EVENIMENT
O aeronavă a companiei Ryanair a anunţat un posibil incendiu la bord. Avionul a aterizat în siguranță pe Aeroportul din Otopeni

Un avion al companiei aeriene Ryanair, care venea duminică după-amiază de la Milano la Otopeni, a anunţat un posibil incendiu la bord, cu puţin timp înainte de aterizare, informează reprezentanţii Companiei Naţionale Aeroporturi Bucureşti (CNAB).
Este vorba de zborul RYR 8734 pe ruta Milano (Malpensa) – Otopeni.
Aterizarea s-a efectuat în siguranţă la ora 15:28, dispozitivul de intervenţie al AIHCB, format din pompieri şi echipaje medicale fiind pregătit să intervină conform procedurilor specifice pentru astfel de situaţii.
Aeronava a fost parcată la o poziţie izolată şi cei 151 de pasageri aflaţi la bordul aeronavei au fost debarcaţi în siguranţă. Traficul aerian pe Aeroportul Internaţional Henri Coandă Bucureşti nu a fost perturbat.
Din informaţiile CNAB, nu au fost identificate urmele vreunui incendiu. Agerpres
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
Accident rutier la ieșirea din Alba Iulia, în zona Ambient. Intervin pompierii, poliția și un echipaj medical

Accident rutier la ieșirea din Alba Iulia: Detașamentul de pompieri Alba Iulia a intervenit, duminică, pe strada A.I. Cuza din municipiu, în zona Ambient, pentru acordarea de prim-ajutor și asigurarea măsurilor specifice în urma unui accident rutier.
În eveniment au fost implicate două autoturisme. Din primele informații, nici o persoană nu a rămas încarcerată, au transmis pompierii.
La fața locului au fost alocate o autospecială de stingere cu apă și spumă (ASAS) și un…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Incendiu la o stivă de baloți de paie, la Mănărade. Au intervenit pompierii din Blaj

Stația de pompieri Blaj a intervenit, duminică, în localitatea Mănărade, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o stivă de baloți de paie.
La fața locului au fost trimise două autospeciale de stingere cu apă și spumă (ASAS) și un echipaj de prim-ajutor (EPA).
Intervenția au acționat pentru localizarea și lichidarea focului, astfel încât flăcările să nu se extindă.
ISU Alba urmează să stabilească împrejurările în care a izbucnit incendiul.
Citește mai mult pe Alba24.ro

Polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au oprit sâmbătă seară, un autocamion condus de un bărbat în vârstă de 55 de ani, din Zlatna.
Autocamionul se deplasa pe DN 74, pe raza localității Șard. Imediat după ce a fost oprit, șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând valoarea de 0,71 mg/litru alcool pur în aerul expirat.
El a fost condus la spital, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Foto: Arhivă
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Premierul Ilie Bolojan anunță că va adopta noul pachet de măsuri economice: Nu există altă soluție

Premierul Ilie Bolojan a anunțat că România va intra în perioada următoare într-un nou val de reforme, prin adoptarea unor pachete de măsuri menite să corecteze problemele structurale ale țării.
Într-un mesaj video publicat duminică pe pagina de Facebook a Guvernului, premierul spune că România are nevoie de cestenoi pachete de reforme, chiar dacă acestea nu sunt populare.
Noi pachete de măsuri…
Citește mai mult pe Cluj24.ro