.10, pe DN 11, la kilometrul 12+800 metri. Se pare că un autoturism a lovit un cal, aflat liber, pe carosabil. Înn urma impactului, autoturismul a fost avariat, iar animalul a fost rănit.
După doar câteva minute și la circa 50 de metri distanță de primul accident, la kilometrul 12+850m, un bărbat, în vârstă de 58 ani, din municipiul Sfântu Gheorghe, județul Covasna, a lovit mortal același cal.
De asemenea, în urma impactului a rezultat vătămarea corporală a unei persoane, pasager în autoturism, care a fost transportată la spital.
ÎIn urma cercetărilor la fața locului, s-a stabilit faptul că animalul are un cip, urmând să fie identificat proprietarul. În acest caz s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
La scurt timp, la kilometrul 10+400m a avut loc un alt eveniment rutier, în care a fost implicat un autoturism și un alt cal, soldat cu decesul calul și avarierea autoturismului. Evenimentul rutier a fost soluționat ca tamponare.
Polițiștii au informat autoritățile competente, în vederea ridicării cadavrelor celor doi cai.
Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat miercuri că marile companii americane își mențin interesul pentru investiții în România, în urma unei întâlniri cu liderii mediului de afaceri reuniți în cadrul Camerei de Comerț Americane în România (AmCham). Discuțiile au vizat întărirea cooperării economice bilaterale și identificarea unor noi oportunități strategice în contextul schimbărilor economice...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
U Cluj se califică în sferturile Cupei României. „Șepcile roșii” își asigură locul după victoria cu Oțelul Galați
Universitatea Cluj a primit miercuri vizita formației Oțelul Galați, în cel mai așteptat duel al zilei din ultima etapă a grupelor Cupei României. Partida, cu miză importantă pentru calificare, a început la ora 20:00 și a fost una intensă între două echipe aflate în lupta directă pentru primele locuri.
Meciul de calificare disputat pe stadionul Cluj Arena s-a încheiat cu victoria echipei clujene la un scor de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Avertisment DNSC: Emailuri false trimise în numele OSIM cer plăți urgente și amenință cu pierderea mărcilor înregistrate
Emailuri frauduloase prin care se solicită achitarea urgentă a unei "taxe de înregistrare" sunt trimise în numele Oficiului de Stat pentru Invenții și Mărci (OSIM), avertizează Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC).
Prin intermediul acestor emailuri frauduloase, destinatarii sunt informați că trebuie să achite urgent o "taxă de înregistrare/menținere a mărcii", sub amenințarea pierderii drepturilor asupra mărcilor deținute, potrivit DNSC.
Cum poți...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Adrian Câciu atacă „modelul Oradea” al lui Bolojan. Fostul ministru susține că 75% din bugetul orașului vine din bani de la stat
Fostul ministru al Investițiilor și Proiectelor Europene, Adrian Câciu (PSD), contestă miercuri imaginea Oradei drept exemplu de eficiență administrativă și autofinanțare, afirmând că analiza bugetului local ar arăta că majoritatea veniturilor provin din transferuri de la bugetul de stat.
Acesta a publicat declarații critice și trimiteri către documentele oficiale ale Primăriei Oradea, susținând că...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
