EVENIMENT
Noi doze de vaccin pentru copii de la Pfizer ajung în România
O nouă tranșă de vaccin pediatric, destinat copiilor între 5 și 11 ani, dar și doze destinate celor de peste 12 ani, de la compania farmaceutică Pfizer BioNTech, ajung luni și marți în România.
Potrivit CNCAV, în perioada 31 ianuarie – 1 februarie, compania farmaceutică Pfizer BioNTech va livra o nouă tranșă de vaccin pediatric (pentru grupa de vârstă 5-11 ani), ce constă în 216.000 doze, și 871.650 doze destinate populației eligibile 12+.
Vaccinurile vor fi livrate pe cale aeriană și vor ajunge luni pe aeroportul din Otopeni și marți pe aeroporturile din Cluj și Timișoara.
Transportul către centrele de stocare este asigurat de firma producătoare, inclusiv pe cale terestră.
Dozele vor fi disibuite astfel:
- Centrul Național de Stocare București: 96.000 doze pediatrice; 117.000 doze destinate populației eligibile 12+;
- Centrul Regional de Depozitare Brașov: 24.000 doze pediatrice; 163.800 doze destinate populației eligibile 12+;
- Centrul Regional de Depozitare Constanța: 24.000 doze pediatrice; 140.400 doze destinate populației eligibile 12+;
- Centrul Regional de Depozitare Cluj: 24.000 doze pediatrice; 163.800 doze destinate populației eligibile 12+;
- Centrul Regional de Depozitare Craiova: 24.000 doze pediatrice; 134.550 doze destinate populației eligibile 12+;
- Centrul Regional de Depozitare Iași: 12.000 doze pediatrice; 93.600 doze destinate populației eligibile 12+;
- Centrul Regional de Depozitare Timișoara: 12.000 doze pediatrice; 58.500 doze destinate populației eligibile 12+.
Procesul de vaccinare a copiilor cu vârste între 5 și 11 ani a început în 26 ianuarie, iar până acum România a recepționat de la compania Pfizer 114.000 doze de vaccin pediatric, din care 3.829 au fost utilizate. Pentru imunizarea populației eligibile 12+ au fost recepționate 17.983.049 doze, din care 12.557.314 au fost deja utilizate.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
VIDEO. Proiectul revoluționar de la Cluj, lăudat de fostul ministru al Energiei: „Cea mai mare resursă a României sunt oamenii”
EVENIMENT
Sterilizare gratuită pentru câinii cu stăpân din județul Cluj. Cum se fac înscrierile în noul program al Consiliului Județean
Consiliul Județean Cluj a demarat Programul județean de sterilizare, microcipare și înregistrare a câinilor cu stăpân, o măsură menită să contribuie la controlul responsabil al populației canine și la prevenirea abandonului.
Programul, primul de acest fel din țară, se adresează celor care au domiciliul sau reședința în județul Cluj, cu excepția municipiului Cluj-Napoca, care beneficiază deja de un...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Deținut al Penitenciarului Aiud, nervos după ce un polițist l-a făcut moldovean și i-a luat TV-ul. Este închis pentru viol în grup
Un deținut încarcerat la Penitenciarul Aiud a fost ”penalizat” de conducerea instituției după ce a devenit nervos. Mai exact a fost sancționat cu izolarea pe zece zile, dar și restricții la magazinul din penitenciar.
Deținutul nu a fost de acord cu sancțiunea primită și a făcut o plângere pe rolul instanțelor din Alba. În data de 12 ianuarie 2026, dosarul a primit o rezolvare pe rolul Tribunalului Alba, iar decizia a devenit publică.
Deținutul în cauză este Mihai...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Pasiunea pentru jocurile LEGO se transmite la Cluj din tată în fiu. Expoziție la Muzeul Etnografic al Transilvaniei
O expoziţie complexă de proiecte realizate cu piese LEGO este găzduită până duminică de Muzeul Etnografic al Transilvaniei din Cluj-Napoca. Evenimentul este organizat anual de Asociaţia Brickenburg, care activează încă din 2008 şi întruneşte în prezent în jur de 100 de pasionaţi. Există doar 350 de astfel se asociaţii partenere LEGO în întreaga lume.
Sever Alicu, organizator al evenimentului şi ambasador...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
