Connect with us

ACTUALITATE

Nou record al cazurilor COVID, înregistrat în China, pentru a patra zi consecutiv

Publicat

Arhivă foto

Autoritățile chineze au raportat un nou record în ceea ce privește numărul cazurilor COVID. Astfel că a fost patra zi consecutivă când numărul persoanelor infectate crește.

Duminică, au fost înregistrate 39.791 de noi infecții cu COVID-19, dintre care 3.709 au fost simptomatice și 36.082 asimptomatice, a anunțat Comisia Națională de Sănătate. Sâmbătă au fost 35.183 de cazuri noi.

S-a înregistrat și un deces, ridicând numărul total la 5.233. Până sâmbătă, China continentală a confirmat 307.802 cazuri cu simptome.

Capitala și marile orașe ale Chinei continuă să lupte pentru a limita focarele, Chongqing și Guangzhou raportând cea mai mare parte a noilor infecții.

Nou record al cazurilor COVID, înregistrat în China, pentru a patra zi consecutiv. Cazurile din Beijing au crescut cu 66%

Cazurile din Beijing au crescut cu 66%, ajungând la 4.307 cazuri, față de 2.595 în ziua precedentă, potrivit datelor autorităților locale.

Chongqing, un oraș din sud-vestul țării cu 32 de milioane de locuitori, a raportat 8.861 de noi infecții cu COVID-19, în creștere cu aproape 15% față de cele înregistrate cu o zi înainte.

Guangzhou, un oraș din sud, cu aproape 19 milioane de locuitori, a anunțat o ușoară scădere a cazurilor locale.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Rata şomajului înregistrat în evidenţele AJOFM Botoșani în luna noiembrie 2025

Publicat

rata şomajului înregistrat în evidenţele ajofm botoșani în luna februarie 2025

Publicitate

La sfârșitul lunii noiembrie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Botoșani erau înregistrați 4.023 șomeri (din care 1.779 femei), rata șomajului fiind de 3,66% în creștere ușoară față de luna octombrie cu 0,07 pp.

Din totalul de 4.023 persoane înregistrate în evidențele AJOFM Botoșani, 762 erau beneficiari de indemnizaţie de şomaj, iar 3.261 erau șomeri neindemnizați. În ceea ce privește mediul de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Acțiune de amploare a polițiștilor la Dorohoi

Publicat

acțiune de amploare a polițiștilor la dorohoi

Publicitate

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi împreună cu alte subunități de profil din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani au organizat o acțiune pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică și prevenirea accidentelor rutiere, pe raza municipiului Dorohoi și a comunelor limitrofe.

 

În cadrul activităților desfășurate, au fost legitimate 280 de persoane și au fost oprite pentru control, aproximativ 240...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Tânăr de 25 de ani, din Leorda, dus cu escortă la locul de detenție

Publicat

mandate europene executate de către polițiștii botoșăneni. doi bărbați din

Publicitate

Polițiștii din Dorohoi au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei cu închisoare emis de către Judecătoria Botoșani, pe numele unui tânăr, de 25 de ani, din comuna Leorda.

 

Acesta a fost condamnat la un an și sapte luni de închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de încredințarea unei persoane vehiculul, pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice .

 

Tânărul a...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Polițiștii de la Transporturi, alături de elevi în „Săptămâna altfel”: Lecții despre siguranță și conduită civică

Publicat

polițiștii de la transporturi, alături de elevi în „săptămâna altfel”:

Publicitate

Activitate informativ preventivă desfăsurată de polițiștii Biroului Județean de Poliție Transporturi

La data de 16 decembrie 2025, in cadrul programului „Săptămâna altfel” polițiștii Biroului Județean de Poliție Transporturi au desfășurat o activitate informativ-preventivă cu elevii Școlii Generale nr. 11, din municipiul Botoșani.

În acest context, le-au fost prezentate copiilor informații despre misiunea Poliției Transporturi, dar și...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe