Connect with us

ACTUALITATE

Noi restricții în Ungaria: Comerţul neesenţial a fost închis, iar învăţământul se desfășoară exclusiv online

Publicat

Şcolile, grădiniţele şi magazinele neesenţiale sunt închise în Ungaria începând de luni, odată cu intrarea în vigoare a noilor restricţii instituite pentru a frâna ceea ce autorităţile de la Budapesta consideră a fi al treilea val al pandemiei de COVID-19, relatează agenţia EFE.

Învăţământul primar se va desfăşura cel puţin o lună numai online, la fel cum se desfăşoară din noiembrie cel secundar şi universitar.

Cât despre comerţ, este permisă funcţionarea doar a magazinelor cu produse de bază, precum supermarketurile, farmaciile sau benzinăriile, printre altele.

Folosirea măştii este obligatorie în toată ţara şi este menţinută interdicţia de circulaţie nocturnă, între orele 20:00 şi 05:00.

Ungaria, ţară cu circa 9,7 milioane de locuitori, a înregistrat în ultimele şapte zile în medie 5.113 noi cazuri de COVID-19 şi 133 de decese pe zi.

Dintre cei 7.924 de pacienţi COVID-19 spitalizaţi în prezent, 806 sunt conectaţi la ventilatoare în unităţile de ATI.

Între timp, cel puţin 1.002.714 cetăţeni ungari au primit cel puţin prima doză dintr-unul din cele cinci vaccinuri anti-COVID-19 autorizate în Ungaria (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, cel rusesc Sputnik V şi cel chinezesc Sinopharm).

Este prima ţară membră a UE care a început să folosească vaccinuri din Rusia şi China, încă neautorizate în blocul comunitar, iar Slovacia vecină i-a urmat exemplul, primind deja un prim transport de vaccin Sputnik V, la fel intenţionând să procedeze şi Republica Cehă.Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Meteorologii avertizează: Luna ianuarie 2026 ar putea aduce valuri de aer polar în România

Publicat

meteorologii avertizează: luna ianuarie 2026 ar putea aduce valuri de

Publicitate

Un episod timpuriu de încălzire stratosferică ar putea influența vremea din prima lună a anului viitor. Luna ianuarie 2026 ar putea fi marcată de episoade de frig accentuat, temperaturi sub normalul perioadei și ninsori consistente, în Europa, America de Nord și inclusiv în România.

Evoluția este legată de perturbarea vortexului polar, în urma unui fenomen rar de încălzire stratosferică, potrivit analizelor meteorologice internaționale.

Ce s-a...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

ISU Botoșani: 11 incendii produse în locuințe și gospodării. Aproape o sută de intervenții ale pompierilor de Crăciun

Publicat

isu botoșani: 11 incendii produse în locuințe și gospodării. aproape

Publicitate

În perioada 25–28 decembrie 2025, pompierii botoșăneni au desfășurat 96 de misiuni.

Acestea au vizat:

· acordarea asistenței medicale de către echipajele SMURD, în 62 de situații;

· 22 de alte intervenții, precum: transportul persoanelor supraponderale, deblocarea ușilor, înlăturarea efectelor produse de vântul puternic, patrularea pentru identificarea persoanelor fără adăpost, în vederea prevenirii cazurilor de hipotermie;

· acordarea...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat de 49 de ani, din Frumușica, reținut pentru încălcarea ordinului de protecție provizoriu

Publicat

gethumb.details.jpg

Publicitate

La data de 28 decembrie 2025, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 8 Flămânzi au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele unui bărbat, de 49 de ani, din comuna Frumușica, cercetat pentru comiterea infracțiunii de încălcarea ordinului de protecție.

 

În urma probatoriului administrat, s-a stabilit faptul că, la data de 27 decembrie 2025, bărbatul s-ar fi deplasat la locuința fratelui său, situată în comuna...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Drumurile de pe raza comunelor Tudora și Vorona, luate la ochi de polițiști. Zeci de amenzi pentru vitezomani

Publicat

54 de șoferi, amendați pentru viteză în doar câteva ore

Publicitate

Acțiunea polițiștilor rutieri pentru reducerea accidentelor rutiere grave

Duminică, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Botoșani au organizat o acțiune pentru impunerea unui climat de siguranță rutieră și pentru prevenirea și combaterea cauzelor generatoare de accidente rutiere grave, pe raza comunelor Tudora și Vorona.

 

În cadrul activităților desfășurate, au fost legitimate aproximativ 60 de persoane și oprite pentru control, 42 de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe