Connect with us

ACTUALITATE

Noile modele de telefoane Samsung ar putea fi lansate mai repede pentru a depăși concurența

Publicat

Samsung Electronics şi-ar putea lansa mai repede smartphone-ul premium Galaxy S, pentru a-şi spori cota de piaţă în detrimentul Huawei şi pentru a se apăra de concurenţa din partea Apple, au declarat pentru Reuters surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul.

Huawei nu raportează datele privind vânzările de telefoane. Conform datelor firmei de cercetare de piaţă Canalys, în trimestrul doi din 2020, grupul sud-coreean Samsung şi-a pierdut poziţia de lider pe piaţa telefoanelor inteligente, după ce a livrat 53,7 milioane de dispozitive, fiind întrecut de compania chineză Huawei, care a vândut 55,8 milioane de unităţi.

Este pentru prima dată în ultimii nouă ani când o altă companie în afară de Apple sau Samsung domină piaţa, informează raportul Canalys.

În timp ce vânzările Huawei au scăzut cu 5% în perioada aprilie - iunie 2020, comparativ cu perioada similară din 2019, Samsung a raportat un declin de 30%, după ce pandemia de coronavirus (COVID-19) a dus la perturbări pe pieţele sale cheie, cum ar fi Brazilia, SUA şi Europa, susţin analiştii. Dar în trimestrul trei din 2020 grupul sud-coreean Samsung şi-a recâştigat poziţia de lider pe piaţa smartphone-urilor, parţial în urma restricţiilor impuse Huawei de către SUA.

Dar livrările de cipuri folosite pentru smartphone-urile şi echipamentele de telecomunicaţii ale Huawei Technologies sunt afectate de intensificarea campaniei SUA de a restricţiona expansiunea sa globală, ca urmare a temerilor de securitate şi a impactului pandemiei de coronavirus (COVID-19).

Huawei Technologies nu va mai produce cele mai performante cipuri, Kirin. Din cauza presiunilor SUA asupra furnizorilor Huawei, divizia de cipuri a companiei chineze, HiSilicon, nu va mai putea produce componentele cheie pentru telefoanele mobile, a anunţat recent directorul diviziei de consum a Huawei, Richard Yu.

Oficialii sud-coreeni din industria cipurilor se aşteaptă ca noua administraţie din SUA să atenueze unele restricţii impuse Chinei, deşi analiştii previzionează menţinerea unei poziţii ferme a Washingtonului faţă de Beijing.

Samsung pregătea lansarea noului Galaxy S21 la sfârşitul lunii ianuarie 2021, după ce în martie lansase modelul de vârf S20. Acum, Samsung vrea să-l lanseze mai devreme cu o lună, susţin sursele. Alte surse informează că stocurile de cipuri ale Huawei se vor epuiza la începutul anului viitor.

Reprezentanţii Samsung Electronics nu au comentat informaţia.

Totuşi, analiştii previzionează că Samsung se va confrunta cu sporirea concurenţei din partea rivalilor chinezi, cum ar fi Xiaomi şi Oppo, care ar urma ă profite de pe urma dificultăţilor cu care se confruntă Huawei în a-şi păstra cota de piaţă.

Şi grupul american Apple se confruntă cu dificultăţi. Din 2013, Apple a livrat noile iPhone-uri în luna septembrie, dar din cauza efectelor pandemiei de coronavirus (COVID-19) a amânat cu o lună prezentarea noii generaţii de telefoane, iar unele dispozitive încă nu au fost livrate.

Huawei este cel mai mare producător mondial de echipamente pentru reţele de telecomunicaţii şi al doilea producător de smartphone-uri, în funcţie de volum. Agerpres

Foto: arhivă

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Sergiu Negulici, expoziție interactivă. Eveniment organizat în cadrul Zilelor Eminescu

Publicat

sergiu negulici, expoziție interactivă. eveniment organizat în cadrul zilelor eminescu

Publicitate

Memorialul Ipotești – Centrul Național de Studii „Mihai Eminescu” invită, în cadrul Zilelor Eminescu, la o expoziție interactivă. Artistul Sergiu Negulici va transforma holul de la etaj al Teatrului „Mihai Eminescu” din Botoșani într-un spațiu de traversare și tensiune, situat la granița dintre realități aparent incompatibile.

Instalația propusă funcționează ca o fisură între lumi: un spațiu aparent steril, construit din folii de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Expoziția „Cromatici ipoteștene”, de Aurel Azamfirei, la Memorialul Ipotești

Publicat

expoziția „cromatici ipoteștene”, de aurel azamfirei, la memorialul ipotești

Publicitate

Memorialul Ipotești – Centrul Național de Studii „Mihai Eminescu”, instituție aflată în subordinea Consiliului Județean Botoșani, vernisează expoziția Secvențe ipoteștene a artistului plastic Aurel Azamfirei. Evenimentul face parte din programul Zilelor Eminescu – Ziua Culturii Naționale și va avea loc miercuri, 14 ianuarie 2026, la ora 13:00, în Sala Portaluri a Memorialului Ipotești.

Expoziția Secvențe ipoteștene este parte din proiectul...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Autostrăzile A7 și A8, esențiale pentru nord-estul țării, pe lista proiectelor prioritare ale Ministerului Finanțelor

Publicat

Încă 50 de kilometri din autostrada moldovei ar putea fi

Publicitate

Ministerul Finanțelor a publicat lista actualizată a proiectelor de investiții publice semnificative. Documentul centralizează proiectele cu o valoare totală de peste 100 milioane lei, ierarhizate conform metodologiilor de selecție și prioritizare.

Publicarea acestei liste reprezintă un instrument de monitorizare a eficienței cheltuielilor de capital și a impactului acestora în economie.

În prezent, portofoliul monitorizat cuprinde 195 de proiecte, cu o...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Starea de sănătate a mamei și a celor doi copii internați la Spitalul Suceava s-a ameliorat. Cum puteți ajuta familia greu încercată

Publicat

lângă noi: mașină răsturnată în albia râului bistrița, la suceava.

Publicitate

Starea de sănătate a mamei și a celor doi copii care au rămas internați la Spitalul Clinic Județean Suceava s-a ameliorat, după accidentul produs la Vatra Dornei, informează Televiziunea Intermedia.
Medicul urgentist Tiberius Brădățan a declarat că băiatul în vârstă de 16 ani a fost detubat, însă a rămas sub supraveghere în secția de Anestezie și Terapie Intensivă.
Reamintim că, în data de 6 ianuarie, un autoturism în care se aflau...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe