Connect with us

EVENIMENT

Noi reguli pentru poliţişti şi pentru suspecţii care opun rezistenţă în timpul legitimării

Publicat

Poliția Română a făcut publice noile reguli la care trebuie să se supună persoanele legitimate, potrivit modificărilor legislative din domeniul ordinii și siguranței publice adoptate recent. Polițistul are dreptul să le ceară să ridice mâinile deasupra capului, să adopte poziția ”culcat” sau alte ipostaze denumite ”poziții inofensive”, informează ziarul Alba24.ro.

Poliția Română a publicat pe pagina de Facebook a instituției, o serie de precizări:

”Polițistul este îndreptățit să solicite persoanei care face obiectul legitimării să țină mâinile la vedere și, după caz, să renunțe temporar la mijloacele ce pot fi folosite pentru un atac armat.

Polițistul este îndreptățit să solicite persoanei care face obiectul controlului corporal să adopte o poziție inofensivă, ce permite realizarea efectivă și în siguranță a acestui control.

Prin poziție inofensivă se înțelege:
a) ținerea mâinilor deasupra capului sau paralel cu solul;
b) depărtarea picioarelor;
c) adoptarea poziției șezut;
d) adoptarea poziției culcat;
e) altă poziție a corpului, care previne săvârșirea unei acțiuni violente îndreptate împotriva polițistului și respectă demnitatea umană.

Solicitarea de a adopta o poziție inofensivă trebuie să fie adecvată pericolului pe care îl poate reprezenta persoana și să nu depășească nevoile reale pentru atingerea scopului intervenției. Se interzice solicitarea adoptării poziției șezut sau culcat în cazul femeilor cu semne vizibile de sarcină, persoanelor cu semne vizibile ale unei dizabilități și copiilor.

Prin atac armat se înțelege atacul săvârșit de o persoană cu o armă de foc sau cu obiecte, dispozitive, substanțe sau animale ce pot pune în pericol viața, sănătatea ori integritatea corporală a persoanelor.

Se prezumă intenția săvârșirii unei acțiuni violente îndreptate împotriva polițistului fapta persoanei de a se apropia de acesta după ce, în prealabil, a fost avertizată prin cuvintele: Poliția, stai! – Nu te apropia! ori de a nu se conforma solicitărilor polițistului, referitoare la renunțarea temporară la mijloacele ce pot fi folosite pentru un atac armat.”

Sursă foto: Poliția Română

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Trei ierarhi români, prezenți la Vatican la începutul slujirii petrine a Papei Leon al XIV-lea

Publicat

trei ierarhi români, prezenți la vatican la începutul slujirii petrine

Trei ierarhi români, prezenți la Vatican la începutul slujirii petrine a Papei Leon al XIV-lea. La Vatican a fost celebrată, duminică, 18 mai, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie care a marcat solemn începutul slujirii petrine a noului Suveran Pontif, Papa Leon al XIV-lea.

Evenimentul a adunat mii de credincioși din întreaga lume și numeroși reprezentanți ai ierarhiei catolice, printre care și trei ierarhi români de seamă.

România a fost reprezentată la cel mai înalt nivel…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Accident la Gilău, cu două mașini și un TIR. Un bărbat a fost transportat la spital

Publicat

whatsapp image 2025 05 18 at 15.53.46.jpeg

Pompierii clujeni au intervenit duminică după-amiază la un accident rutier, petrecut pe raza comunei Gilău. Au fost implicate două autoturisme și un TIR, un bărbat fiind transportat la spital.

„Pompierii din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca intervin în aceste momente la un accident rutier petrecut pe raza localității Gilău. Din primele date, în accident au fost implicate două autoturisme și un autotren.

Nu au existat victime încarcerate, însă un bărbat a…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

COD PORTOCALIU de furtună în zona Munților Apuseni din Alba. Ploi torențiale, grindină și descărcări electrice

Publicat

avertizare cod portocaliu de furtuni în alba: ploi torențiale, descărcări

Meteorologii au emis duminică după-amiaza o avertizare Cod Portocaliu de furtuni valabilă în zona Munților Apuseni din Alba. 

Potrivit ANM, de la ora 16:10 până la ora 17:15 este vizată zona localităților Câmpeni, Abrud, Bistra, Roșia Montană, Lupșa, Vidra, Albac, Sohodol, Horea, Avram Iancu, Scărișoara, Gârda de Sus, Arieșeni, Vadu Moților, Ciuruleasa și Poiana Vadului.

Potrivit ISU Alba, a fost emis mesaj RO-ALERT petru localitățile vizate.

Se vor semnala grindină…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Studenții Ligii Studenților din Alba Iulia s-au mobilizat și au mers împreună la vot. Vor să dea un exemplu pentru tineri

Publicat

video: studenții ligii studenților din alba iulia s au mobilizat și

Studenții din Liga Studenților din Alba Iulia (LSUA Alba) s-au mobilizat și au mers împreună la vot. Aceștia au plecat de la sediul Ligii Studenților din Alba Iulia, din cadrul Universității ”1 Decembrie 1918”. 

Apoi au mers către căminele trei și patru din oraș, dar și către căminul numărul doi. Ultima oprire a studenților va avea loc la o secție de votare unde își vor exercita dreptul la vot.

Liga Studenților din Alba Iulia (LSUA) s-a alăturat unei campanii…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe