EVENIMENT
Noul șef de la Permise și Înmatriculări din Suceava a fost REȚINUT. Este bănuit că a luat MITĂ
Noul șef de la Permise și Înmatriculări Suceava a fost reținut joi, fiind bănuit că a luat mită, a cumpărat influența unui consilier județean pentru a fi renumit pe funcție și a intrat ilegal în baza de date a MAI.
Procurorii DNA Cluj anunță că au dispus reținerea pentru 24 de ore, începând de joi, a lui Viorel Donciu, fost șef al Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatricularea Vehiculelor Maramureș, acum împuternicit pe aceeași funcție la Suceava, pentru luare de mită în formă continuată (trei acte materiale), cumpărare de influență și acces ilegal la un sistem informatic.
A cumpărat influența unui consilier local pentru a rămâne în funcție
Conform procurorilor, în 4 februarie 2021, Donciu, în calitate șef al SPCRPCIV Maramureș, ar fi cumpărat influența unui consilier de la Consiliul Județean Maramureș, pe care acesta pretindea că o are pe lângă anumite persoane, astfel încât Donciu să fie desemnat în continuare în aceeași funcție. Numirea în calitate de șef al SPCRPCIV Maramureș expira în data de 15 februarie 2021.
În schimbul menținerii sale în funcție, Donciu l-ar fi sprijinit pe consilier la înmatricularea unor vehicule deținute de acesta sau de alte persoane, la programarea anumitor candidați la examenul pentru obținerea permisului de conducere, precum și cu îndeplinirea oricăror alte atribuții de serviciu pe care ofițerul de poliție le are potrivit funcției, în interesul personal al consilierului sau în interesul altor persoane.
Pe 1 februarie, la instigarea aceluiași consilier, Donciu ar fi accesat fără drept baza de date a MAI-Direcția pentru Evidența Persoanelor și Administrarea Bazelor de Date, în interesul personal al instigatorului, pentru a verifica un anumit autoturism ce figura în proprietatea unei firme.
De asemenea, în zilele de 9, 10 și 25 februarie 2021, în calitate de șef al SPCRPCIV Maramureș, Viorel Donciu ar fi primit diferite sume de bani ca mită pentru reprogramarea unei persoane la examenul pentru obținerea permisului de conducere auto ori pentru înmatricularea unor vehicule.
Acesta urmează să fie prezentat Tribunalului Cluj cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.
Se fac acte de urmărire penală și față de alte persoane, precizează DNA.
Donciu a fost împuternicit la conducerea instituției din Suceava de două săptămâni.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
Accident pe strada Teodor Mihali din Cluj‑Napoca. Livrator pe bicicletă lovit de o portieră deschisă, transportat la spital
Un accident rutier soldat cu rănirea unui curier a avut loc sâmbătă, 13 decembrie, pe strada Teodor Mihali, una dintre arterele importante din municipiul Cluj‑Napoca.
Incidentul s‑a produs după ce un pasager al unei mașini parcate a deschis portiera fără să se asigure, iar curierul care circula cu bicicleta nu a mai putut evita impactul.
Potrivit IPJ Cluj, evenimentul s-a produs în jurul orei 11:40, iar…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cutremur în apropiere de Alba Iulia și Sibiu, sâmbătă, 13 decembrie. Ce magnitudine a avut
Două cutremure au fost înregistrate sâmbătă, până la orele amiezii, în România. Unul dintre acestea a fost semnalat într-o zonă atipică, în apropiere de Sibiu și Alba Iulia.
Potrivit INFP, în jurul orei 9.41 a fost înregistrat un cutremur de magnitudine mică, 2,4 și la adâncime de doar 5 km, în zona Transilvania – Sibiu.
Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 25 km V de Sibiu, 37 km SE de Alba Iulia, 59 km SV de Mediaș, 72 km E de Hunedoara, 72 km E de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Ați văzut-o? O fată de 14 ani din Blaj a plecat de acasă și nu a revenit. Familia și Poliția o caută
Polițiștii din Alba caută o minoră care a dispărut din municipiul Blaj. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.
Sâmbătă dimineața, 13 decembrie, polițiștii din municipiul Blaj au fost sesizați de către o femeie, în vârstă de 36 de ani, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, în dimineața aceleiași zile, fiica ei
Gesica Viorela CRĂCIUN, în vârstă de 14 de ani
a plecat de la domiciliul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cazurile de lepră de la Cluj. Au fost internate la Spitalul de Boli Infecțioase cele două angajate suspecte că au boala
Două angajate din Asia, care au intrat în contact cu pacientele diagnosticate cu lepră la salonul ThaiCo SPA din Cluj-Napoca, au fost internate temporar la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase pentru investigații suplimentare.
Potrivit purtătorului de cuvânt al spitalului, Irina Filipescu, acestea nu prezintă simptome și nu au leziuni, iar internarea are ca scop doar supravegherea și efectuarea testelor, inclusiv…
Citește mai mult pe Cluj24.ro




