Connect with us

ACTUALITATE

Nota de plată pentru criza energetică din Europa se apropie de 500 de miliarde de euro

Publicat

euro pixabay e1656523156731.jpg

Nota de plată pentru criza energetică din Europa se apropie de suma de 500 de miliarde de euro, pe măsură ce guvernele din regiune se grăbesc să amortizeze impactul creşterii explozive a preţurilor, a anunţat miercuri think-tank-ul Bruegel, preluat de Bloomberg.

Conform celor mai noi estimări ale Bruegel, cele 27 de state membre UE au alocat până acum 314 miliarde de euro pentru a amortiza impactul crizei energetice asupra companiilor şi firmelor, în timp ce Marea Britanie a alocat, singură, 178 de miliarde de euro.

Această povară fiscală în creştere, în condiţiile în care cheltuielile statelor UE sunt echivalente cu 1,7% din Produsul Intern Brut al blocului comunitar, vine într-un moment în care europenii se luptă cu o inflaţie accelerată şi perspective economice sumbre.

Miniştrii europeni ai Energiei negociază un plan de urgenţă care ar urma să transfere profiturile excepţionale ale companiilor din energie pentru sprijinirea gospodăriilor şi firmelor vulnerabile.

Nota de plată pentru criza energetică din Europa se apropie de 500 de miliarde de euro. Când ar urma să fie convenit acordul

Acordul, care ar urma să fie convenit la reuniunea din 30 septembrie, include de asemenea un plafon de preţ pentru electricitatea produsă de firmele care nu utilizează gaze naturale şi o ţintă obligatorie de reducere a consumului de electricitate.

"Concepute iniţial ca un răspuns temporar, la ceea ce trebuia să fie o problemă temporară, aceste măsuri s-au umflat şi au devenit structurale.

Această cifră ar urma să crească pe măsură ce preţurile la energie rămân ridicate. Asta este în mod clar nesustenabil din punctul de vedere al finanţelor publice", a declarat Simone Tagliapietra, cercetător la think-tank-ul Bruegel din Bruxelles.

Chiar dacă estimările analiştilor de la Bruegel includ măsuri precum reducerea ratelor de TVA la electricitate, subvenţii pentru încălzire şi măsuri pentru a menţine unele companii energetice pe linia de plutire, ele nu includ sprijinul sub formă de lichiditate oferit în întreaga Europă.

De exemplu, în Germania, guvernul va naţionaliza importatorul de gaze Uniper SE, conform unui plan care prevede injectarea a opt miliarde de euro în companie şi preluarea participaţiei majoritare deţinute de compania finlandeză Fortum Oyj.

Nota de plată pentru criza energetică din Europa se apropie de 500 de miliarde de euro. Simone Tagliapietra a avertizat că avansul costurilor crizei energetice riscă să adâncească divergenţele economice

Simone Tagliapietra a avertizat că avansul costurilor crizei energetice riscă să adâncească divergenţele economice în rândul statelor membre. "Un asemenea nivel de intervenţie presupune şi riscul de fragmentare în Europa.

Guvernele cu un spaţiu fiscal disponibil mai mare, în mod inevitabil, vor gestiona mai bine criza energetică prin devansarea vecinilor în cursa pentru resursele energetice limitate în lunile de iarnă.

De aceea, este important să fie concepute politici care să asigure sustenabilitatea fiscală şi aceste politici să fie coordonate, în special în rândul statelor UE", a spus Simone Tagliapietra.

Datele furnizate de Bruegel arată că România a alocat până acum 6,9 miliarde de euro pentru a amortiza impactul crizei energetice asupra companiilor şi firmelor, echivalentul a 2,88% din PIB, ceea ce o plasează pe locul şapte în Europa, după Marea Britanie, Croaţia, Grecia, Italia, Letonia şi Spania. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

De astăzi, schimbare majoră pentru medicii de familie: Banii vin din servicii, nu din numărul de pacienți

Publicat

de astăzi, schimbare majoră pentru medicii de familie: banii vin

Publicitate

Sistemul de finanțare a medicinei de familie intră într-o nouă etapă, odată cu o schimbare majoră de filozofie impusă de Ministerul Sănătății. Începând cu 1 ianuarie 2026, ponderea plății per capita scade semnificativ, iar cea mai mare parte a banilor va fi acordată în funcție de serviciile medicale efectiv prestate. Autoritățile susțin că măsura urmărește o alocare mai eficientă a fondurilor publice și o stimulare a activității...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Veste la început de an: Primăria Avrămeni a semnat contractul pentru etapa a III-a de modernizare a iluminatului public

Publicat

veste la început de an: primăria avrămeni a semnat contractul

Publicitate

Vești bune pentru locuitorii comunei Avrămeni chiar la început de an. Primăria Avrămeni a semnat contractul de finanțare pentru etapa a III-a a proiectului de modernizare a iluminatului public, un demers important pentru eficiența energetică la nivelul localității.

Proiectul este finanțat prin Administrația Fondului pentru Mediu și continuă investițiile realizate în etapele anterioare, care au adus deja îmbunătățiri vizibile în mai multe zone...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Peste 2.500 de persoane sprijinite într-o amplă campanie umanitară desfășurată la Botoșani

Publicat

peste 2.500 de persoane sprijinite într o amplă campanie umanitară desfășurată

Publicitate

Peste 2.500 de copii, adulți și vârstnici din județul Botoșani au beneficiat, în perioada 20 noiembrie – 31 decembrie, de sprijin material și moral în cadrul campaniei umanitare „Bucuria de a dărui peste 2.000 de zâmbete semenilor noștri”, inițiată de Parohia „Nașterea Maicii Domnului”, Pacea, Botoșani.

Campania, coordonată de preotul Mihai Marian Macuc și de prof. Ana Maria Macuc, a avut ca obiectiv inițial sprijinirea a 2.000 de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Părintele Mihail Răzvan Melnic este noul preot paroh al Bisericii din Drislea, Trușești. Acesta a fost hirotonit de PS Nichifor Botoșăneanul în cadrul primei Sf. Liturghii a anului

Publicat

părintele mihail răzvan melnic este noul preot paroh al bisericii

Publicitate

Prima zi a anului 2026 a adus emoție și nădejde pentru credincioșii din Parohia Drislea, județul Botoșani. În Catedrala Mitropolitană din Iași, în cadrul Sfintei Liturghii oficiate de Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, tânărul diacon Mihail Răzvan Melnic a fost hirotonit preot, urmând să slujească în Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Drislea.

Slujba a avut loc într-o...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe