Connect with us

EVENIMENT

Numărul românilor vaccinați în 24 de ore este de aproape 120.000

Publicat

persoane vaccinate 29 octombrie

Aproape 120.000 de români au fost vaccinați în ultimele 24 de ore, din care peste 82.000 au făcut prima doză, conform statisticii realizate vineri de Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19.

119.807 persoane au fost vaccinate în ultimele 24 de ore, din care 82.174 cu prima doză, 14.452 cu doza a doua și 23.181 cu doza a treia.

44.458 de români au primit vaccinul Johnson&Johnson, 36.819 cu prima doză de Pfizer BioNTech, 13.986 a doua doză de Pfizer BioNTech și 21.286 a treia doză, 886 prima doză de Moderna, 448 doza a doua și 1.895 a treia doză, 11 români s-au vaccinat cu AstraZeneca, iar 18 au făcut rapelul cu același ser.

În total, România are 6.905.744 de persoane vaccinate, din care 6.230.467 cu schema completă și 833.784 inclusiv cu a treia doză.

Din 27 decembrie 2020, au fost folosite 12.526.286 de doze de vaccin: 9.420.908 Pfizer BioNTech, 809.673 Moderna, 851.994 AstraZeneca şi 1.443.711 Johnson&Johnson.

În ultimele 24 de ore au fost 74 de reacţii adverse la vaccinare.

În ceea ce priveşte numărul total de reacţii adverse înregistrate la nivelul centrelor de vaccinare, începând din 27 decembrie 2020, sunt 18.450 de reacţii comune şi minore.

146 de reacții adverse sunt în curs de investigare.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

U BT la un pas de victorie, dar a pierdut cu 104-114

Publicat

u bt cluj eurocup cedevita.jpg






U-Banca Transilvania a fost la un pas de o victorie mare la Ierusalim, după ce a revenit de la -23 de puncte și a împins partida în prelungiri, însă Hapoel a gestionat mai bine ultimele minute și s-a impus cu 114–104, la capătul unui meci cu multiple răsturnări de situație.

 

În urma acestui rezultat, U-Banca Transilvania va lupta pentru un loc care să ducă în următoarea fază a competiției...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

CFR Cluj a câştigat la Arad, 1-0 cu UTA, în Superligă

Publicat

cfr cluj rapid e1763920216289.jpg






CFR Cluj a învins-o pe UTA Arad cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri seara, pe Arena ”Francisc Neuman”, într-un meci din etapa a 25-a a Superligii de fotbal.

 

UTA a câștigat de 11 ori, CFR Cluj, de 15 ori, CFR Cluj

 

Unicul gol al partidei a fost reuşit de kosovarul Meriton Korenica (68), după o minge aşezată de Alibek Aliev.

Arădenii au avut ocazii de gol în min. 27, când Christopher Braun a fost la...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Aproape o treime dintre elevii români nu înțeleg concepte științifice de bază. Raport UNICEF

Publicat

aproape o treime dintre elevii români nu înțeleg concepte științifice

Aproape o treime dintre elevii români nu înțeleg concepte științifice de bază, arată un raport UNICEF, fcut public miercuri. 

Raportul precizează că aproximativ jumătate dintre elevii români (43%) ating un nivel funcţional al literaţiei ştiinţifice, în timp ce 24% au competenţe tranzitorii, care pot fi consolidate rapid prin sprijin adecvat, arată rapoartele naţionale elaborate de UNICEF.

Dar aproximativ 32% dintre elevi sunt la risc de a nu fi capabili să înţeleagă şi...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Zăcăminte de minerale rare, descoperite în Apuseni de o companie canadiană: uraniu, cobalt, nichel, aur, plumb, zinc și cupru

Publicat

zăcăminte de minerale rare, descoperite în apuseni de o companie

Zăcăminte de minerale rare, descoperite în Apuseni de o companie canadiană. Este vorba despre zăcăminte de uraniu, cobalt, nichel, aur, plumb, zinc și cupru, arată un comunicat de presă din februarie al Leading Edge Materials, care prezintă cele mai recente date ale explorărilor desfășurate în ultimii ani. 

Descoperirea a fost făcută pe un perimetru de aproximativ 25 de kilometri pătrați din județul Bihor, la limita cu Arad, în cadrul proiectului de explorare Bihor Sud.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe