Connect with us

EVENIMENT

Numărul cazurilor noi de infectare cu COVID-19, în scădere. În ultimele 24 de ore, 152 de persoane infectate. Numărul deceselor a ajuns la 1.288

Publicat

Potrivit datelor oficiale furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, până miercuri, 3 iunie 2020, pe teritoriul României, au fost confirmate 19669 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 13800 au fost declarate vindecate și externate.

Totodată, până acum, 1.288 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj, Prahova, Vâlcea, Călărași, Maramureș, Olt, Ilfov, Harghita, Tulcea și Buzău au decedat.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 152 noi cazuri de îmbolnăvire.

Numărul de cazuri confirmate, pe județe, potrivit raportării Institutului Național de Sănătate Publică:

Nr. crt.

Județ

Număr de cazuri confirmate

1.

Alba

394

2.

Arad

698

3.

Argeș

267

4.

Bacău

511

5.

Bihor

627

6.

Bistrița-Năsăud

343

7.

Botoșani

789

8.

Brașov

762

9.

Brăila

41

10.

Buzău

201

11.

Caraș-Severin

112

12.

Călărași

99

13.

Cluj

564

14.

Constanța

283

15.

Covasna

230

16.

Dâmbovița

298

17.

Dolj

233

18.

Galați

616

19.

Giurgiu

224

20.

Gorj

151

21.

Harghita

153

22.

Hunedoara

634

23.

Ialomița

368

24.

Iași

594

25.

Ilfov

536

26.

Maramureș

100

27.

Mehedinți

115

28.

Mureș

683

29.

Neamț

884

30.

Olt

93

31.

Prahova

115

32.

Satu Mare

62

33.

Sălaj

93

34.

Sibiu

509

35.

Suceava

3.540

36.

Teleorman

145

37.

Timiș

508

38.

Tulcea

153

39.

Vaslui

163

40.

Vâlcea

31

41.

Vrancea

632

42.

Mun. București

2.081

43.

-

34

TOTAL

19.669

La ATI, în acest moment, sunt internați 162 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 2376 de persoane. Alte 95.549 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Activități pentru tineri, la Alba Iulia: De la maraton de anime-uri, origami, ateliere, seri de carte și boardgame-uri. PROGRAM

Publicat

activități pentru tineri, la alba iulia: de la maraton de

Într-un oraș lipsit de activități pentru tineri, Fundația Județeană pentru Tineret Alba, aduce o serie de evenimente dedicate tinerilor de toate vârstele. 

De la evenimente dedicate dezvoltării personale și până la seri dedicate anime-urilor. Mai mult de atât există și ateliere de origami, discutii despre cum îți poți face un CV sau seri de boardgame-uri. 

Fundația pentru Tineret Alba are sediul pe strada Regina Maria din Alba Iulia.

Într-un comunicat de presă...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Ore de sănătate emoțională la școală în Aghireșu, în premieră. 50% dintre adolescenți resimt constant stres și anxietate

Publicat

18 e1770134667439.jpg






Neatenți, obraznici, fără răbdare și cu preocupări de gașcă – așa sunt văzuți adolescenții și în ziua de azi. Și pe bună dreptate, se întâmplă ca timpul petrecut excesiv în fața ecranelor să ducă la astfel de atitudini în rândul tinerilor.

Însă, cu setarea contextului potrivit, ei se arată așa cum sunt de fapt- curioși, îndrăzneți, interesați de binele lor și a celor din jur, foarte...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cum este vremea miercuri, 4 februarie, în județul Cluj, în comunele limitrofe municipiului Cluj-Napoca. În Huedin și municipii

Publicat

ceata cluj e1733034671623.png






Vremea va fi, miercuri, 4 februarie, cu temperaturi ușor pozitive ziua, cer variabil spre noros, posibil precipitații slabe, mai ales sub formă de ploaie la nivelurile joase, și trecător condiții de ceață dimineața. Vremea se încălzește ușor față de zilele reci anterioare.

La Cluj-Napoca dimineața se vor înregistra 2-3 °C, maxim 5–6 °C.
Cerul va fi predominant noros, cu ploi slabe posibile spre orele de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Regulament pentru închirierea unor spații aflate în administrarea Palatului Principilor din Alba Iulia, pus în consultare publică

Publicat

25 octombrie: lansarea cărții „principii transilvaniei”, de teréz oborni, la

Reprezentanții Palatului Principilor din Alba Iulia au în vedere, în viitor, să scoată la licitație închirierea unor spații aflate în administrarea Centrului Cultural Palatul Principilor.

Însă pentru aceasta este nevoie de un regulament clar, regulament care până în prezent nu a existat. Drept urmare, în aceste zile se află în consultare publică, un regulamentul prin care se stabililește clar cum se pot închiria spații aflate în administrația Centrului.

Este vorba doar...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe