Connect with us

ACTUALITATE

Numărul cazurilor de coronavirus la nivel global, în creştere după şase săptămâni de scădere

Publicat

Numărul cazurilor de infectare cu noul coronavirus înregistrate la nivel global este din nou în creştere după şase săptămâni consecutive de scădere, a afirmat luni directorul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), potrivit DPA.

”Este dezamăgitor, dar nu surprinzător”, a declarat din Geneva Tedros Adhanom Ghebreyesus, precizând că trendul crescător se manifestă în toate zonele, cu excepţia Africii şi regiunilor Pacificului de Vest.

”Parţial pare să fie urmarea relaxării măsurilor de sănătate publică, circulaţiei în continuare a variantelor virusului şi a faptului că oamenii au lăsat garda jos”, a spus acesta.

Directorul OMS a recomandat comunităţii internaţionale să nu se bazeze exclusiv pe vaccinare, spunând că regulile fundamentale de igienă rămân de bază în ceea ce priveşte controlul pandemiei.

Cu toate acestea, a spus că este încurajator că, în sfârşit, personalul medical din ţările sărace este vaccinat, inclusiv în ţări din Vestul Africii precum Ghana şi Coasta de Fildeş.

Până la finalul lui mai, 237 de milioane de doze de vaccin împotriva COVID-19 sunt preconizate să fie pregătite pentru a fi distribuite în 142 de ţări sărace.

”Este regretabil că acest lucru se întâmplă după aproape trei luni de când unele dintre ţările dezvoltate au demarat campaniile naţionale de vaccinare”, a spus Tedros Adhanom Ghebreyesus. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Băiat de 15 ani, din Dorohoi, lăsat fără telefon de doi tineri într-un parc din oraș. Jandarmii i-au prins când încercau să-l vândă

Publicat

băiat de 15 ani, din dorohoi, lăsat fără telefon de

Publicitate

Vineri dimineață, jandarmii i-au restituit unui băiat în vârstă de 15 ani telefonul mobil, pe care doi tineri i l-au sustras cu forța în parcul de pe strada Duzilor din municipiul Dorohoi.

Semnalmentele furnizate de băiat au condus echipajul de jandarmerie spre zona Plevna, frecventată de cei bănuiți ca fiind autorii faptei.

Suspiciunile jandarmilor s-au confirmat în scurt timp, în fața unui bar fiind identificați, la ora 11.30, doi tineri, care…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Mesaje și Urări de Paște 2025: Gânduri bune pentru cei dragi, de Sărbători

Publicat

mesaje și urări de paște 2025: gânduri bune pentru cei

Publicitate

Urări, felicitări, mesaje de Paști 2025: Ca în fiecare an, în preajma sărbătorilor de Paște dorim să transmitem un mesaj care să ne reprezinte, prietenilor şi cunoştinţelor. Vă prezentăm în continuare câteva variante din care vă puteţi inspira pentru a compune un mesaj ce poate fi transmis prin SMS, Facebook, internet.

Iisus a fost un crin printre spini, iar tu, prin dragostea lui, ai devenit un crin printre crini. Hristos a înviat!

O…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO: Polițiștii rutieri, în trafic pe motocicletă

Publicat

video: polițiștii rutieri, în trafic pe motocicletă

Publicitate

Începând de astăzi, polițiștii rutieri vor fi prezenți în traficul din municipiul Botoșani și cu motocicleta din dotarea Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani.

Acest mijloc de deplasare le oferă o mobilitate crescută și posibilitatea de a interveni rapid în zonele aglomerate sau în situații care necesită reacție promptă.

Recomandăm tuturor conducătorilor auto să respecte regulile de circulație, să adopte un comportament preventiv la…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Este oficial. Decontarea voucherelor de vacanță, după reguli noi: Declarație pe propria răspundere și factură de 1.600 de lei

Publicat

esre oficial. decontarea voucherelor de vacanță, după reguli noi: declarație

Publicitate

Guvernul a adoptat un noul mecanism pentru decontarea voucherelor de vacanță. Beneficiarii trebuie să prezinte o declarație pe propria răspundere, prin care confirmă că au contribuit cu suma de 800 de lei din fonduri proprii, că au utilizat și cei 800 de lei oferiți de stat și să depună o factură de minimum 1.600 de lei, care urmează să fie decontată.

Modificări esențiale în sistemul de decontare a voucherelor de vacanță:

Valoarea voucherelor…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe