Connect with us

EVENIMENT

Tot mai multe persoane vindecate de COVID-19 din Brașov s-au înscris pentru donare de plasmă

Publicat

Numărul donatorilor de plasmă vindecaţi de COVID-19 a crescut în ultima perioadă la nivelul judeţului Braşov, aproximativ 20 de persoane adresându-se, zilnic, Centrului de Transfuzie Sanguină (CTS), a declarat vineri, pentru AGERPRES, directorul unităţii, Camelia Roşu.

„Oamenii, în general, donează la Braşov, este o populaţie educată. Donează şi sânge şi, în ultima perioadă, a crescut şi numărul donatorilor de plasmă. Avem programări până în luna ianuarie”, a precizat Camelia Roşu, menţionând că se fac recoltări de la câte 5 persoane/zi.

Potrivit acesteia, numărul ridicat de donatori de plasmă convalescentă se datorează inclusiv campaniilor desfăşurate, atât la nivel naţional, cât şi local, o astfel de acţiune fiind cea desfăşurată în perioada 15 octombrie – 15 noiembrie împreună cu Asociaţia Medicilor de Familie din Braşov.

Conform directorului CTS Braşov, recoltarea de plasmă COVID-19 se realizează prin două proceduri – cea prin plasmafereză, care este mai eficientă, putându-se recolta mai multe unităţi şi fără pierderea unor componente sangvine, care durează 45-60 de minute, şi cea de donare de sânge, care necesită 15 minute.

„Ne-am acoperit toată cererea de plasmă convalescentă şi, dacă e nevoie, putem da şi altor judeţe”, a subliniat Camelia Roşu, mulţumindu-le, totodată, braşovenilor care au înţeles necesitatea de a dona.

Ea a adăugat că recoltările se fac zilnic, între orele 7,00 şi 12,30, criteriile de eligibilitate pentru donarea de plasmă fiind cele standard, pentru cea de sânge, însă selecţia donatorilor se face de către medicul specialist din centru.

Peste 13.000 de pacienţi cu COVID-19 au fost declaraţi vindecaţi, de la începutul pandemiei şi până în prezent, la nivelul judeţului Braşov. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO Șocant. Momentul impactului dintre cele două mașini implicate în accidentul mortal de la ieșirea din Cluj

Publicat

accident feleacu1.jpg






Imagini dramatice surprinse de o cameră de bord arată momentul exact al accidentului mortal petrecut duminică la ieșirea din Cluj-Napoca spre Feleacu.

În video se vede cum șoferul din Alba, aflat la volanul unui autoturism care cobora spre Cluj, intră pe contrasens, lovind mașina care circula regulamentar. Atenție, imagini cu impact emoțional.

Un bărbat a murit pe loc

În urma impactului violent, un…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Momentul impactului în accidentul grav de pe DN 1 în care un bărbat din Alba și-a pierdut viața

Publicat

video: momentul impactului în accidentul grav de pe dn 1

Momentul impactului deosebit de puternic între două mașini, în accidentul petrecut duminică pe DN1 la ieșire din Cluj, pe Feleac, a fost surprins de o cameră la bordul unei mașini aflate în trafic. Un bărbat din Alba și-a pierdut viața în accident.

În imagini se vede cum mașina condusă de un bărbat de 45 de ani din Alba ajunge pe contrasens și lovește un autovehicul ce circula pe a doua bandă.

Atenție, imagini ce vă pot afecta emoțional:

Cele două mașini se izbesc…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Accident cumplit la ieșirea din Cluj spre Feleacu. Un bărbat a murit, iar trei persoane, între care o minoră, sunt rănite

Publicat

accident feleacu1.jpg






Un grav accident rutier a avut loc duminică la ieșirea din Cluj-Napoca spre Feleacu,. Două mașini au fost implicate. o persoană a murit și alte trei, între care un copil, au fost rănite.

Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au intervenit de urgență cu autospeciale de descarcerare și echipaje SMURD.

Bărbat găsit încarcerat și în stop cardio-respirator

La sosirea salvatorilor, un bărbat…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Accident mortal pe DN1 la ieșire din Cluj. Un bărbat din Alba a murit, 3 persoane rănite, inclusiv un copil. Trafic blocat

Publicat

video: accident mortal pe dn1 la ieșire din cluj. un

Un accident deosebit de grav s-a petrecut duminică pe DN1, la ieșire din Cluj-Napoca spre localitatea Feleacu. Un bărbat și-a pierdut viața după ce două mașini s-au lovit.

În accident este implicată o mașină înmatriculată în Alba. Bărbatul care și-a pierdut viața este din județul Alba.

UPDATE: Potrivit IPJ Cluj, în jurul orei 10.55 pe DN1 E60, la km 470+200, la ieșire din municipiu Cluj-Napoca, a avut loc un accident rutier soldat cu decesul unei persoane.

Din primele…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe