Connect with us

EVENIMENT

O armă de vânătoare și 15 kilograme de muniție, inclusiv cartușe confecționate artizanal, găsite la un bărbat care a împușcat un câine, în Vâlcea

Publicat

Polițiștii din Vâlcea s-au sesizat din oficiu împotriva unui bărbat de 64 de ani, din Fîrtățești, care a împușcat un câine.

”În fapt, polițiștii au stabilit că, vineri, bărbatul ar fi făcut uz de armă, fără drept, asupra unui câine fără stăpân care se afla pe proprietatea acestuia, rezultând decesul câinelui.

Bărbatul a motivat că a făcut uz de armă asupra câinelui deoarece acesta, anterior, i-ar fi mâncat mai multe păsări din gospodărie”, au declarat reprezentanții IPJ Vâlcea.

Potrivit acestora, în urma controlului făcut la domiciliul bărbatului a fost descoperită cantitatea de 15 kg de muniție, respectiv bile metalice, și alte componente folosite la confecționarea artizanală a cartușelor și 12 cartușe de vânătoare încărcate artizanal.

A fost ridicată în vederea confiscări o armă de vânătoare și toată muniția descoperită, iar cadavrul câinelui a fost transportat la sediul D.S.V.S.A. în vederea efectuării unei constatări de specialitate.

Polițiștii fac cercetări, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Bălcești, într-o cauză penală sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de uz de armă fără drept, uciderea animalelor, cu intenție, fără drept și nerespectarea regimului armelor și al munițiilor.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Cine a câștigat titlul de Miss și Mister Boboc 2025, la Liceul cu Program Sportiv din Alba Iulia

Publicat

cine a câștigat titlul de miss și mister boboc 2025,

Șase perechi de boboci au intrat vineri seara, în cursa pentru titlul de miss și mister Boboc 2025, al Liceului Sportiv din Alba Iulia. După mai multe probe doi boboci au fost încoronați drept Miss și Mister Boboc. 

Este vorba despre Pănescu Georgiana și Cotișel Sebastian.

Aceștia au participat în cadrul balului susținut vineri 5 decembrie, iar după mai multe probe au fost declarați câștigători.

De asemenea, Sara Cataramă și Bogdan Orian au fost încoronați Miss și…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Un bărbat din Ighiu care și-a agresat soția, reținut de polițiști. Va fi cercetat pentru violență în familie

Publicat

tânără din alba iulia, agresată de concubin. polițiștii au emis

Un bărbat din Ighiu va fi cercetat pentru violență în familie, după ce și-a agresat soția. Acesta a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore.

Cazul de violență în familie a fost comunicat de reprezentnații IPJ Alba, în buletinul de presă din 6 decembrie 2025.

Potrivit polițiștilor, la data de 5 decembrie 2025, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 32 de ani, din localitatea…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ansamblul folcloric ”Valea Târnavelor” participă în marea finală a emisiunii The Ticket 2025. Au nevoie de susținerea județului

Publicat

ansamblul folcloric ”valea târnavelor” participă în marea finală a emisiunii

Copiii de la ansamblul folcloric „Valea Târnavelor”  participă sâmbătă, 6 decembrie de la ora 20.00, în finala emisiunii The Ticket 2025, de pe Antena1.

Publicul de acasă decide câștigătorul emisiunii, dar și ppremiul de 100.000 de euro. Aceștia pot fi votați printr-un SMS.

Reprezentanții județului au scris  istorie în seara de, 27 septembrie 2025 când s-au calificat direct în finala emisiunii. Atunci au impresionat juriul. Acum ține doar de spectatori, de publicul de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Record naţional la Institutul Inimii Cluj. 300 de proceduri TAVI prin care viaţa pacienţilor este prelungită cu ani buni

Publicat

institutul inimii facebook.jpg






Institutul Inimii din Cluj-Napoca îşi consolidează statutul de cel mai important centru din ţară în ceea ce priveşte tratarea bolilor cardiovasculare. De exmplu, la institutul clujean a fost realizată vineri procedura TAVI cu numărul 300, bornă neatinsă de vreun spital din ţară, procedură foarte scumpă, dar prin care sunt salvate şi prelungite cu ani buni vieţile a sute de pacienţi.

300 de proceduri TAVI…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe