Connect with us

ACTUALITATE

Numărul de infectări a crescut în Irlanda, una din cele mai vaccinate ţări din lume. Relaxarea ar putea fi amânată

Publicat

Irlanda a pus sub semnul întrebării joi ridicarea de săptămâna viitoare a aproape tuturor restricţiilor anticoronavirus, din cauza unei creşteri a numărului infectărilor, ministrul de finanţe Paschal Donohoe afirmând că revenirea tuturor angajaţilor la lucru cu prezenţă fizică este improbabilă, relatează Reuters.

Irlanda - notează Reuters - are una din cele mai ridicate rate de vaccinare anticoronavirus din lume, 92% dintre adulţi fiind vaccinaţi cu "schema completă", dar se confruntă în acelaşi timp cu una din cele mai ridicate rate de infectare cu COVID-19 din Europa, cu circa 400 de cazuri la 100.000 de oameni, în ultimele 14 zile.

În condiţiile intensificării spitalizărilor din cauza coronavirusului, deşi deocamdată mult sub vârfurile înregistrate şi anul acesta şi anul trecut, miniştrii irlandezi urmează să discute marţi despre o eventuală creştere a necesităţilor unităţilor de terapie intensivă, în perspectiva unui sezon de iarnă aglomerat.

Guvernul irlandez a impus unul din cele mai dure lockdown-uri din Europa

Guvernul irlandez, care a impus unul din cele mai dure lockdown-uri din Europa, intenţiona să permită redeschiderea din 22 octombrie a cluburilor de noapte pentru prima dată după 20 de luni şi funcţionarea altor localuri la capacitate integrală, precum şi să se renunţe la cerinţa prezentării certificatului de vaccinare în baruri şi restaurante.

"Este posibil ca unele din restricţiile care urmau să fie ridicate să nu poată fi ridicate, fireşte că este posibil. Ne aşteptam ca cifrele (de infectare) să crească, problema este dacă vor creşte la un nivel care să impună o reevaluare", a declarat ministrul de externe Simon Coveney pe postul de radio Newstalk.

El a menţionat totuşi că guvernul ezită să devieze de la planul de redeschidere.

Întrebat dacă va avea loc o revenire majoră a angajaţilor la lucru de săptămâna viitoare, după redeschiderea treptată a birourilor în septembrie, ministrul de finanţe irlandez a afirmat că aceasta este "ceva mai puţin probabilă".

Sectoarele  ar putea fi afectate de aceste evoluţii

Sectoarele care ar putea fi afectate de aceste evoluţii au reacţionat cu consternare.

"Avem programate o serie întreagă de evenimente, am început să lucrăm la asta de şase săptămâni, ne-am reangajat tot personalul... Acum suntem devastaţi", a declarat pentru postul public RTE Ian Redmond, proprietarul unui club din Dublin.

"Vrem certitudini. Să ni se spună dacă putem deschide sau nu. Să lase asta până în ultimul moment nu este corect", a subliniat acesta. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Cod galben de ceață și în județul Botoșani, până la ora 12:00: Vizibilitate sub 200 de metri, local chiar sub 50

Publicat

1669268357 ceata.jpg

Publicitate

Șoferii sunt sfătuiți să circule cu prudență, după ce meteorologii au actualizat prognoza și au emis un nou Cod galben de ceață pentru o parte din județul Botoșani, valabil până la ora 12:00.

Avertizarea vizează numeroase localități din județ, unde vizibilitatea poate scădea sub 200 de metri, iar izolat chiar sub 50 de metri, condiții care cresc riscul de accidente, mai ales în zonele deschise și pe drumurile secundare.

Ceața va afecta...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Dacă plecați la drum: Ceață densă în nordul Moldovei. Vizibilitate sub 200 de metri în Suceava și Iași.

Publicat

atenție în trafic! cod galben de ceață pentru județul botoșani

Publicitate

Ceața a pus stăpânire pe șoselele din nordul Moldovei încă din primele ore ale dimineții, iar șoferii sunt avertizați să circule cu maximă prudență. Centrul INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române a transmis că, la ora 06:45, circulația se desfășura în condiții de vizibilitate redusă, în general sub 200 de metri, în mai multe județe din țară, inclusiv în Suceava și Iași, relatează mediafax.ro.

Fenomenul de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu într-o gospodărie din Mihai Viteazu, Ungureni: o cameră și acoperișul unei anexe, afectate de flăcări ieri după-amiază

Publicat

urmările incendiului devastator de la băiceni: gospodărie distrusă, mașină făcută

Publicitate

Un incendiu a izbucnit ieri după-amiază într-o gospodărie din localitatea Mihai Viteazu, comuna Ungureni, provocând pagube materiale însemnate. Flăcările au cuprins bunurile dintr-o cameră a locuinței, dar și o parte din acoperișul unei anexe din curte.

La fața locului au intervenit, în cel mai scurt timp, pompierii din cadrul Stației Săveni, cu o autospecială de stingere, sprijiniți de membrii Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Județul Botoșani a fost plasat sub COD GALBEN de ploaie și burniță, cu depuneri locale de polei

Publicat

județul botoșani a fost plasat sub cod galben de ploaie

Publicitate

Meteorologii au emis un cod galben de ploaie și burniță, cu depuneri locale de polei, valabil pentru județul Botoșani până la ora 00:00.

 

Pentru evitarea producerii unor evenimente rutiere, le recomandăm șoferilor să:

 

• evite deplasările dacă nu sunt absolut necesare;

• reducă mult viteza;

Publicitate

• păstreze o distanță mare față de alte...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe