Connect with us

EVENIMENT

Nuntă cu circa 100 de persoane a fost întreruptă de poliţişti, în Suceava

Publicat

Poliţiştii au întrerupt o nuntă la care erau circa o sută de persoane ce se desfăşura la restaurantul unui hotel din Suceava şi au aplicat amenzi organizatorului şi administratorului unităţii în valoare totală de 6.000 de lei.

Potrivit IPJ Suceava, pe 4 aprilie, poliţiştii suceveni au organizat o acţiune pe linia verificării modului de respectare a măsurilor dispuse privind instituirea stării de alertă pentru prevenirea răspândirii SARS-CoV-2 de către agenţii economici.

În baza unor informaţii cu privire la desfăşurarea unui eveniment la sala de evenimente a restaurantului din cadrul unei unităţii hoteliere, la faţa locului s-a deplasat dispozitivul ce acţiona conform planului de acţiune de la nivelul Poliţiei Municipiului Suceava, format din 8 poliţişti, 4 jandarmi din cadrul IJJ Suceava, doi lucrători din cadrul ISU Suceava, 4 lucrători din cadrul Poliţiei Locale, un lucrător din cadrul ITM Suceava şi un lucrător din cadrul DSVSA Suceava.

În urma verificărilor s-a constatat că în interiorul sălii de evenimente era organizată o nuntă la care participau aproximativ o sută de persoane, care se aflau la mese consumând băuturi şi produse alimentare, fără a fi acompaniaţi de o formaţie muzicală.

Cu ocazia verificărilor efectuate a rezultat faptul că un bărbat din satul Iaslovăţ a organizat evenimentul privat cu participarea a 100 de persoane.

Având în vedere restricţiile în vigoare privind prevenirea şi combaterea pandemiei COVID-19, organizatorul a fost sancţionat contravenţional cu amendă în cuantum de 3.000 de lei.

De asemenea, administratorul care deţine unitatea hotelieră şi salonul de evenimente a fost sancţionat contravenţional cu amendă în cuantum de 3.000 de lei.

Totodată, participanţii la eveniment care au părăsit interiorul sălii la solicitarea organelor abilitate, au fost sancţionaţi cu avertisment cu privire la respectarea restricţiilor în vigoare.

AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Locuitorii din Ighiel rămân temporar fără apă potabilă, de luni seara, din cauza unei avarii. Precizările Apa CTTA

Publicat

avarie la rețeaua de apă din zona aiud. alimentarea cu

Apa CTTA Sucursala Alba Iulia anunță că furnizarea apei potabile va fi întreruptă în localitatea Ighiel, din cauza unei avarii la rețeaua de distribuție.

Reprezentanții companiei informează consumatorii că, în vederea depistării și localizării unei avarii apărute la rețeaua de distribuție a apei potabile a localității Ighiel, se va întrerupe furnizarea apei potabile în perioada 26 ianuarie, ora 19:00 - 27 ianuarie, ora 09:00.

Consumatorii sunt rugați să își asigure...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Un nou skatepark prinde contur în Gheorgheni. Emil Boc: Semnăm contractul și ne apucăm de treabă

Publicat

collage 1.png






Un nou skatepark de mari dimensiuni urmează să fie construit în Baza Sportivă Gheorgheni, după ce Primăria Cluj-Napoca a adjudecat luni licitația pentru proiectare și execuție.

Proiectul se află în prezent în etapa legală de contestații, iar dacă nu vor fi depuse sesizări în termenul de 10 zile, contractul va fi semnat, deschizând calea începerii lucrărilor chiar în acest an.

Emil Boc: „Anul...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Controale ITM Alba la firme din județ. Amenzi de 9.000 de lei și zeci de avertismente. Ce nereguli au descoperit inspectorii

Publicat

itm alba: două persoane găsite la muncă fără forme legale.

Inspectorii ITM Alba au dat amenzi de 9.000 de lei și peste 50 de avertismente în urma controalelor la zeci de firme din județ. Printre deficiențe se numără dosarele incomplete ale angajaților și neacordarea repausului săptămânal.

Inspectorii de muncă din județul Alba au continuat controalele pentru combaterea muncii nedeclarate și subdeclarate, descoperind numeroase nereguli în perioada 19 - 23 ianuarie 2026.

În domeniul relaţiilor de muncă au fost controlate 53 de unități,...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Românii din Franța cer reluarea zborurilor Cluj-Lyon: Sunt afectați mii de rezidenți, studenți, angajați și familii

Publicat

aeroport.jpg






Comunitatea românească din regiunea franceză Auvergne–Rhône-Alpes a inițiat un demers public pentru reluarea rutei aeriene directe Lyon–Cluj, suspendată din nou în 2026, invocând faptul că lipsa acestei conexiuni afectează mii de rezidenți, studenți, angajați transfrontalieri și familii care călătoresc frecvent între cele două regiuni.

O petiție publică lansată recent strânge semnături, demonstrând...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe