EVENIMENT
Numărul de pensionari care au primit indemnizaţie socială, în scădere uşoară în august 2019
Din totalul beneficiarilor de indemnizaţie socială înregistraţi în august, 875.702 erau pensionari din sistemul public şi 174.451 pensionari agricultori.
În cazul pensionarilor din sistemul public, valoarea medie a indemnizaţiei suportate de la bugetul de stat a fost de 229 de lei. Cele mai mari valori au fost înregistrate în judeţele Cluj - 266 lei, Bistriţa-Năsăud - 265 lei şi Hunedoara - 257 lei.
Cei mai mulţi beneficiari ai acestei indemnizaţii erau în judeţele Suceava - 35.204 pensionari, Dolj - 31.617 şi Iaşi - 31.164.
În ceea ce priveşte pensionarii agricultori, indemnizaţia socială medie suportată de la bugetul de stat a fost de 146 lei, valoarea ce mai mare fiind înregistrată în Bucureşti (între 185 lei şi 225 lei) şi în judeţele Ilfov - 221 de lei şi Gorj - 202 de lei.
Numărul cel mai mare de beneficiari se înregistra în judeţele Iaşi - 11.606 persoane, Dolj - 11.590 persoane şi Botoşani - 10.848 persoane. AGERPRES
EVENIMENT
După controverse, Ministerul Sănătății schimbă regula primei zile de concediu medical: „Rolul meu este să apăr pacienții”
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat joi introducerea unor excepții în măsura privind neplata primei zile de concediu medical, cu scopul de a proteja pacienții vulnerabili și de a corecta efectele considerate nedrepte ale reglementării actuale.
Potrivit ministrului, Ministerul Sănătății a finalizat un proiect de ordonanță de urgență care urmează să fie pus în transparență decizională....
Citește mai mult pe Cluj24.ro
O mână de oameni implicați într-o mulțime de proiecte socio-culturale -artistul româno israelian Belu Făinaru, sufletisul om de afaceri Adrian Crivii și tot mai cunoscutul artist clujean Flavius Lucăcel- s-au gândit să mai ducă un proiect de suflet, mânați de dragostea lor pentru tradiții, istorie, cultură și pentru buna conviețuire interetnică pe aceste meleaguri.
Din Cămârzana în Parcul Etnografic...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Șofer din Cluj, amendat după ce a zburat cu 169 km/h prin Copăceni. IPJ Cluj: „Ce s-ar fi întâmplat dacă ar fi apărut un pieton”
Joi, 5 februarie, în jurul orei 12:35, polițiștii din Turda au depistat un bărbat de 43 de ani din Cluj-Napoca conducând cu viteza de 169 km/h pe un sector de drum unde limita legală este de 70 km/h, în localitatea Copăceni.
Potrivit specialiștilor, la o astfel de viteză, autoturismul parcurge aproximativ 46,9 metri pe secundă, ceea ce ar necesita peste 160 de metri pentru a frâna complet pe asfalt uscat.
În...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Spitalul Clinic de Boli Infecțioase Cluj în 2025. Peste 431.000 de pacienți tratați și servicii medicale la cel mai înalt nivel
Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, a realizat împreună cu conducerea Spitalului Clinic de Boli Infecțioase Cluj-Napoca o analiză a activității derulate în cadrul instituției medicale pe parcursul anului 2025.
Statisticile au relevat faptul că unitatea sanitară aflată în subordinea Consiliului Județean a furnizat servicii medicale clinice și paraclinice în regim de spitalizare continuă,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
