Connect with us

EVENIMENT

Nou record în Brazilia cu 3.650 de morţi în 24 de ore

Publicat

Brazilia a anunţat vineri un nou record de morţi cauzate de coronavirus în 24 de ore, cu 3.650 de decese, la doar trei zile după ce a trecut pragul de 3.000 de persoane ucise de o pandemie scăpată de sub control, notează AFP.

În total, 307.112 persoane au murit de COVID-19 de la începutul crizei sanitare în urmă cu un an, potrivit datelor furnizate de Ministerul Sănătăţii.

Creşterea semnificativă a mortalităţii observată începând cu ultima săptămână a lui februarie în Brazilia se explică prin nerespectarea gesturilor de barieră şi măsurilor sanitare, precum şi prin răspândirea rapidă a mutaţiei amazoniene P1, care ar fi mai contagioasă şi mai mortală.

De asemenea, ministerul a raportat aproximativ 84.245 de noi contaminări în 24 de ore, cifră ridicată care confirmă virulenţa actuală a epidemiei.

Brazilia a înregistrat joi pentru prima dată peste 100.000 de cazuri noi de COVID-19 în 24 de ore.

După Statele Unite, Brazilia este ţara cu cel mai mare număr de decese şi infecţii cauzate de coronavirus.

Campania de vaccinare este foarte lentă. În puţin peste două luni, doar 6% dintre cei 212 de milioane de brazilieni au primit o primă doză şi 2% ambele.

Sunt utilizate doar două vaccinuri, cel de la Oxford/AstraZeneca şi CoronaVac, produs de laboratorul chinez Sinovac.

Vineri, autorităţile din statul Sao Paulo şi apoi din Brasilia au anunţat teste preclinice promiţătoare pentru mai multe vaccinuri 100% braziliene care ar trebui să permită accelerarea campaniei de vaccinare. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Vremea până în 8 decembrie: temperaturi mai mari, dar și perioade cu ninsori. Prognoza meteo actualizată, pe patru săptămâni

Publicat

vremea până în 16 noiembrie în transilvania și în țară:

Vremea până în 8 decembrie: temperaturile vor fi mai mari decât cele normale pentru această perioadă. Sunt anunțate și perioade cu ploi. Cantitățil de precipitații vor fi excedentare în unele zone din țară. 

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a actualizat prognoza de vreme pentru următoarele patru săptămâni, până în 8 decembrie.

Vor fi temperaturi maxime de peste 10 grade până în jurul datei de 23 noiembrie. În vest, acestea vor ajunge la 15 grade.

Vezi…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Președintele Nicușor Dan se întâlnește cu liderii Coaliției de guvernare. Pensiile magistraților, pe agendă

Publicat

președintele nicușor dan se întâlnește cu liderii coaliției de guvernare.

Preşedintele Nicușor Dan se întâlneşte marţi, 11 noiembrie, cu liderii Coaliţiei de guvernare, potrivit Administrației Prezidențiale. Pe agenda discuțiilor se află subiectul pensiilor magistraţilor.

Întâlnirea va avea loc la Palatul Cotroceni, la ora 10:00. Înainte de aceasta, președintele va depune coroane de flori la Monumentul lui Corneliu Coposu din București.

Nicușor Dan: Discuțiile ce țin de pensiile magistraților se apropie de un compromis

Vineri, şeful statului a…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Medalii de aur și argint pentru judoka Alexandru Sibișan și Laura Bogdan de la CS Unirea Alba Iulia, la Campionatul Ne Waza U23

Publicat

medalii de aur și argint pentru judoka alexandru sibișan și

Medalii de aur și argint pentru judoka CS Unirea Alba Iulia la Campionatul Național Ne Waza U23.

Judoka CS Unirea Alba Iulia, Alexandru Sibișan și Laura Bogdan, au obținut rezultate foarte bune la Campionatul Național Ne Waza U23, desfășurat la Cluj-Napoca, în perioada 7–8 noiembrie 2025, au transmis reprezentanții clubului.

Alexandru Sibișan a urcat pe prima treaptă a podiumului, cucerind medalia de aur la categoria de greutate +81 kg, în timp ce Laura Bogdan (sportivă cu…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Angajări la stat în Alba: posturi vacante în instituții publice din județ. Calendarul concursurilor, condiții pentru candidați

Publicat

varianta susținută de psd în reforma administrației locale: primarii vor

Angajări la stat în Alba: în următoarea perioadă sunt organizate concursuri pentru ocuparea unor posturi vacante în instituții publice din județ.

Persoanele care doresc să participe la selecție trebuie să îndeplinească mai multe condiții. Acestea se referă la studii, vechimea de muncă și alte cerințe.

Lista posturilor vacante

Angajări la stat. Alba Iulia

Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia

  • secretar șef

Condiții: studii superioare cu diplomă de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe