EVENIMENT
Numărul infracţiunilor, în creştere rapidă. Au crescut cazurile de cibercriminalitate, fraude, furturi şi falsificări. Avertismentul Europol

Numărul infracţiunilor a crescut rapid în timpul pandemiei de COVID-19, dat fiind că infractorii şi grupările de crimă organizată îşi adaptează rapid metodele la noua conjunctură, atrage atenţia Europol, într-un raport publicat vineri la Haga, transmite dpa.
Anchetatorii au identificat o înmulţire a cazurilor de cibercriminalitate, fraude, furturi şi falsificări.
Raportul consemnează o creştere considerabilă a vânzărilor de articole contrafăcute, printre care măşti de protecţie, geluri dezinfectante şi medicamente, de la izbucnirea crizei.
În luna martie, au fost confiscate circa 34.000 de măşti chirurgicale contrafăcute, într-o operaţiune la nivel global împotriva medicamentelor contrafăcute, printre care se numără antivirale, antipaludicul chlorchină şi vitamine, a indicat Europol.
‘Astfel de activităţi infracţionale pe timpul unei crize sanitare sunt deosebit de periculoase şi pot ameninţa vieţi umane’, a subliniat directoarea Europol, Catherine De Bolle.
Europol avertizează şi asupra infractorilor cibernetici, mai ales având în vedere că mulţi oameni lucrează acum de la domiciliu, unde conexiunile de date şi reţelele pot fi mai puţin sigure.
Totodată, Europol anticipează o creştere rapidă a cazurilor de fraudă. ”Escrocii îşi adaptează foarte rapid metodele obişnuite şi exploatează temerile şi îngrijorările victimelor în timpul crizei”, subliniază raportul menţionat. AGERPRES
EVENIMENT
Finanțări pentru legume cultivate în sere și solarii. Ce sumă poți lua, în funcție de suprafață. Trebuie să ai minim 1.000 de mp

Finanțări pentru legume cultivate în sere și solarii: Este vorba despre un ajutor de minimis prin care fermierii pot primi până la 1.500 euro pe 1.000 de metri pătrați, în limita a 50.000 euro pe 3 ani, între 2025–2027. Sumele care se pot lua țin de suprafața cultivată, dar, atenție, este nevoie ca un procent din teren să fie cultivat cu tomate. Găsiți detalii mai jos.
Guvernul României a aprobat, prin Hotararea nr. 325/2025, o nouă schema de ajutor de minimis pentru…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
START înscrieri pentru finanțări nerambursabile pe proiecte culturale, sociale și sport din bugetul municipiului Cluj-Napoca

Primăria Cluj-Napoca a anunţat deschiderea perioadei de înscriere pentru acordarea de finanţări nerambursabile de la bugetul local pentru proiecte culturale, sociale și sportive, în anul fiscal 2025.
Asociațiile culturale pot depune, de astăzi, cerereri de finanțare nerambursabilă din bugetul local al municipiului Cluj-Napoca. Bugetul pentru această sesiune pentru proiecte din domeniul cultural este de 17.000.000 lei, iar pentru proiectele sociale este de 900.000 lei….
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Olimpiada de Limba Germană 2025, etapa națională la Alba Iulia: elevii susțin proba scrisă, apoi vor pregăti piese de teatru

Olimpiada de Limba Germană Modernă 2025, etapa națională la Alba Iulia. Marți, 8 aprilie 2025, la Colegiul Economic ”Dionisie Pop Marțian” din Alba Iulia, participanții calificați la această etapă susțin proba scrisă.
Apoi urmează proba de proiect, realizată în echipe, care constă în elaborarea și punerea în scenă a unei piese de teatru, pe baza unor cărți primite de la Goethe-Institut, transmite IȘJ Alba. Proba de proiect durează patru zile. Aceasta se va finaliza cu…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Cum arată decorul tematic de Paște 2025, la Alba Iulia. Iepurași veseli și ouă colorate, în Cetatea Alba Carolina

În Cetatea din Alba Iulia a fost amplasat decorul tematic pentru sărbătorile de Paște. Primăria a închiriat pentru perioada sărbătorilor Pascale mai multe figurine și ornamente gigant, care au fost amplasate în zona Piața Cetății – spațiu verde strada Mihai Viteazul. Acestea vor rămâne în Cetatea Alba Carolina până în data de 28 aprilie.
„Sărbătorile vin cu liniște, speranță și, mai ales, cu zâmbetele sincere ale celor mici – cele mai frumoase daruri pentru sufletul…
Citește mai mult pe Alba24.ro