EVENIMENT
Noul premier al Marii Britanii va fi primit astăzi în audiență pentru numirea sa oficială. Prim-ministrul Indiei i-a transmis felicitări

Cu doar o zi în urmă, Rishi Sunak a fost declarat noul lider al Partidului Conservator de şeful Comitetului 1922 al parlamentarilor conservatori, iar în cursul zilei de astăzi urmează să fie primit în audienţă de către regele Charles al III-lea, care îl va numi oficial premier al Regatului Unit. În acest sens, Rishi Sunak va deveni al 57-lea prim-ministru al Regatului Unit și cel mai tânăr față de predecesorii săi, având vârsta de 42 de ani.
Rishi Sunak urmează să fie primit de regele Charles al III-lea în audiență
Ceea ce a surprins pe toată lumea este faptul că Rishi Sunak este extrem de bogat, având o avere mai mare decât cea a regelui Charles al III-lea. Acesta este căsătorit cu o femeie de afaceri indiană potentă financiar, iar împreună au o avere estimată la 730 de milioane de lire…
Citește mai mult pe impact.ro
EVENIMENT
David Ciceo: Construim un nou Terminal de Pasageri la Aeroportul Cluj. Capacitatea, 6 milioane de pasageri/ an

Aeroportul Internațional ”Avram Iancu” Cluj intenționează să construiască un nou Terminal de Pasageri până în martie 2031 și să extindă Terminalul de Sosiri, a anunțat directorul David Ciceo.
Ciceo a declarat, marți, că viitorul terminal va avea subsol, parter și un etaj și o suprafață construită de aproape 24.000 de mp.
Capacitatea noului terminal va fi de aproximativ 6 milioane pasageri/ an,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Guvernul decide în două săptămâni ce proiecte PNRR vor continua să fie finanțate. Ce se întâmplă cu metroul Clujului

Premierul Ilie Bolojan a anunțat, în ședința de Guvern de marți, adoptarea unei ordonanțe de urgență prin care se va decide, în termen de două săptămâni, ce proiecte finanțate prin PNRR vor continua, iar metroul Clujului riscă să piardă finanțarea.
„Prin această ordonanță clarificăm în următoarele două săptămâni proiectele care vor rămâne în program”, a declarat Bolojan.
Etapa…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Petrișor Peiu, AUR: „Costul împrumuturilor României crește din nou abrupt”. România se confruntă din nou cu dobânzi ridicate

Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, avertizează că România se confruntă din nou cu dobânzi ridicate la împrumuturile de pe piața internă. Acesta critică guvernul condus de Ilie Bolojan, susținând că „povestea de iubire” cu investitorii s-a încheiat și că urmează o perioadă de „calvar al dobânzilor mari”.
Într-o postare pe Facebook, Peiu a precizat că Ministerul Finanţelor a împrumutat luni…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Moneda națională a continuat marțea aceasta tendința de aprecierea față de cea unică, pe fondul reducerii aversiunii față de risc, piețele internaționale fiind mai optimiste în ceea ce privește încetarea agresiunii Rusiei în Ucraina.
Ședința din marțea aceasta, a fost cea de a patra consecutivă de depreciere pentru euro, arată economistul clujean Radu Georgescu.
Leul se apreciază
Media euro a coborât…
Citește mai mult pe Cluj24.ro