Connect with us

EVENIMENT

Numărul persoanelor infectate cu coronavirus a ajuns la 16.002, cu 224 de cazuri noi. În total, în România au decedat 1.016 persoane infectate

Publicat

Potrivit datelor oficiale furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, numărul persoanelor infectte cu noul coronavirus a ajuns la 16.002, fiind inregistrate 224 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore. De la începutul pandemiei și până miercuri, 13 mai 2020, un număr de 1.016 persoane au decedat din cauza coronavirusului.

Conform Grupului de Comunicare Strategică, până miercuri, 13 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 16.002 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 7.961 au fost declarate vindecate și externate.

Numărul de cazuri confirmate, pe județe, potrivit raportării Institutului Național de Sănătate Publică:

Totodată, până acum, 1016 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj, Prahova, Vâlcea, Călărași, Maramureș și Olt, au decedat.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 224 de noi cazuri de îmbolnăvire.

La ATI, în acest moment, sunt internați 228 de pacienți.

Numărul de cazuri confirmate, pe județe, potrivit raportării Institutului Național de Sănătate Publică:

Nr. crt.

Județ

Număr de cazuri confirmate

1.

Alba

250

2.

Arad

679

3.

Argeș

188

4.

Bacău

394

5.

Bihor

488

6.

Bistrița-Năsăud

276

7.

Botoșani

632

8.

Brașov

594

9.

Brăila

19

10.

Buzău

95

11.

Caraș-Severin

110

12.

Călărași

65

13.

Cluj

516

14.

Constanța

252

15.

Covasna

225

16.

Dâmbovița

156

17.

Dolj

152

18.

Galați

522

19.

Giurgiu

209

20.

Gorj

84

21.

Harghita

24

22.

Hunedoara

589

23.

Ialomița

297

24.

Iași

326

25.

Ilfov

385

26.

Maramureș

73

27.

Mehedinți

85

28.

Mureș

621

29.

Neamț

785

30.

Olt

51

31.

Prahova

79

32.

Satu Mare

54

33.

Sălaj

52

34.

Sibiu

437

35.

Suceava

3.317

36.

Teleorman

109

37.

Timiș

477

38.

Tulcea

93

39.

Vaslui

144

40.

Vâlcea

26

41.

Vrancea

467

42.

Mun. București

1.555

43.

-

50

TOTAL

16.002

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 14.313 de persoane. Alte 18.980 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 277.804 de teste.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Ce joburi au căutat românii în 2025: cel mai popular loc de muncă în acest an și salariile medii

Publicat

programul ”euro 200”: când primesc elevii și studenții bonuri valorice

Românii au căutat 24 de milioane de joburi în 2025, iar cel mai popular loc de muncă a înregistrat 1,35 milioane de căutări.

Din cele 24 de milioane de joburi căutate de români, clasamentul preferințelor arată un lider detașat, urmat de profesii din domenii complet diferite, scrie Mediafax.

Peste 24 milioane de căutări de joburi au fost făcute, anul acesta, pe eJobs.ro, după cuvinte cheie, în funcție de interesele concrete de angajare ale candidaților.

Cel mai căutat job...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Incendiu puternic la o casă din Dăbâca. Un bărbat cu arsuri, asistat medical

Publicat

incendiu dabaca.jpg






Pompierii din cadrul Detașamentelor 1 Cluj-Napoca și Dej intervin, în aceste momente, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea Dăbâca.

Flăcările au cuprins acoperișul casei, iar două persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale, dintre care unul a suferit arsuri.

Incendiu la Dăbâca. Un bărbat a suferit arsuri la mâini și față

La fața locului au fost mobilizate trei...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Sistem de e-ticketing pentru transportul public, la Crăciunelu de Jos. Licitație, lansată în SEAP

Publicat

sistem de e ticketing pentru transportul public, la crăciunelu de jos.

Primăria Crăciunelu de Jos cumpără un sistem de e-ticketing pentru transportul public. Biletele de autobuz vor putea fi achiziționate cu ajutorul unei aplicații mobile, iar cei care vor opta pentru abonament vor primi carduri cu coduri QR. 

Primăria Crăciunelu de Jos a lansat pe pe 19 decembrie, în SEAP, o licitație pentru achiziția unui sistem de e-ticketing.

Valoarea totală este estimată la 206.836,13 lei, fără TVA. Investiția este finanțată prin Planul Național de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

”Zonele albastre” de pe Pământ: Locurile în care se trăiește cel mai mult. Unde se află România în topul longevității

Publicat

”zonele albastre” de pe pământ: locurile în care se trăiește

Zonele albastre ale planetei (Blue Zones) sunt regiuni în care oamenii trăiesc mult mai mult decât media globală, cu un număr neobișnuit de mare de persoane care depășesc 90–100 de ani, având în același timp o stare bună de sănătate. Conceptul a fost popularizat de Dan Buettner, pe baza cercetărilor demografice și medicale.

Care sunt ”zonele albastre” recunoscute oficial

1. Okinawa – Japonia

  • Cea mai mare densitate de centenari din lume
  • Dietă bazată pe legume, soia,...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe