Connect with us

EVENIMENT

Nouă avertizare Cod portocaliu de ploi torențiale pentru 12 județe

Publicat

Cod portocaliu de ploi torențiale este anunțat de către meteorologi până luni dimineață pentru 12 județe. Alte județe sunt afectate de un Cod galben de averse abundente.

În intervalul duminică ora 11.00 – luni ora 9.00, în Transilvania, Moldova, Maramureș, local în Oltenia și Muntenia, precum și la munte vor fi averse, descărcări electrice și intensificări ale vântului.

Ploile vor avea și caracter torențial, iar cantitățile de apă vor depăși, în intervale scurte de timp sau prin acumulare, 25…35 l/mp și pe alocuri 40 l/mp.

Astfel de fenomene se vor semnala pe arii restrânse și în restul teritoriului.

Un Cod portocaliu a intrat în vigoare duminică la ora 11.00 și expiră luni la ora 6.00.

În sudul Transilvaniei, în nordul Olteniei și al Munteniei va ploua abundent și îndeosebi prin acumulare cantitățile de apă vor depăși local 40…60 l/mp.

Județele vizate sunt Caraș-Severin, Hunedoara, Gorj, Alba, Sibiu, Vâlcea, Argeș, Brașov, Dâmbovița, Prahova, Covasna și Buzău. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Marcel Ciolacu: Nu s-a făcut nici o reformă, creșterea TVA a fost o greșeală fantastică, România riscă să intre în criză

Publicat

marcel ciolacu: nu s a făcut nici o reformă, creșterea tva

Marcel Ciolacu: Nu s-a făcut nici o reformă. Fostul premier consideră că, în acest moment, nu există un plan economic, nu s-a făcut nici o reformă, iar tot ceea ce se întâmplă este împotriva companiilor și, totodată, a românilor.

„În acest moment, noi nu avem un plan economic, iar o problemă bugetară am transformat-o aproape într-o criză economică, ceea ce este foarte grav. Cifrele nu mint niciodată. Oamenii mai mint, cifrele nu mint.

A scăzut consumul cu 7%. Astăzi am…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Părinții pot solicita o zi liberă pentru îngrijirea sănătății copiilor. Cum se acordă

Publicat

părinții pot solicita o zi liberă pentru îngrijirea sănătății copiilor.

Părinții pot solicita o zi liberă pentru îngrijirea sănătății copiilor. Salariații pot solicita anual o zi liberă de la angajatori pentru a-și însoți copiii la consultații sau controale medicale. În cazul familiilor cu trei sau mai mulți copii, se pot solicita două zile libere pe an.

Potrivit legii, angajatorii sunt obligați să acorde ziua sau zilele libere pentru angajații care vor să verifice starea de sănătate a copiilor, însă nu sunt obligați să le plătească…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Record medical la Cluj. Patru transplanturi renale într-o zi la Institutul de Urologie și Transplant Renal

Publicat

transplant icutr facebook 1.jpg






Echipa Institutului Clinic de Urologie și Transplant Renal (ICUTR) din Cluj-Napoca a realizat patru transplanturi renale într-o singură zi, ajungând la un total de zece intervenții în ultimele cinci zile.

Performanța confirmă ritmul susținut și dedicarea echipei multidisciplinare, care a reușit marți să depășească numărul total de transplanturi efectuate în anul 2024, a arătat medicul Florin Elec.

Patru…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Supermarketurile ar putea fi obligate să vândă mai puține produse din marca proprie. Propunere AUR, la Senat

Publicat

supermarketurile ar putea fi obligate să vândă mai puține produse

Supermarketurile ar putea fi obligate să vândă mai puține produse din marca proprie. Propunerea vizează modificarea și completarea Legii concurenței nr. 21/1996 și a fost înregistrată la Senat.

Inițiatorii propun limitarea cotei de vânzări realizate prin produse sub marcă proprie la maximum 20% din totalul vânzărilor pe fiecare grupă de produse, în supermarketuri și hipermarketuri. Aceștia susțin că astfel se consolidează un mediu de afaceri echitabil şi se protejează…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe