Connect with us

ACTUALITATE

Nou protest masiv al fermierilor germani

Publicat

steag germania
fotografie cu caracter ilustrativ

Fermierii germani au fost convocați luni la faimoasa Poartă Brandenburg din Berlin pentru a participa la un protest masiv împotriva planurilor guvernului de a crește anumite taxe, conform informațiilor furnizate de Reuters.

Circa 10.000 de persoane, 3000 de tractoare şi 2000 de camioane din întreaga ţară sunt aşteptate să ia parte la noul protest, după o săptămână în care nemulţumirile agricultorilor au crescut şi mai mult presiunea asupra coaliţiei cancelarului Olaf Scholz, care se confruntă cu probleme bugetare şi ascensiunea forţelor de extremă dreapta.

Ministrul de finanţe Christian Lindner intenţionează să se adreseze protestatarilor, iar lideri ai partidelor din coaliţie i-au invitat pe liderii demonstranţilor la discuţii.

Rezultatele unui sondaj publicat vineri şi citat de dpa arată că peste două treimi dintre germani, mai precis 68%, susţin protestele fermierilor împotriva planurilor guvernului de eliminare a unor subvenţii.

Ce măsuri a luat Guvernul

Guvernul federal intenţionează să elimine treptat scutirea de accize pe combustibilul diesel pentru agricultură, care este în vigoare de mai bine de 70 de ani.

Sub presiune, executivul a decis o reducere treptată pe următorii trei ani, în locul unei eliminări bruşte, aşa cum plănuise.

Peste tot în Germania, agricultori furioşi fac acum presiuni pentru ca guvernul de coaliţie condus de Olaf Scholz să atenueze şi mai mult aceste planuri.

Guvernul a retras deja total un plan de anulare a scutirii de impozit pe vehicule pentru fermieri.Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Panică la Primăria Dângeni: O magazie a fost cuprinsă de flăcări din cauza unui scurtcircuit

Publicat

panică la primăria dângeni: o magazie a fost cuprinsă de

Publicitate

Un incendiu a izbucnit, astăzi, în curtea Primăriei din comuna Dângeni, unde acoperișul unei magazii a fost cuprins de flăcări. Potrivit primelor informații, focul ar fi fost provocat de un scurtcircuit electric.

Alertați imediat, pompierii militari din cadrul Gărzii de Intervenție Trușești, împreună cu voluntarii din cadrul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Dângeni, au intervenit cu promptitudine, acționând cu două autospeciale…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Fostul ministru al Muncii, deputatul Marius Budăi: Salariul minim va CREȘTE anul viitor! Nu va fi înghețat!

Publicat

fostul ministru al muncii, deputatul marius budăi: salariul minim va

Publicitate

Fostul ministru al Muncii, deputatul PSD de Botoșani Marius Budăi, a anunțat că salariul minim pe economie va crește în anul 2026, respingând categoric ipoteza unei înghețări. Social-democratul a transmis un mesaj ferm, subliniind că PSD nu va permite încălcarea legislației naționale și europene care reglementează salariul minim european.

„Vă asigur de acest lucru! PSD nu va accepta încălcarea legislației naționale și europene care…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Performanță uriașă pentru Săveni: Adelina-Iasmina Airinei, cea mai bună marcatoare din țară la junioare III

Publicat

performanță uriașă pentru săveni: adelina iasmina airinei, cea mai bună marcatoare

Publicitate

Tânăra handbalistă Adelina-Iasmina Airinei, legitimată la C.S. Unirea – Noua Generație Săveni, se află pe primul loc în clasamentul marcatoarelor din Campionatul Național de Junioare III, după doar trei etape disputate.

Cu 52 de goluri înscrise, sportiva din Săveni este în prezent cea mai bună marcatoare din țară, într-o competiție în care evoluează nu mai puțin de 140 de echipe.

Antrenoarea Gabriela Răducanu a anunțat cu mândrie această…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Inflația a urcat din nou: 9,88% în septembrie. Deciziile Guvernului Bolojan au aruncat în aer scumpirile la energie și alimente

Publicat

inflația a urcat din nou: 9,88% în septembrie. deciziile guvernului

Publicitate

Rata anuală a inflației a urcat în luna septembrie 2025 la 9,88%, de la 9,85% în august, potrivit datelor publicate luni de Institutul Național de Statistică (INS).

Creșterea vine pe fondul măsurilor economice adoptate de Guvernul Bolojan, între care se numără eliminarea plafonării prețurilor la energie electrică și majorările fiscale aplicate în vară, care au avut efect direct asupra costurilor de producție și transport.

Efectele se văd acum…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe