EVENIMENT
Numărul cazurilor noi de coronavirus în Germania se menţine peste 1.000 în ultimele 24 de ore
Germania a înregistrat o creştere a numărului cazurilor noi de coronavirus pentru a treia zi consecutiv după ce autorităţile au raportat duminică un alt interval de 24 de ore cu peste 1.000 de infectări, informează DPA.
Autorităţile din domeniul sanitar au raportat 1.122 de noi cazuri pentru sâmbătă, a treia zi consecutiv cu peste 1.000 de infectări. Înaintea acestei noi creşteri, Germania nu mai depăşise 1.000 de cazuri zilnice din data 9 mai.
Potrivit celui mai recent bilanţ, Germania a înregistrat 215.336 de cazuri de coronavirus pe teritoriul său. Joi au fost raportate 1.045 cazuri noi, iar bilanţul de vineri s-a ridicat la 1.147. Numărul noilor infectări în această ţară a început să crească de la sfârşitul lui iulie.
Potrivit Institutului Robert Koch - autoritatea naţională în materie de boli infecţioase -, în Germania au fost înregistrate 9.195 decese de la debutul pandemiei de COVID-19. De asemenea, 196.400 de persoane au fost declarate vindecate.AGERPRES
EVENIMENT
Fără scumpiri la prețul gazelor din aprilie. Ministrul Energiei: „România nu va suferi un șoc”
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, asigură, duminică seara, că expirarea actualei scheme de plafonare a prețului la gaze naturale, la finalul lunii martie, nu va aduce scumpiri pentru consumatori. Oficialul susține că piața este pregătită pentru tranziție, iar în scenariul pesimist plafonarea ar putea fi prelungită, cu o reducere graduală, pentru a evita creșteri bruște de preț.
Prețul final al gazelor naturale...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Un accident rutier s-a produs duminică seară pe raza localității Bădeni, comuna Moldovenești, județul Cluj, unde o mașină s-a răsturnat pe zăpadă. În urma evenimentului, două persoane, printre care un minor au fost transportate la spital.
Potrivit ISU Cluj, la fața locului au intervenit de urgență pompierii din cadrul Detașamentului Turda. Aceștia s-au deplasat cu o autospecială dotată cu modul de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cu ocazia Zilei Internaționale a cuvântului „Mulțumesc”, transmitem un gând de mulțumire cititorilor noștri
Duminică, 11 ianuarie, în întreaga lume este sărbătorită Ziua Internațională a Cuvântului „Mulțumesc”, o inițiativă lansată în 1984, menită să reamintească importanța recunoștinței, respectului și empatiei în relațiile dintre oameni. Este o zi simplă, dar profundă, în care un singur cuvânt poate face diferența.
Ziua Internațională a Cuvântului „Mulțumesc” este marcată anual pe 11...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
România, printre țările cele mai sigure pentru turiști. Clasamentul întocmit de Departamentul American de Stat
România, printre țările cele mai sigure pentru turiști: Departamentul de Stat al SUA a actualizat avertismentele de călătorie, plasând România și vecinii din Europa de Est în categoria celor mai sigure destinații din lume.
Cu un nivel de risc minim, Bucureștiul și Clujul devin alternative strategice la marile capitale vestice, aflate sub alertă de terorism, scrie Economedia.
Vezi și TOP 10 - cele mai frumoase locuri din România, potrivit Tripadvisor: În clasament este inclusă...
Citește mai mult pe Alba24.ro
